MINU LUGU

Mul on kaks last. Minu esimene laps sündis 9 aastat tagasi sügavalt enneaegsena. Ma tahtsin olla nii tugev ja positiivne oma lapse jaoks, aga tegelikult tegi kogu see lugu mind nii katki. Lõpuks tundsin end täiesti ebaõnnestununa, sest ma ei suutnud oma last kanda, teda sünnitada ega teda rinnaga toita. Ta oli väga rahutu ja pidevalt nuttis ning ma ei suutnud teda rahustada. Ma nii tahtsin olla talle suurepärane ema. Ma mäletan, kuidas ma mõtlesin, et ma olen oma lapsele halb, sest rinnaga toitmine on ju lapsele parim, aga mina teda rinnaga toita ei suuda. Ma kartsin, et äkki tal on parem ilma minuta. Ma ei mõtle enam nii, aga ma mäletan seda tunnet ja see on kohutav.

4 aastat hiljem sündis meie perre teine laps. Ta sündis ajaliselt, aga ka erakorralise keisrilõikega. Sain teada, et ka keisrilõikega sünnitus võib olla imeline. Ja nüüd tean ka seda, et isegi enneaegne sünnitus võib olla imeline, eriline ja armas, hoolimata sellest, et see on ka väga hirmus ja valus. Enne teise lapse sündi olin uurinud palju imetamise kohta. Natuke ka trotsi pärast, sest mulle tundusid kõik need ütlemised nagu “imetamine on loomulik, lihtne” ja “kõik naised suudavad imetada” jne jne nii valed, arvestades minu kogemust esimese lapsega, kus kogu imetamise periood oli üks raskus teise otsa. Mul oli tegelikult plaan, et haiglast koju jõudes ma lõpetan imetamise ise, sest ma ei tahtnud jälle seda ebaõnnestumise tunnet ja vajuda uuesti sinna samasse sügavasse auku. Enda üllatuseks imetasin ma oma teist last lõpuks ligi 2 aastat ja hoolimata mõnedest raskustest oli see väga ilus aeg.

Marianne Tobro

Mul on väga ägedad lapsed ja ma armastan neid väga, aga ma arvan, et minul oleks olnud palju lihtsam ema rolliga kohaneda ja juhtunuga leppida, kui oleks olnud keegi, kes oleks pakkunud mulle informatsiooni ja teadmisi ilma targutamata, ilma hukka mõistmata. Keegi, kes oleks viitsinud seletada, ilma selle kuidas-sa-nii-rumal-siis-oled suhtumiseta. Keegi, kes oleks mõistnud. Sellepärast mina nüüd annangi parima, et seda teha. Mulle on oluline pakkuda tõenduspõhist ja asjakohast informatsiooni selliselt, et see on ka reaalses elus tehtav, konkreetsele perele sobilik ja pakkuda seda sellisel viisil, et see on jõustav, julgustav ja enesekindlust tõstev.

Marianne

Õpingud

 

Mulle väga meeldib õppida ja täiendan end pidevalt. Siin on mõned kursused ja koolitused, mida läbinud olen.

Beebide ja kuni 7-aastaste laste unenõustaja/coach (Holistic sleep coach, 2020)

Birth & bereavement doula ehk sünni ja raske kaotuse doula (Stillbirthday, 2020)

Birth Story Medicine® sünniloo kuulamise protsess (2019)

Imeline tööriist, et paremini toetada neid emasid, isasid ja spetsialiste, kelle jaoks on sünnitus- või sünnitusjärgne kogemus olnud väga raske. Õppisin väga palju sünnist, raskustega toimetulekust, inimeseks olemisest. Koolituse lõpetanuid nimetatakse sünniloo kuulajateks, aga minu arust õpetati sünniloo tundjaid. Ma arvan, et iga sünnitaja ja sünnitusel viibija väärib sünniloo kuulamise protsessi läbimist.

