top of page
  • Marianne Tobro

Milline on beebi unevajadus?

Kui palju beebi und vajab? Magab ta vähe, palju, piisavalt? Alati on oluline eelkõige jälgida oma lapse märke, kuid hea on teada ka numbreid orientiiriks või vihjeks, et kas sinu beebi unes on kõik hästi või mis võib talle muret põhjustada.

Beebi unevajadus

0-3 kuud vana beebi unevajadus

Keskmise alla 3-kuuse beebi unevajadus on 14-17 tundi ööpäevas. Tema unele on iseloomulik see, et tal ei ole veel eraldi ööd ega päeva, vaid tema jaoks on kogu ööpäev üks ühtlane ärkamise-söömise-magamise rütm. Keskmiselt jaksab ta ärkvel olla 45 minutit kuni 1,5 tundi ja normaalse päevase uinaku pikkus võib jääda igale poole 30 minuti ja 2-3 tunni vahele.


3-6 kuud vana beebi unevajadus

Keskmine 3-6 kuud vana beebi vajab ööpäevas kokku 13-15 tundi und, millest öösel magab ta tavaliselt 9-10 tundi ja päeval kokku 4-5 tundi, mis on jagatud umbes 4 uinaku peale. Uinakute arv võib olla olenevalt lapsest, uinakute pikkusest ja ka päevast erinev. Ärkvel jaksab laps olla tavaliselt 1,5-2h 15min.

6-9 kuud vana beebi unevajadus

Keskmine 6-9 kuud vana laps vajab ööpäevas kokku 12-15 tundi und, millest öösel magab ta tavaliselt 10-11 tundi ja päeval kokku 3-4 tundi, mis on jagatud keskmiselt 3 uinaku peale. Mõni laps teeb arvuliselt uinakuid rohkem, aga uinakud on lühemad. See on okei, kui lapsele nii sobib, ta ärkab puhanuna ja on rõõmus. Kui ei ole, siis võib ta vajada abi, et uinakuid pikendada. Keskmiselt jaksab selles vanuses laps ärkvel olla 2,5h.

9-16 kuud vana lapse unevajadus

Keskmine 9-16 kuud vana beebi magab ööpäevas kokku 11-14 tundi, millest öösel 10-11 tundi ja päeval kokku 2-3 tundi, mis on jagatud keskmiselt 2 uinaku peale. Ärkvel jaksab ta olla 2,5-4h. Selles vanusegrupis toimivad tihti päeva jooksul pikenevad ärkvelolekuaknad ja võid näha juba ka rohkem kellaajalist regulaarsust.

16-24 kuud vana lapse unevajadus

Keskmine 16-24 kuud vana laps vajab ööpäevas kokku 11-14 tundi und, millest öösel magab ta 10-11 tundi ja päeval teeb ta ühe 2-3 tundi pika uinaku.


Veel oluline teada beebi unevajaduse kohta

  • Üks väga stressi tekitav müüt on see, et beebi peab öösel magama 12 tundi (kell 19-7). Nii on võimelised magama ainult keskmisest suurema unevajadusega beebid. Normaalne ööune pikkus on 10-11 tundi.

  • Jälgi eelkõige ööpäevaseid unetunde, sest individuaalseid erinevusi uinakute pikkuse, arvu ja ärkvelolekuakende osas võib olla palju. Ärkvelolekuaknad või "eakohased päevakavad" ei ole tõenduspõhine materjal ja su laps ei pea nii magama. Kõik päevakavad ja aknad on orientiiriks, juhiseks või vihjeks, et mida katsetada. Kui need sinu lapsele ei sobi, siis ei tähenda see, et sinu lapsel oleks midagi viga või teeksid midagi valesti. Lapsed on lihtsalt erinevad!

  • On ka väike protsent väikese unevajadusega lapsi, kes magavad ööpäevas kokku vähem, aga on endiselt rõõmsad, puhanud, arenevad hästi ja rohkem und neist välja pigistada ei annagi. Jälgi oma lapse märke! Väsimusest annab märku viril ja pahur olek, punased silmad, silmade hõõrumine, lihtsatest tegevustest keeldumine, ainult süles rahul olemine, siplemine, kõrvade sikutamine, vibutamine, nutuhood.

bottom of page