top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

5 põhjust, miks imetada ka väikelast

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Väikelapse imetamine on paljude inimeste jaoks võõras ja harjumatu. Meil on kombeks olnud võõrutada laps rinnast hiljemalt ühe aasta kanti ja tihti puutume me kokku müütide ja eelarvamustega väikelapse imetamise kohta, mis on lihtsalt… noh… täiesti valed. Väikelapse imetamine on tegelikult loomulik ja looduse poolt ette nähtud tegevus. See on täiesti normaalne. See toetab lapse arengut, ei ole kahjulik, ei tee last memmekaks ja see pole halb harjumus. Kahjuks ei ole me selle pildiga harjunud. Ühelt poolt sellepärast, et seda mõistetakse palju hukka, mis on kurb, aga tegelikult ka sellepärast, et paljude perede puhul me lihtsalt ei tea, et kodus nende laps(ed) saavad rinnapiima ka. Väikelapse imetamine on tihti teistmoodi kui beebi imetamine, aga see ei tähenda, et see vähem kasulik oleks.


Imetamissuhe on ema ja lapse vaheline asi ja mina imetamisnõustajana ei ütleks kunagi emale kui kaua ta imetama peab või millal võõrutada tohib. See postitus ei ole kindlasti selleks, et tekitada süütunnet neis, kes on imetamisest loobunud enne lapse loomulikku võõrdumist. Iga olukord ja iga ema-lapse paar on erinevad ning mitte keegi teine ei saa öelda, millal on õige aeg võõrutada laps rinnapiimast. See on ainult ema ja lapse otsustada. Seega on see postitus informatsiooni jagamiseks, et nii võib ka kui sa alles otsustad, kas võõrutada või imetamisega jätkata ja toetamaks neid, kes saavad ja tahavad oma lapsi imetada kauem kui 1-2 aastat.


Siin on 5 põhjust, miks võiks imetada ka väikelast ja lükata rinnast võõrutamine edasi tulevikku (või loota, et üks hetk ta loobub ise):


1. Väikelapse imetamine on lihtsalt täiesti normaalne.

WHO (Maailma Terviseorganisatsioon) soovitab toita esimesed kuus kuud ainult rinnapiimaga ning jätkata imetamist koos eakohase tahke toiduga 2 aastat või kauem. Kui sulle on tervislik, et sa sööksid lisaks pudrule ka porgandit, siis ei tähenda see seda, et puder on vähem kasulik, vaid et porgandit on ka vaja ja mõlemad on oluline osa tervislikust menüüst. Nii on ka rinnapiima ja pere toiduga väikelapse menüüs – mõlemad on olulised. Loomuliku võõrdumise vanus on 2,5 ja 7 aasta vahel. Enamus lapsi võõrdub ise ilmselt 3.-4. eluaasta vahel.

Rinnapiim ei muutu “lurriks” peale aastat (või peale muud x aega) nagu tihti kiputakse ekslikult arvama. Rinnapiima koostis on täpselt selline nagu laps vajab ja suuremat last imetava ema rinnapiim sisaldab väiksema koguse kohta hoopis rohkem toitaineid. 1-2 aasta vanuses pakub rinnapiim lapsele umbes kolmandiku tema ööpäevasest vajaminevast energiast. Ema rinnapiim muutub ajaga konsentreeritumaks ja sisaldab rohkem rasva, valku ja olulisi vitamiine. Ka väike kogus rinnapiima ja harv imetamine on endiselt lapsele väga kasulik. Rinnapiim on ja jääb lapsele kasulikuks nii kaua kuni laps rinnapiima saab.


3. Laps on vähem haige ja haigestumisel paraneb kiiremini.

Beebid ja väikelapsed haigestuvad kergelt, sest nende immuunsüsteem ei tööta veel sellisel võimsusel nagu meie, täiskasvanute oma. Rinnaga toitmine vähendab haigestumise sagedust ja kiirendab paranemist nii alla kui ka üle aastaste laste imetamisel. See ei muutu lapse vanuse kasvades. Rinnapiim on parim toit isutule või oksendavale haigele lapsele, sest sisaldab palju vett ja imendub kiiresti. Vedelikupuudus ei teki nii kiiresti ja laps taastub haigusest kiiremini. Rinnapiim sisaldab haigustekitajatega võitlevaid antikehi, mis aitavad ka haigust vältida või kiiremini paraneda. Kusjuures, teisel eluaastal sisaldab rinnapiim osasid antikehi isegi rohkem.


4. Kauem imetamist tähendab rohkem tervist nii lapsele kui ka emale. Terveks eluks, mitte ainult imetamise perioodil.


Kauem imetamist vähendab lapsel ka pikaajalisi terviseriske. Imetamise tervist kaitsev toime ei lõpe ei lapsel ega emal imetamisega. Arvatakse, et imetamine vähendab lapsel ülekaalulisuse riski ka täiskasvanueas, mis vähendab haigestumist diabeeti, südamehaigustesse ja vähki, rääkimata sellest, et rinnaga toidetavatel lastel on vähem astmat ja allergiaid. Pikaajaline imetamine vähendab ka emadel väga paljude tõsiste haiguste riski. Näiteks mida kauem on ema oma elu jooksul imetanud, seda väiksem on tõenäosus, et ta haigestub rinnavähki. Imetamine vähendab ka munasarja vähi, luude hõrenemise, reumatoidartriidi ja südamehaiguste riski.


5. Rinnapiim on palju rohkem kui vaid toit või jook.

Rinnaga toitmine pakub lähedust ja armastus. See on üks emaks olemise viise. Rinnaga toitmine lohutab kui laps saab haiget, vähendab stressi ja eraldumisärevust. Rinnaga toitmisega jätkamine on hea viis vähendada stressi, mis kaasneb lasteaeda minemisega või emast eemal olemisega. Imetamisega jätkamine aitab lapsel pehmelt kohaneda suure lapse eluga ja pakub piisavalt lähedust, et laps tunneks end turvaliselt. Lapsed, kes saavad “suureks kasvada” ja iseseisvust saavutada enda tempos, tunnevad end siin maailmas turvalisemalt ja nendest kasvavad julged ja enesekindlad inimesed.


Väikelapse imetamine ei ole alati kerge, aga see on väga suur kingitus lapsele ja ka ema tervisele.

bottom of page