• Marianne Tobro

10 teadmist edukaks lisatoiduga alustamiseks

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Sina oled esimene inimene oma lapse elus, kes tutvustab talle tahket toitu. Sina oled kõige esimene ja olulisem inimene, kes mõjutab lapse suhet toiduga. Toit on kütus kehale, mitte tüütu kohustus. Et lapsel kujuneks terve ja hea suhe toiduga, siis lisaks sellele, mida lapsele süüa anda, on väga oluline ka see, kuidas lapsele seda toitu pakutakse. Sellepärast on lisatoidu postituses esimene punkt järgmine:


1. Söömine on meeldiv tegevus, milleks tasub aega võtta.

Mõtle läbi, millised on seni olnud teie pere söömisharjumused ja milliseid harjumusi tahad sa kaasa anda oma lapsele. Lapse lisatoiduga harjutamise aeg on ideaalne võimalus kogu pere harjumusi tervislikuma poole suunamiseks. Tervislik ei tähenda ainult toiduvalikut, vaid ka seda, milline on see söögiaeg. Kui teie peres veel nii ei teha, siis mõelge läbi, kas võiks ehk edaspidi kõik koos laua ääres süüa kindlal ajal? Kas võiks ehk edaspidi teleka ja muusika kinni panna ning söögiaega võiks saata meeldiv vestlus? Jätaks muud tegevused nagu nutikad, raamatud ja multikad pärastiseks? Söömisele keskendumine aitab kuulata ka oma kõhutunnet. Oma keha kuulamine ja aru saamine, mida ma vajan ja millal mul on kõht täis on väga oluline oskus.


2. Millal alustada lisatoiduga?

Esimesel eluaastal jääb põhitoiduks rinnapiim ja imetamisega jätkamine on soovitatud ka teisel aastal või kauem,  seni kuni ema ja laps vajalikuks peavad. Piimasegu puhul ma mõtleks juba esimese sünnipäeva kanti võõrutamisele ja kodutoidule üle viimist. Nii rinnapiima kui ka piimasegu sööva beebi puhul on lisatoiduga alustamise aeg üldiselt kuuenda elukuu kandis. Kuuenda kuu minisünnat pingsalt ootama ei pea, jälgi pigem lapse enda valmisolekut.

Kontrollküsimused lapse valmisoleku hindamiseks on järgmised:

– Kas ta hoiab pead kindlalt ja istub kindlalt toega? (Kuigi alguses on väga okei ka last süles toita – turvatool ja lamamistool pole väga hea variant.)

– Kas laps tunneb huvi sinu söömise vastu?

– Kas laps haarab asju ja paneb neid suhu?

– Kas laps suudab ise huulte ja keelega toitu võtta ja seda alla neelata?

– Kas laps mälub ja närib? (Mitte ei kugista alla suhu kallutatud toitu?)

– Laps on terve?

Kui vastus kõigile küsimustele on jah ja laps on (ligi) 6 kuud vana, siis olete valmis lisatoiduga harjutamiseks.

Lisatoitu hakka pakkuma esialgu hommikusel ajal, et juhul kui päeva jooksul tekib lapsel vaevusi, siis on päevasel ajal kergem nendega toime tulla.


3. Mida esimeseks toiduks lapsele pakkuda?

Alustada võiks üldjuhul köögiviljadest. Näiteks suvikõrvits, kõrvits, lillkapsas, kartul, porgand. Kui on oma kasvatatud toitu võtta, siis eelista kindlasti neid. Kui on täitsa talv ja võõramaiseid vilju poest käsi ostma ei tõuse, siis võid alustada ka putrudest. Näiteks hirss, kaer, tarar, oder, mais.

Kui laps on lisatoitu saanud juba umbes 2 nädalat, siis hakka lisama köögiviljapüreele esialgu pool lusikatäit lihapüreed, kui alustasite sellest ja hakka lisama toidule ka õli või võid. Lisa rasvainet 5g 100g kohta. Liha kogust kasvata tasapisi, tihti võib see esialgu kõhukinnisust tekitada, kui liikuda liiga kiiresti.

