• Marianne Tobro

Milline on beebi unevajadus?

Kui palju und beebi vajab?


Olen beebi unevajaduse kohta teinud tabeli, kus on kirjas kui palju und vajab beebi öösel, mitu päevaund tal võiks olla päeval ja mitu unetundi võiks ta päeval saada ning kui kaua jaksab beebi tavaliselt üleval olla ehk ärkveloleku aknad.

Beebi unevajaduse tabel

Igasugu unevajaduse tabeleid liigub ringi palju. Palju olulisem teadmine on minumeelest nende numbrite lahti mõtestamine.


Beebi unevajadus ööpäevas


See on ainus tõenduspõhine (WHO) osa tabelist. Ülejäänu on kogemuslik ja pärit Holistic Sleep Coaching Program materjalidest (kasutatud koolitaja loal). Beebi une puhul peaks jälgima ööpäevaseid unetunde ja seda, et ta saaks vähemalt minimaalsed tunnid ööpäevas täis. Samas võib mõni beebi vajada und ka rohkem kui kirjas olev minimaalne ning ta võib olla üleväsinud ka siis kui tabeli järgi nagu oleks kõik korras. Number üks on alati vaadata ikka tervikpilti ja seda, kas laps päeval heas tujus, valmis tegutsema, areneb eakohaselt. Uneajana läheb arvesse ka näiteks see, kui beebi läbi une sööb. Seda tuleb väga tihti ette, eriti vastsündinueas, et beebi sööb efektiivselt ka läbi une ning ka see magamine on tema jaoks piisavalt kosutav. Kui tal on silmad kinni, siis on see aeg, mis läheb uneajana arvesse.


Beebi päevauned


Päevaunede osa võib olla väga individuaalne. Näiteks teebki mõni beebi ainult 40-minutilisi unesid ning talle sellest piisabki, aga ta tahab seetõttu neid uinakuid teha rohkem. Samuti ei pea päevauned olema kõik võrdse pikkusega. Tihti on näiteks viimane päevauni lühem, kuni isegi 20 minutilise rinnal tukkumiseni. Sellest võib piisata beebile, et ööuneni vastu pidada. Beebidele keeruline periood võib olla ka siis kui ta on üle minemas väiksemale päevaunede arvule. Vana korraldus on nagu liiga palju, aga uue korralduse puhul läheb ärkveloleku aeg liiga pikaks või on viimase une tõttu ööuni lühem kui see viimane uni ise. Sellistes olukordades, kus päeval nagu miski ei toimi ja küll on laps üleväsinud ja mitte piisavalt väsinud, on hea soovituslikud unetunnid ja päevaunede arv üle vaadata. Kui sinu beebi unega on kõik hästi, aga ta magab teisiti, kui tabelis kirjas, siis ära pane seda tabelit tähele. :)


Kui kaua jaksab beebi üleval olla?


Alla 9-kuuse lapse puhul ei peaks jälgima mitte kellaaega päevaunede ajastamisel, vaid rütmi ja ärkveloleku aknaid ehk seda kui kaua jaksab beebi üleval olla. Ärkveloleku akna puhul tuleb arvestada, et see aeg näitab hetke, kus beebi võiks olla valmis juba silmi kinni panema. Unerutiinidega tuleb alustada veidi varem. Kui unerutiiniga alustada täpselt siis kui uneakna aeg täis saab, siis võib beebi olla uinumise hetkeks juba üleväsinud. On beebisid, kelle jaoks on see väga oluline, sest nii kui ta natuke üle väsib, on teda väga raske magama saada. Need ärkveloleku aknad siin koht, kust alustada. Kui siin näidatu ei sobi, siis proovi 15 minutit varasemat või hilisemat aega. Ärkveloleku aken võib olla ka lühem, kui eelmine päevauni on olnud väga lühike ja laps pole ärgates piisavalt puhanud.


Mida aga teha siis, kui beebi ei saa piisavalt und, teda on raske magama saada või ta ongi päeval üleväsinud, sest ta teeb väga lühikesi unesid? Sellest olen rääkinud oma unekursustel.

VEEL POSTITUSI

Liitu e-maili listiga

Listis jagan:

  • Teavitusi uute blogi postituste kohta.

  • Vabavara materjali ja infolehti, mille sisu ma mujal ei avalda.

  • Sooduspakkumisi e-kursustele.

Kellelegi ei meeldi spämm. Püüan saata kasulikku sisu ning soovi korral saad end igal ajal listist kustutada.