top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Appi, mul on piim otsas??!!

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Kas mul hakkab piim otsa saama? Appi, mu laps on näljas? Kas ta saab ikka piisavalt süüa? Need muremõtted on vist vähem või rohkem iga ema peast läbi käinud. Minul ka! Ükski ema ei tahaks mingil juhul oma last näljas hoida või teadmatusest reageerimata jätta, kui laps hädas on. Aga kuidas siis saada aru, kas ta päriselt ka piisavalt süüa saab?


Märgid, et beebi saab piisavalt süüa:


Sa vahetad vähemalt 6 pissist mähet ööpäevas.

Mis sisse läheb peab ka välja tulema! Umbes kolmandal-neljandal päeval peale tita sündi, kui rinda tuleb rohkem piima, peaks beebi hakkama pissima vähemalt 6-8 korda ööpäevas. Piss on hele, lahja, lõhnatu. Esimestel nädalatel peaks tita kakama iga päev, enam-vähem peale igat toidukorda. Esimese elukuu lõpus tavaliselt kakamise sagedus väheneb ja normaalne on isegi see, kui tita kakab vaid korra nädalas, kui see talle muid vaevusi ei põhjusta.


Ta võtab kaalus juurde.

Normaalne kaaluiive võib olla erinevatel beebidel väga erinev. Peale sündi võtab beebi kaalust alla kuni 10% ja see on normaalne. Sünnikaal peaks olema taastunud 10-14 päeva vanuselt. Edaspidi hakatakse kaaluiivet arvestama kõige madalamast sünnijärgsest kaalust. Keskmiselt võtavad beebid esimestel kuudel juurde 600-800g, aga ka 500g kaaluiive võib olla normaalne, kui tita varasematel kuudel on rohkem juurde võtnud. Üle 6kg kaaluvad beebid hakkavad tavaliselt aeglasemalt juurde võtma ja 300-400g kaaluiive on normaalne. Kui tita nende numbrite piires juurde võtab, siis võid olla täitsa kindel, et ta saab piisavalt rinnapiima. Õhust ja armastusest kaalu juurde ei tule ja probleemide põhjust tuleb otsida mujalt kui lapse näljast.


Sa näed last vaadates, et tal on kõik hästi.

Beebide kaalutõus võib olla erinev. Kõik beebid ei ole michelini mehikesed ja see on täitsa normaalne. Vaata oma last! Kas ta sööb isuga vähemalt 8 korda päevas? Kas ta näeb terve välja? On ta hästi arenenud? Kas ta on aktiivne, siputab, liigutab eakohaselt? Vaata kogu tervikut ja usalda enda sisetunnet.


Märgid, mis EI tähenda, et piima on vähe:


Rinnad tunduvad tühjad

Umbes 5-6 nädalat peale sünnitust hakkavad rinnad muutuma pehmemaks ja ei tundu enam täis enne lapse söötmist. Sinu keha on hakanud aru saama, kui palju tita süüa vajab ja ei tooda enam piima üle. See on täiesti normaalne ja ei näita kuidagi rinnapiima koguse vähenemist.


Tita küsib tihti süüa või on rahutu

Maraton söömine tähendab seda, et tita tahab süüa tihti lühikese aja jooksul või sööb ta isegi mitu tundi järjest ilma rinda lahti laskmata. Selline tita käitumine on normaalne ja ta võib sedasi käituda kasvuspurtide ajal või ka igapäevaselt, näiteks õhtuti enne pikemat und. Ka rahutus ei tähenda alati nälga. Tita võib nutta paljudel erinevatel põhjustel, näiteks tahab ta olla lihtsalt sinu lähedal, mähe on märg, riidesilt hõõrub või on ta lihtsalt väsinud, aga ei oska uinuda. Ka ülestimuleeritud beebi võib lohutamatult nutta. Ka kõigi nende hädade puhul aitab teda imetamine, sest emme rinnal ja kaisus on tal soe ja turvaline ning imemine rahustab. See ei tähenda, et ta näljas oleks.


Beebi sööb isuga pudeli tühjaks ja jääb peale seda magama

Enamus beebisi sööb pudelist piima juurde, ükskõik, kas ta on näljane või mitte. Kas sina sünnipäeval torti sööd, kui kõht on täis? 🙂 Piimasegu on raskesti seeditav ja ülesöönud laps magabki, sest tal on raske olla. See ei tähenda aga, et enne oli beebi näljas.


Pumbates piima ei tule

Paljudel naised ei saagi pumbaga piima kätte, eriti kui oled murelik, sest kardad, et su laps on näljas. Piim on rinnas olemas, aga sinu keha lihtsalt ei reageeri pumbale, eriti kui sa pole harjunud igapäevaselt pumpama.


Miks igaks juhuks pudelipiima juurde andmine pole hea mõte?

Kui on kahtlus, et tita ei saa piisavalt rinnapiima, siis tihti võetakse esimese asjana kätte pudelipiim ja igaks juhuks antakse titale süüa juurde. See ei ole hea mõte, sest nagu eelnevalt kirjutasin, siis tihti söövad titad hea meelega pudelipiima juurde ka siis, kui nad tegelikult pole näljased (ja vastupidi, mõnikord ei söö pudelist piima beebi, kes tegelikult näljane on). See ei ole usaldusväärne meetod, et öelda, kas tital jääb päriselt rinnapiimast väheks või mitte. Samas, kui ta piimasegu saab, siis küsib ta harvemini süüa, mis annab sinu kehale märguande, et piima on vaja vähem toota. Nii tekibki olukord, kus piima kogus aina väheneb, sest tita saab lisapiima ja lõpuks ongi väga loogiline arvata, et piim saigi otsa.


Aga kui usaldusväärsed märgid näitavad, et muretsemiseks ongi põhjust?

Ei ole maailma lõpp! Konsulteeri kindlasti imetamisnõustajaga, sest enamasti on võimalik leida põhjus, see lahendada ja jätkata imetamisega. Näiteks võib põhjuseks olla vale imemisvõte või asend, harvad imetamiskorrad või mõni muu põhjus, mis on lahendatav. Ma mäletan, et kui minul esimese lapsega mure oli, et ta vähe juurde võttis, siis mind üldse ei aidanud see üldine soovitus, et muudkui imeta-imeta-imeta. No mida ma veel tihedamini imetan kui ta juba nagunii sööb iga 1-2h tagant. Ja ma ei pöördunudki imetamisnõustaja poole, sest ma arvasin, et nagunii mind ta aidata ei suuda. Nüüd tagantjärgi tean, et ebamugava asendi tõttu ei saanud ta lihtsalt hästi piima kätte ja sellepärast ta sõi nii tihti ja ka kaaluiive oli väike. Kui ka tõesti on mure lapse toitmisega, siis ära karda abi otsida. On rohkem ja vähem levinud põhjuseid, miks beebi piisavalt süüa ei saa, aga see ei tähenda, et mure pöördumatu on. Ära karda nõu küsida ja ära karda vajadusel pöörduda ka teise imetamisnõustaja poole kui esimene sind aidata ei saa.

bottom of page