Kui näed, et lisatoit põhjustab lapsele vaevusi (kõhuprobleemid, karedad punetavad põsed, nahalööve kehatüvel), siis lõpeta selle asja andmine ja vajadusel tee paus mõned päevad kuni lapse kõht on jälle korras ning siis proovi midagi muud. Mittesobivat asja võid uuesti proovida mõne nädala pärast.


4. Kui palju lisatoitu lapsele pakkuda?

Alusta 0,5-2 teelusikatäiest. Kui tundub, et lapsele vaevusi ei teki, siis suurenda seda kogust päev päevalt umbes 50grammini esimese lisatoidu kuu jooksul. Võib ka täiesti juhtuda, et laps sööbki vaid mõne ampsu ja rohkem mitte. See on normaalne, lase lapsel maitsetega harjuda. Ühe maitsega harjumine võib võtta isegi 15-20 korda kuni laps on seda nõus sööma. Esialgu võid sobiva konsistensi ja tuttava maitse saamiseks lisada püreesse rinnapiima või piimasegu.


5. Kui kiiresti erinevaid maitseid pakkuda?

Öeldakse, et uut toitu paku iga 3-7 päeva tagant. Valigi umbes seal kandis lapsele sobiv aeg. Kui laps on 3 päeva isuga ühte asja söönud ja ühtki vaevust pole, siis lisa juba midagi uut. Kui esimestel päevadel laps väga isuga veel ei söö või sa ei saa päris hästi aru, kas ikka toit sobib, siis anna ühte asja 7 päeva. Tundlikuma seedimisega beebid vajavadki aeglasemat liikumist nii koguste kui ka maitsetega ja mõni teine beebi, kes kohe lisatoidust vaimustuses on, võib kiiremini liikuda.


6. Vaata last, mitte tabelit.

Mulle üldse ei meeldi mingeid gramme või koguseid öelda, sest seda on tervik pilti teadmata väga keeruline teha. Nii nagu meil endal, on ka lapsel neid päevi, kus isu ei ole nii hea. Lapsevanema ülesanne on jälgida lapse märguandeid ja luua talle head tingimused söömiseks (vt punkt 1), aga laps otsustab mida ja kui palju ta sööb. Lisaks, beebitoidupurkide suurusel ei ole mitte mingit pistmist sellega kui palju üks laps peaks/võiks ära süüa ühel toidukorral ja number sellel purgil ei tähenda ka mitte seda, et see toit alati sellest vanusest sobilik oleks.


7. Millal uusi toidukordi juurde tuua?

Kui esimene toidukord võiks olla hommikusel ajal, siis umbes 1 kuu pärast võiks juurde lisada ka teise toidukorra. Traditsiooniliselt oleks siis hommikusöögiks puder ja marjad ning lõunasöögiks köögivili ja liha. Teisel-kolmandal lisatoidu kuul võib lisada kolmanda toidukorra, nt õhtusöögiks pakkuda köögivilja. Ööpudrud ei ole lapsele vajalikud, eriti poe omad. Need on liiga magusad ja pigem muudavad need ööune kehvemaks kui paremaks, sest raske seedimistöö ei lase puhata.

8 kuu paiku võiks alustada tükilisema toidu pakkumisega, kui sa seda juba ei tee. Kui lapsel tükilise toiduga hästi ei lähe, siis jätka endiselt ka püreetoiduga, aga kindlasti tuleb harjutada ka tükilise toidu söömist. Selles vanuses anna lapsele kätte ka oma lusikas, et ta saaks ise söömist harjutada ja toidutükid. (See on jube läga, ma tean, aga lapse arengu nimel.) Väga head on aurutatud, küpsetatud, keedetud köögiviljad, juustukangid jms. Õun, kurk jms kõvad puuviljad pole esimeseks näputoiduks head variandid, sest nende kurku minemisel on lapsel kõvade tükkide tõttu valus ja tekib tükilise toidu suhtes negatiivne emotsioon. 11 kuu paiku võiks hakata pakkuma lapsele ka soolata kodutoitu.

