top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Beebi ei uinu iseseisvalt - probleem?

Oled tundnud end süüdi, et su beebi uinub ainult rinnal või kussutades? Sulle on öeldud, et oled süüdi, et sul raske on, sest oled ise halbu harjumusi lapsele õpetanud? Või oled kuulnud, et lapse magama aitamine on normaalne, aga oled hoopis kurnatud, sest oled ainus, kes beebi magama saab ja uinumine võtab kaua aega ja energiat? Kui sul on beebi unega muresid ja oled googeldades lahendusi otsinud, siis kindlasti oled sattunud soovituse otsa teha lapsele unekooli, et ta õpiks iseseisvalt uinuma. See ei käi päris nii. Uinumise õpetamine on jama, sest uinumine on normaalne kehafunktsioon ja seda ei saa õpetada. Võtame teema tükkideks lahti ja räägime lähemalt.


Mida laps uinumiseks vajab?

Uinumine on normaalne kehafunktsioon ja see juhtub ise, kui kõik tingimused selleks on sobivad. Kui keskendud ainult beebi uinumisele, siis on väga kerge tunda frustratsiooni ja abitust, sest püüad kontrollida midagi, mida sa ei saa kontrollida. Selleks, et beebi saaks uinuda, vajab ta järgnevaid tingimusi:

  • optimaalne ajastus

  • täidetud vajadused ja kõrvaldatud segajad

  • rahunemine


Optimaalne ajastus

Inimene peab olema väsinud, et ta suudaks magada. Loogiline, eks? Beebi unevajaduse kohta leiad infot siit blogi postitusest. Keeruliseks teeb asja see, et beebid pole robotid, mis samast tehasest välja tulevad ehk on individuaalseid erinevusi beebide unevajaduses ja normaalne on väga lai mõiste. Suurem osa internetis leitavatest näidis päevakavadest ja ärkvelolekuakendest on tehtud keskmise või suure unevajadusega beebide kohta ja see ei pruugi toimida sinu lapse puhul. Lisaks on nad liiga paindumatud ja kohati vanust arvestades ebarealistlikud ja ei arvesta sellega, et päevad on erinevad. Seega on oluline lisaks tabelile ja kavale jälgida ka seda, kas see sobib sinu lapse puhul.


Täidetud vajadused ja kõrvaldatud segajad

Beebi vajab uinumiseks täis kõhtu, sobivat keskkonda ja head enesetunnet. Märg mähe, tühi kõht, hõõruv riie, lärm, liigne valgus, külmatunne või palavus, sügelus ja valu segavad und. Lisaks vajab laps piisavat liikumisvõimalust ärkveloleku ajal ja täidetud läheduse paaki. Lähedus on beebi põhivajadus, uni on eraldumine sinust ja ta vajab täis läheduse paaki, et olla selleks valmis.


Rahunemine

Selleks, et mõista beebi rahunemist, peame me mõistma ka turvatunnet. Ma ei mõtle siin seda, et ta tunneks end sinuga kasvades ohus või ebaturvaliselt. Turvatunne on beebi unest rääkidest väga lai mõiste. Beebi sünnib siia ilma väga ebaküpsena. Üks asi, mis on hästi välja arenenud on tema ohtude märkamise alarmisüsteem. Miks? Ohtude märkamine on kõige olulisem ellu jäämiseks. Beebide alarmisüsteem on väga tundlik, sest tal pole veel palju kogemusi, et milline kogemus on turvaline ja milline mitte. Näiteks esimestel elukuudel hakkab ta nutma, kui pesed tema peput. Märg on, hakkab natuke külm - veider värk ja alarmisüsteem läheb tööle. Ta hakkab nutma, sina toetad teda (räägid, oled kohal) ja järjest iga kogemusega õpib ta, et see on turvaline kogemus. Nii õpib ta läbi sinu toetuse maailma tundma ja iga toetatud kogemuse abil tema turvaline maailm laieneb. (WOW, kui olulist tööd sa iga päev iga “pisikese” tema vajadustele vastamisega teed!)


Kuna tema ellu jäämine ja turvatunne sõltuvad sinust (sina oled kohal ja turvaline = maailm on turvaline), siis võib tema alarmisüsteem tööle minna juba lihtsalt sellel põhjusel, et ta on üksi ilma sinuta. TEMAL on sinu kohalolekut lihtne kontrollida nii, et tal on rind suus või kussutad teda. Lisaks mõjuvad imemine ja rütmiline liikumine ise rahustavalt, kui ta rahutu või isegi ärritunud on. Beebid ei ole võimelised ise ennast rahutust või ärritunud seisundist maha rahustama, sest nende aju pole selleks võimeline. Ta vajab selleks sinu kohalolekut. See kohalolek ei pea tähendama imetamist või kussutamist.


Kuidas otsustada, kuidas sinu beebi uinuda võiks?


Kui rinnal või kussutades magama jäämine toimib ja sobib.

Eelnevat teades on ju päris loogiline, et beebi eelistab sinu rinnal või kussutades magama jäämist. Imemine ja liikumine rahustavad, sina oled lähedal. Need ei ole halvad harjumused, sest halb harjumus tähendaks midagi kahjulikku. Beebi magama aitamine ei ole kahjulik. See on sinu supervõime! Seega viska prügikasti süütunne ja ei ole vaja tunda nagu teeksid midagi valesti. Vastad oma lapse vajadustele ja aitad tal rahuneda, et ta saaks uinuda - teed olulist ja head tööd.


Kui rinnal või kussutades magama jäämine põhimõtteliselt sobiks, aga ei toimi (ta ei uinu hästi, võtab kaua aega).

Keskendu ajastusele, segajate kõrvaldamisele ja rahunemisele. Äkki on sul väikese unevajadusega laps ja ta ei vajagi veel und? Äkki on miski su last enne magamistuppa minekut liialt ärritanud ja selle tõttu võtab rahunemine nii kaua aega?


Kui rinnal või kussutades magama jäämine toimib, aga ei sobi enam sulle.

Laps vajab uinumiseks täis kõhtu, täis läheduse paaki ja rahunemist. Kõiki neid vajadusi on võimalik ja okei täita ka teistel viisidel. Oma voodis või iseseisvalt uinumine ei tähenda, et ta tunneks end vähem armastatu või toetatuna. Toetus, armastus ja lähedus muudavad viisi ja võibolla kohta. Ta saab kõhu täis süüa enne uneaega. On täitsa võimalik oma lapse läheduse paaki täita ärkvelolekuajal. On võimalik lapse rahunemist toetada ka teistel viisidel kui kussutamine või imetamine. Sina tead, et rinnata ja kussutamata oma voodis uinumine on ka turvaline. Sa saad anda temale ka selle kogemuse, et tema turvaline maailm jälle laieneks.


Kokkuvõte

Kui rinnal uinumine või kussutamine aitab su lapsel uinuda ja sulle meeldib oma last niimoodi magama aidata, siis jätka rahuliku südamega. Kui imetamine või kussutamine põhimõtteliselt meeldiks sulle, aga uinumine on rahutu ja võtab kaua aega, siis keskendu ajastusele, segajate kõrvaldamisele ja rahunemise toetamisele. Kui rinnal või kussutades uinumise toetamine enam sinule ei sobi, siis on väga okei seda muuta.


Viimasel kahel juhul saad abi beebi une e-kursuselt.

bottom of page