top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Milline on beebi unevajadus?

Kui palju beebi und vajab? Magab ta vähe, palju, piisavalt? Alati on oluline eelkõige jälgida oma lapse märke, kuid hea on teada ka numbreid orientiiriks või vihjeks, et kas sinu beebi unes on kõik hästi või kas une ajastamine on see, mis talle muret põhjustab.


Selles postituses saad teada:

 • mitu tundi und beebid ööpäevas kokku vajavad ja mis on normaalne ka väikese või suure unevajadusega beebi jaoks,

 • kui pikk on keskmise* beebi ööuni ja kui palju kestavad uinakud kokku,

 • keskmised* ärkvelolekuaknad ja uinakute arvud,

 • kõige sagedamini küsimusi või uneprobleeme tekitavad kohad.

PS! Selle postituse lõpus jagan ka infot, kuidas saada endale tasuta pdf materjal uinakute üleminekust, selle postituse sisust ja ka kokkuvõtlik tabel unevajadusest.


0-3 kuud vana beebi unevajadus

Ööpäevane unevajadus: Keskmiselt 14-17 tundi, aga normaalne** võib olla ka 11-19 tundi und.

Ööuni ja uinakud: Tal ei ole ööd ega päeva, vaid ööpäeva jooksul ühtlane söömise-magamise rütm.

Ärkvelolekuaken: Keskmiselt 1h (0,5-1,5h).

Tihti küsimusi/uneprobleeme tekitab: Tihti üllatab värskeid vanemaid see, et beebi ei jää lihtsalt magama, kui ta on väsinud ja üleväsinud (tegelikult ülestimuleeritud) beebi magama saamine on veel raskem. Jälgi lapse väsimuse märke ja aita beebi magama pigem varem kui hiljem. Õhtuse rahutuse kohta loe seda blogi postitust. Ka toitmisprobleemide korral pöördu imetamisnõustaja poole pigem varem kui hiljem. Rohkem infot beebi nutu, rahustamise jms teemate kohta pisibeebi une e-kursuselt.


3-6 kuud vana beebi unevajadus

Ööpäevane unevajadus: Keskmiselt 13-15 tundi, aga normaalne** võib olla ka 10-18 tundi und.

Ööuni: 9-10h

Uinakud: 4-5h kokku, jagatuna 3-5 uinaku vahel. Üks uinak võib kesta 0,5-2 tundi.

Ärkvelolekuaken: 1-2h (1,5-2h 15min)

Tihti küsimusi/uneprobleeme tekitab:

 • Lühikesed uinakud - võib olla normaalne, mõnikord vajab laps abi uinakute pikendamisel. Üks üle 1h kestev uinak päevas on juba väga hea.

 • Järsku "katki" läinud uni - loe uneregressioonide kohta siit. Laps on keskkonnasegajate suhtes tundlikum ning see vajab nüüd paremat läbi mõtlemist.

 • Üleminek kolmele uinakule - ta ei jaksa veel piisavalt üleval olla või nii pikalt magada, et kolm uinakut välja mängiks, aga neli uinakut ei mahu päeva ära. Lisatoiduga alustamine - liiga varane alustamine, liiga kiire koguste kasv ja piima jääb väheks või ebamugavus seedimises.

 • Sage öine söömine ja rahutus öösel - tihti mängib ühe tegurina rolli see, et päevane piima söömine jääb väheseks, sest beebi on nüüd palju tähelepanelikum keskkonna suhtes ja tal on raske söömisele keskenduda, tal "pole aega" (öösel magada ja süüa korraga saab, aga süüa ja mängida korraga on palju raskem) või lisatoiduga on liiga vara alustatud ja kogused on liiga kiiresti kasvanud ning piim ei mahu kõhtu ära või põhjustab lisatoit probleeme seedimisega.

 • Vara ärkamine - põhjuseks tihti liiga pika ööune ootamine, keskkonnasegajad, aga ka "ööune pikendamine" kiire esimese uinakuga, mida aitaks lahendada päevarütmi ümber korraldamine.

 • Pikk ja rahutu uinumise aeg - beebi on keskkonna suhtes tähelepanelikum, tal on rohkem jaksu ning ta ei kuku enam rinna või kussutamise abil nii kergesti ära, kui miski teda segab. Laps vajab spetsiifilisemat keskkonda uinumiseks, läbimõeldumat ajastamist ja rahunemise toetamist.

6-9 kuud vana beebi unevajadus

Ööpäevane unevajadus: Keskmiselt 12-15h, aga normaalne** võib olla ka 10-18 tundi und.

Ööuni: 10-11h

Uinakud: 3-4h kokku, jagatuna 2-3 uinaku vahel. Üks uinak võib kesta 0,5-2h.

Ärkvelolekuaken: 2-3h

Tihti küsimusi/uneprobleeme tekitab: Jätkuvalt ja veel intensiivsemalt eelmise vanusegrupi murede all kirjeldatu + järsku keeldub laps täielikult oma voodis magamisest ja vanemast eemaldumisest eraldumisärevuse tõttu. Väldi lapse üksi nutma jätmist või kodust välja minemisel ära hiilimist, sest see suurendab eraldumisärevust veelgi. Mängi lapsega ku-ku ja peitusemänge ning kinnita enda kohalolekut oma hääle ja pilkkonaktiga.

