• Marianne Tobro

Imetamine, üritustel käimine ja alkohol

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Alkoholi ja imetamise teemad võivad väga teravaks minna, sest tihti on need seotud väga sügavate isiklike tõekspidamistega ja sellega, milline on meie pilt sellest, et milline üks korralik ja hea ema on. Kas sinu pildil üks korralik ja hea ema joob klaasikese või mitu? Või on sinu pildil korralik ja hea ema seltskonnaürituste ajal tublisti kodus ja läheb varakult voodisse? Või võiks leida mingi kesktee, mis täidab nii lapse vajaduse rinnapiimale ja adekvaatsele järelvalvele kui ka ema vajaduse olla inimeste keskel, olla kaasatud, veeta mõnusalt aega ja naerda koos sõpradega?


Soov olla pühade ajal koos teiste täiskasvanutega ja veeta lõbusalt aega ei ole isekas. Kui emadus paneb peale piirangud (või me ise paneme need piirangud peale, sest arvame, et hea ema nii teeb), siis emadus võib üks hetk väga kurnav ja isegi ahistav tunduda. Kui sõbrad või partner ei aita kaasa, kui asju on vaja korraldada nii, et saaksite samal ajal ka lapsevanema kohustusi täita, siis võid tunda end hüljatud ja reedetuna. Lapsega kahekesi kodus või teises toas eraldatud olla, samal ajal kui kogu seltskond õues on ja kõlavad naerurõkked on väga üksik ja kurb.


Hea ema saab olla nii mitut moodi. On olnud aegu, kus me perega polegi õhtustel üritustel käinud, sest ühe lapse puhul oli väga oluline, et ööune ajaks oleksime me kodus. Me oleme ka lapsi kaasa võtnud üritustele ja teine laps alustas oma ööund vankris. Ja mõnikord oleme me jätnud ka lapsed koju magama, vanavanemad neid valvama ning läinud mehega kahekesi peole. Lapsed on erinevad. Ja kõik valikud võivad olla okeid sinu pere jaoks.

Mõttetu on vältida ka imetamise ja alkoholi teemat, sest reaalsus on, et see tekitab küsimusi paljudel imetavatel emadel. See info on sulle siin, et sa saaksid ise otsustada, millist seltskonnaüritust sel nädalavahetusel või ka tulevikus sa iseendale tahad.


Kas imetav ema tohib alkoholi tarvitada?

Dr Jack Newman’i materjalides on kirjas:

Mõistlik alkoholi tarbimine ei peaks olema üldse mittesoositud. Rinnapiima läheb väga vähe alkoholi. Ema võib natuke alkoholi tarbida ja jätkata imetamisega nagu ta tavaliselt seda teeb. Alkoholi keelamine on jälle üks viis kuidas me teeme elu ebavajalikult piiravaks imetavatele emadele.

Ma arvan ka, et mõnikord 1-2 jooki juua ei ole mingi suur probleem.

Veel infot ja viited teadusuuringutele leiad siit ja siit.


Millega otsustamisel veel arvestada?

 1. Rinnapiima välja pumpamine ei aita rinnapiimast alkoholi eemaldada. Kui sul on alkohol veres, siis on ta ka rinnapiimas. Kui alkohol on verest kadunud, siis on ka turvaline anda rinda ka lapsele.

 2. Kui jääb tavapärasest pikem vahe imetamiskordade vahele, siis ma soovitan siiski rinnapiima välja pumbata, et vältida ummistuste ja rinnapõletiku teket ning et rinnapiima kogus ei väheneks. See piim tuleb ära visata.

 3. Sage ja suuremas koguses alkoholi tarvitamine võib vähendada rinnapiima kogust ja mõjuda negatiivselt lapse kaalule ja arengule. Mida väiksem on laps, seda suurem võib olla kahju.

 4. Lisaks alkoholi mõjule rinnapiimale on vaja arvestada ka alkoholi mõjuga jooja käitumisele ja võimele ette näha ohte ning reageerida kiiresti. Kui sa pole ikka tükk aega alkoholi joonud, siis võib ka üks jook päris purju teha. Arvesta, et sel ajal hoolitseks lapse eest inimene, kes on selleks võimeline. Eriti jaanipeol, kus tihti on palju võimalusi õnnetuste juhtumiseks… Kuum grill, veekogud…

 5. Lapsevanem, kes on tarvitanud alkoholi, ei peaks magama lapsega samas voodis.


Mida juua kui alkoholi pole vaja, aga midagi mõnusat tahaks?


Valmis joogid

Mine vaata poes alkoholivabade jookide letti. Väga palju erinevaid põnevaid jooke on viimasel ajal juurde tulnud ja kindlasti leiad midagi huvitavat.


Maitsevesi

Tavalisele veele saad ka huvitavat maitset lisada, kui paned kannu midagi põevat. Minu lemmikud on näiteks:

 1. külmutatud maasikad, laimitükid ja piparmündilehed

 2. tükeldatud magus õun, nt õun “Golden” (natuke pigista mahla ka välja)

 3. koorimisnoaga kurgiviilud

 4. külmutatud mustikad ja sidruniviilud


Alkovaba “siider”

Lihtsa alkoholivaba siidri saad ka ise teha kui lisad oma lemmikmahlale 1/3-1/2 osa mullivett.


Arbuusijook

Eemaldasin seemned ja tükeldasin umbes 700 ml anuma täie arbuusi, lisasin ühe väiksema sidruni mahla ja umbes 15 piparmündilehte ning blenderdasin. Ülihea! Soovi korral lisa ka mullivett.


Eksootilisem kokteil

2 passionivilja, 2 apelsini mahl blenderdada koos jääga ning lisada 2/3 osa mullivett. Väga põnev ja uus maitse. Minu kõige lemmikum sellest nimekirjast!


Nojito (ehk alkoholivaba mojito)

Pane klaasi põhja 10-15 piparmündilehte, poole laimi mahl, umbes sama pisike kogus õunamahla ja teise poole laimi viilud ning uhmerda seda, et piparmündilehtedest tuleks välja mahl. Võid enne ka piparmündilehti veidi hakkida. Siis lisa teelusikatäis pruuni suhkrut, (purustatud) jääd ja peale mullivett või sprite’i või schweppes’i.

Mõnusat pidu!

VEEL POSTITUSI

TAHAD BEEBI JA VÄIKELAPSE UNE KOHTA TEADA VEEL ROHKEM?

SAA TEAVITUSI UUTEST MATERJALIDEST

Kellelegi ei meeldi spämm. Püüan saata kasulikku ja asjalikku sisu ning soovi korral saad end igal ajal listist kustutada.

AVASTA UUT UNE INFOT MINU SOTSIAALMEEDIAST

 • Instagram
 • Facebook
 • Facebook group