top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

3 olulist teadmist vastsündinu une kohta

Oluliste teadmiste postitusi olen kirjutanud ka varem. Näiteks võid lugeda ka 6 olulist asja, mida imetamise kohta teada enne sünnitust. Kuna vastsündinu uni ja söömine on väga seotud asjad, siis ilmselt võid ka sealt midagi huvitavat leida. Selles postituses räägin aga unest. Esimest (või ka mitmendat, sest lapsed on erinevad) korda beebi vanemaks saanuna võib beebi uni parasjagu palju küsimärke tekitada, sest beebi uni ongi teistsugune kui täiskasvanute oma ja mulle tundub, et paljudele meist on maalitud erinevate müütide, filmide ja kes teab veel mille läbi ebarealistlikud ootused beebi unele. Siin on mõned olukorrad, mis on vastsündinu puhul täiesti normaalsed, aga mis on paljudes vanemates küsimusi tekitanud.


Ta ei taha üksi voodis magada ja see on normaalne


Seda tuleb väga tihti ette, et isegi kui su beebil on kuiv mähe, ta on söönud ja tal on kõht täis, siis ta ikkagi hakkab nutma kui sa ta enda sülest ära paned. Tal ei ole midagi halvasti, sina pole midagi valesti teinud ja ta ikka ei lepi üksi voodis olemisega. Esimest kolme kuud peale beebi sündi nimetatakse ka neljandaks trimestriks. See on beebi (ja ka sünnitanu) jaoks kohanemise ja ülemineku aeg. Sellel perioodil ei tasu kiirustada vanade rutiinide taastamise või kohustuste täitmisega, sest see kohanemine võtabki väga palju energiat ja tähelepanu ning kui seda aega emal ja beebil pole, siis tihti kuskilt miski kannatab (imetamine, vaimne või füüsiline tervis, beebi kohanemine ja enesetunne või muu).


Raseduse ajal on beebi harjunud sellega, et tema und aitab reguleerida ema keha. Ema hormoonid, kehasoojus, aktiivsus, südamerütm. Peale sündi ei juhtu päeva pealt, et ta nüüd järsku saab kõigega ise hakkama. Vastsündinu on endiselt väga ebaküps ja suur osa lapsi vajavad ema-isa lähedust, lõhna, südametukseid, kehasoojust, et nad saaksid rahulikult magada. Tema ei tea, et voodis on turvaline. Ema-isa lähedal, eriti nahk-naha kontaktis on tema jaoks kindlasti turvaline. Kui su beebi hakkab nutma iga kord kui sa ta sülest voodisse paned, siis tea, et su beebil pole midagi viga ja sina pole midagi valesti teinud, vaid see ongi normaalne beebi käitumine. Koos magamise turvalisusest saad lugeda veel siit.


Ta sööb ja magab korraga


Beebi on söömise lõpetanud siis kui ta laseb rinna lahti. Silmade kinni panemine ei tähenda, et ta on söömise lõpetanud ja tal on kõht täis. Ka imemisest pausi tegemine ei tähenda, et ta on lõpetanud. Söömine on raske töö ja beebid teevadki vahepeal puhkepause ning mõne aja pärast söövad jälle edasi. Kui siin nüüd võtta ise beebil rind suust, sest ta tundub rahulik ja uinunud, siis on tõenäoline, et beebi kas ärkab kohe üles ja on rahutu (rohkem tööd beebi rahustamisega ja uuesti rinnale saamisega) või ta ärkab üles üsna lühikese aja pärast, sest ta ei saanud korralikult kõhtu täis. Igal juhul tähendab see vähem und nii beebile kui ka sulle ning kui beebi ei saa piisavalt tihti ja korralikult rinda imeda, siis tekitab see probleeme ka imetamisel. Sellises olukorras võib hakata tunduma, et beebi ei saa piisavalt piima (rahutus rinnal ja tihti ärkamine) isegi kui see nii esialgu pole ning piisaks vaid sellest, et beebil lasta rinnal olla nii kaua kuni ta ise rinna lahti laseb. Kui siin veel lisaks võtta endale ülesandeks iga kord beebi oma voodisse tõstmine, siis on koos üks kohutavalt keeruline olukord nii imetamisega kui öösiti võibolla tunde kestva beebi rahutusega ning üliväsinud vanematega.


Beebi vajab uinumisel abi ja see on normaalne


Vastsündinu keha ei tooda iseseisvalt melatoniini (hormoon, mis teeb uniseks ja parandab unekvaliteeti) ning suurem osa beebisid ei ole valmis üksinda uinuma. Samuti ei ole vastsündinul veel selget ööpäevarütmi ehk siis ta ei saa aru ööst ja päevast ning tema jaoks on kõik üks ja sama ärkamise, söömise ja uuesti uinumise rütm. Beebi ei ole võimeline ise reguleerima enda rahunemist, et ta oleks valmis uinuma. Rinnapiima koostis ja imetamine ise (ema keha lähedal olemine ja imemise rahustav toime) soodustavad aga uinumist. Seda arvesse võttes tundub ju väga loomulik, et beebi uinubki rinnal, imetades ja rinnaga uinumine ei ole halb harjumus ega kuidagi asi, mida peaks vältima. Selle vältimine on pigem nagu loomuliku olukorraga võitlemine, mis toob kaasa ainult rohkem väsimust kui vaja. Kui beebi on juba suurem ja rinnaga uinutamine sulle enam ei sobi, siis saab seda olukorda ka muuta ja ei pea kartma, et see nüüd igavesti nii jääbki.Sul on veel küsimusi vastsündinu une kohta? Infot selle kohta, mida veel oodata, kuidas uneprobleeme ennetada ja kuidas raskustega toime tulla leiad pisibeebi unekursuselt.


bottom of page