Kui oled otsustanud rinnapiimaga jätkata ka teisel eluaastal (või mõni aeg peale 1a piiri), siis võiks rinnapiima osakaal menüüs olla umbes 60% ja lisatoidul 40%. Kui soovid esimeseks sünnipäevaks lapse rinnapiimast võõrutada, siis ma ei hakkaks lapsele andma enam piimasegu, vaid annaks rohkem kodutoitu ja piimatooteid. Teisel eluaastal ei ole ole piimasegul mitte mingeid eeliseid lehmapiima ees. Väikelaste piimasegud ei ole lapsele vajalikud.


8. Mida millal anda võib?

Alates 6k – pudrud, köögiviljad, liha, maitseks taimed (maitseroheline, sibul, küüslauk), marjad-puuviljad (aga pigem siit nimekirjast viimasena, et laps magusaid maitseid eelistama ei hakkaks). Võite proovida peale liha ka munakollast 1-2x nädalas, kui laps seda talub.

9k – lisanduvad maks ja kala.

10-11k piimatooted – alusta hapendatud piimatoodetega nagu keefir, (maitsestamata) jogurt. Edasi võiksid tulla kodujuust, kohupiim ja juust, mida ei peaks andma ka teisel eluaastal üle 50g päevas. Piima võib lisada pudru sisse, aga seda eraldi lapsele andma ei pea, kui ta saab rinnapiima või segu.

Ole ka kursis, milline ei ole sobilik toit alla aastasele. Näiteks ei ole hea toit beebile igapäevane banaan, riisigaletid, tee, mahlad, teravamaitselised toidud, krõpsud, maiustused, mesi. See nimekiri pole täielik! Arvesta, et lapsele ei ole toiduks sobilikud paljud toidud, millega meie harjunud oleme.


9. Mitmekesisus on väga hea!

Nagu ma juba ütlesin, siis lisatoiduga alustamise aeg on väga hea võimalus ka iseenda menüüd laiendada. Proovige erinevaid maitseid, mida ka ise pole harjunud sööma. Erinevad pudrud ja lihad. Küülik, kalkun, part. Kartuli asemel maguskartul? Maasikad ja vaarikad pole ainsad marjad, ka näiteks metsamustikas ja põldmarjad on väga head. Lisaks ka meie oma metsamarjad, mis on harva allergiate põhjustajaks. Tee päris ise hakkliha ja pihve. Internet on lai ja igasuguseid huvitavaid retsepte täis. Äkki prooviks ka praadimise asemel rohkem keeta, aurutada, hautada ja ahju kasutada? Proovige ja avastage koos uute maitsete maailma.


10. Millal beebi vett vajab?

Esimesel poolel eluaastal katab rinnapiim kõik beebi vajadused.  Edaspidi on lisaks rinnapiimale või piimasegule ainsaks joogiks vesi (tee, mahl, lehmapiim jms on lapse jaoks toit). Kui lisatoidu kogused on veel väikesed, siis ei vaja ka laps põhimõtteliselt vett, aga tassist joomisega harjutamist võite umbes samal ajal alustada. Nagunii on alguses pluusil ja põrandal rohkem kui kõhus ja selleks ajaks kui vett juba vaja on, siis saab tassist joomine ka selgeks.


Tahad veel rohkem lisatoidust teada? Vaata videloengut!

Blogipostituse valmimisele aitas kaasa ämmaemand ja imetamisnõustaja Merit Viljandimaal.

VEEL POSTITUSI

Liitu e-maili listiga

Listis jagan:

  • Teavitusi uute blogi postituste kohta.

  • Vabavara materjali ja infolehti, mille sisu ma mujal ei avalda.

  • Sooduspakkumisi e-kursustele.

Kellelegi ei meeldi spämm. Püüan saata kasulikku sisu ning soovi korral saad end igal ajal listist kustutada.