9-12 kuud vana lapse unevajadus

Ööpäevane unevajadus: 11-14 tundi, aga normaalne** võib olla ka 9-16 tundi und.

Ööuni: 10-11

Uinakud: 2-4h, jagatuna 2 uinaku vahel.

Ärkvelolekuaken: 3-4h. Esimene ärkvelolekuaken võib vanusegrupi alguses ka veidi lühem olla (min 2,5h) ja tihti toimivad selles vanusegrupis hästi päeva jooksul pikenevad ärkvelolekuaknad.

Tihti küsimusi/uneprobleeme tekitab: Jätkuvalt tekitavad küsimusi ja väsimust nii vara ärkamine, lühikesed uinakud kui ka öine ärkamine. Öised toitmiskorrad on endiselt ootuspärased, mis ei tähenda seda, et mitte midagi teha ei annaks, kui sinu jaoks on olukord väljakannatamatu. Lisaks ligi 12 kuu kandis ka vastumeelsus päeval uinakusse jäämise suhtes. Enamasti siiski ei ole beebi valmis üle minema ühele uinakule ja see tekitab uusi probleeme öösel magamisega ja pahurusega päeval ning on vaja ümber korraldada kahe olemasoleva uinaku ajastust või kestust ning läbi mõelda unerutiin ja kuidas päeval rahunemist toetada, et laps saaks uinuda. Tihti on selle vanusegrupi sees soodne hetk eraldi pinnale magama harjutamiseks ja öise toitmise vähendamiseks, kui suuremad probleemid on enne lahenduse saanud. Rohkem on näha ka kellaajalist regulaarsust päevas.

12-24 kuud vana lapse unevajadus

Ööpäevane unevajadus: 11-14 tundi, aga normaalne** võib olla ka 9-16 tundi und.

Ööuni: 10-11h

Uinakud: 2-3h, jagatuna 1-2 uinaku vahel.

Ärkvelolekuaken: 3-6h

Tihti küsimusi/uneprobleeme tekitab: Endiselt kõik 3-6 kuu unevajaduse peatüki all kirjeldatu + kahelt uinakult ühele üleminek + küsimused võõrutamise kohta. Kui mitte varem, siis selle vanusegrupi vanematel on öisest toitmisest tihti juba väga kopp ees ning enamasti on umbes 1a1k kandis või peale 18k "uneregressiooni" ka soodne hetk sellega tegelemiseks. Saad lugeda minu mõtteid imetamise võõrutamise kohta SIIT.


Veel oluline teada beebi unevajaduse kohta

 • * Ei ole olemas ühte kõige õigemat “eakohast päevakava” või “bioloogilist uneakent”. Ärkvelolekuaknad ja päevakavad on kogemuslik materjal, mis võib sobida paljudele, aga ei sobi kõigi laste puhul. Jälgi eelkõige ööpäevaseid unetunde kokku ja oma lapse meeleolu ning käitumist, sest individuaalseid erinevusi uinakute pikkuses, arvus ja ärkvelolekuakna pikkuses on palju. Kui su beebi on heas meeleolus, ärkab rõõmsa ja puhanuna, on päeval uudishimulik ja tegus ning tal ei ole unega probleeme (uinub kiiresti, magab rahulikult), siis tõenäoliselt on tal unega kõik hästi. Ärkvelolekuaknad ja päevakavad on inspiratsiooniks ja näidiseks, KUI miski ei toimi ja su lapsel on unes probleeme, et aru saada, milles võib asi olla ja mida katsetada. Ta ei pea täpselt nii magama.

 • ** Keskmisest vähem või rohkem magava beebi puhul tuleb kindlasti suurt pilti (lapse käitumine, meeleolu, areng, unetundide dünaamika, kaaluiive, märgid punastest lippudest jms) lähemalt uurida, et teada, kas see ongi tema normaalne või märk mõnest murest.

 • Üks tihti palju stressi tekitav müüt on see, et beebi peab magama öösel 12 tundi (kell 19-7). Nii on võimelised magama ainult keskmisest suurema unevajadusega beebid. Ootuspärane ja normaalne ööune pikkus on 10-11 tundi, pisibeebidel pigem 9-10h.


Unevajaduse tabel + uinakute üleminekud

Liitu minu e-maili listiga ja saadan sulle:

 • Kokkuvõtliku unevajaduse tabeli kiireks ülevaateks.

 • Selle blogi postituse pdf versiooni endale salvestamiseks, mis sisaldab lisaks uinakute üleminekute infot. Saad selle abil teada, millal väiksemale arvule uinakutele üleminekut oodata, millised märgid lapse valmisolekule viitavad ja millist märki tihti jälgitakse, aga mis ei ole tegelikult hea indikaator.bottom of page