 

Sünnitusjärgne peretoetaja (Postpartum Doula, 2018)

Emade juures käies ma näen, et kuigi lapse toitmine on tihti väga palju küsimusi tekitav koht, siis on ka palju muid asju, mis küsimusi tekitavad. Lisaks vajavad paljud emad ka muul viisil praktilist ja emotsionaalset toetust, mitte ainult lapse toitmisega. Sellepärast täiendan end ka laiemalt, et peredele rohkem ja laiemalt tuge pakkuda. Täiendan selle kursuse käigus oma suhtlemis- ja nõustamisoskusi, kogun teadmisi sünnitusjärgsest füsioloogiast ja õpin, kuidas sünnitusjärgsel perioodil peret kõige paremini toetada. Täiendan end ka leina ja kaotuse teemal.

 

Stress ja läbipõlemine (2018)

Väga hingelähedane teema mulle. Mind väga huvitab, kuidas toime tulla stressiga ja seega vältida stressist tekkivaid negatiivseid tagajärgi nagu südamehaigused, depressioon, halvad suhted peres, laste peale karjumine jms. Liigne stress takistab elu rõõmuhetki nautimast ja stressi teema on kindlasti väga aktuaalne emade elus. Stress ja elurõõm, igapäevategevustest rõõmu tundmine ja emaks olemisest rõõmu tundmine on mulle väga huvitavad teemad.

 

Imetamise nõustajate baaskoolitus (2017)

Sain baasteadmised imetamisest, rinnapiimast ja täiendasin nõustamisoskusi. Sain palju praktilisi teadmisi imetamise ja lapse toitmise kohta nagu näiteks, milline on õige imemisvõte ja asend, emale mugav asend imetamiseks, piima vähesus, valu imetamise, rinna põletik, lapse nutmine, rinnapiima pumpamine, haige lapse toitmine ja palju muud. Kuidas toetada ema nendest raskustes ja leida lahendusi.

 

Kogemusnõustajate baaskoolitus (2014)

Koolituse käigus õppisin kriisis inimese nõustamise põhimõtteid, leina protsessi, ennast säästva nõustamistöö põhimõtteid ja palju muud. See oli väga abistav iseenda kriisikogemuse läbi mõtlemiseks ja selle mõjudega toime tulemiseks. See andis julguse ja sõnavara rääkimaks rasketest teemadest, mis on nii väga vajalik. Sellel koolitusel saadud teadmised on mulle baasiks igasugusel nõustamisel ja suhtlemisel. Alguse sai ka minu suur huvi stressi, läbipõlemise ja depressiooni teemade ning selle vastu, kuidas oma tervist neist säästa.

 

Veel läbitud koolitusi:

  • Vanem-laps kunstiteraapia meetodid beebide ja väikelastega

  • Piimaseguga toitmine

  • Relaktatsioon ja indutseeritud rinnaga toitmine (ehk imetamise taastamine varem sünnitanud või ka mitte sünnitanud naisel, näiteks adopteeritud lapse imetamiseks)

  • Toidutalumatus rinnapiimaga toidetaval beebil

  • Ebapiisav rinnapiima kogus ja aeglane kaalutõus

  • Allergiad ja rinnaga toidetav laps

  • Lapse ärevus

  • Postpartum corrective excercise specialist ehk sünnitusjärgsete korrigeerivate harjutuste spetsialist

  • Lapseootel perede koolitaja (Childbirth Educator)

  • Erinevused, kultuur ja imiku toitmine

Kuulumine ühingutesse:

MTÜ Enneaegsed lapsed – asutajaliige ja juhatuse liige (2013-2014)

MTÜ Kogemuse jõud

International Association of Child Sleep Consultants

Logo6574.jpg - 2.png
Sünni- ja kaotuse doula, raseduse katkemine, raseduse peetumine, lapse kaotus
Sünniloo kuulamine, raske sünnitus, sünnist rääkimine