top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Kas koos magamine on beebile turvaline?

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

On üks artikkel, mis viimasel ajal on beebigruppides ja ka minu postkastis palju küsimusi tekitanud ja see on beebiga koos magamise teemal. Ma ei lähe konkreetselt selle artikli sisusse, sest seal pole lihtsalt piisavalt infot. Beebi surm on alati traagiline ja kurb ning ma saan aru, miks see teema küsimusi ja hirme tekitab. Ükski ema ei tahaks ju oma last ohtu panna. Ma saan sellest hirmust päriselt aru, sest mina olen avastanud kaisust sinise lapse, kes vajas elustamist. Kõik lõppes õnneks hästi, aga hirm peale seda oli väga suur. Tol ajal aitas minul hirmuga tegeleda võimalikult neutraalne ja tõenduspõhine info ning sellepärast püüan sellist informatsiooni ka teile anda, et saaksite oma pere jaoks parima otsuse teha.

Beebide äkksurma kõik põhjused ei ole teada. Seda on seostatud aja jooksul mitmete eri teguritega, kuid lõpuni ei mõisteta seda siiani. Sellepärast saame me rääkida vaid riskist, selle vähendamisest ja suurendamisest, aga keegi ei saa anda garantiid, et just see teguviis hoiab alati kõik kurvad sündmused ära, sest on ka tegureid, mida me kontrollida ei saa. Küll aga on palju tegureid, mida me kontrollida saame, et teha oma lapse uneaeg võimalikult turvaliseks ja sellest ma täna ka kirjutan. Kõigil väidetel on usaldusväärsed allikad taga ja leiad need postituse lõpust.


Imetamine vähendab oluliselt imiku äkksurma riski.

 1. Ühes uuringus tuli välja, et vähemalt 2 kuud imetamist vähendas imiku äkksurmasid poole võrra. Pikemaajalisem imetamine vähendas riski veelgi, olenemata sellest, kas ema imetas last 100% või osaliselt.

 2. Teine uuring ütleb, et imetamine vähendab imiku äkksurma riski umbes 50% igas vanuses imiku puhul nii kaua kuni last imetatakse.

 3. Ei ole teada, kas emad magavad koos samas voodis oma beebidega sellepärast, et nad imetavad või on kaisusmagamisel positiivne mõju pikemalt kestvale imetamisele.

 4. Inimlaps sünnib üsna ebaküpsena ja sellepärast vajab ta turvalisuse jaoks füüsilist lähedust ja tihedat toitmist. Tihe toitmine ja lähedane füüsiline kontakt on alla 6 kuuse lapse puhul (palju kauem ka tegelikult) lapse arengule ja tervisele vajalikud.

 5. Imetamine aitab beebil uinuda. Rinnapiim sisaldab öisel ajal uinumist soodustavaid aineid. (isiklik arvamus – tundub suht loogiline, et öine imetamine on looduse poolt ette nähtud. Öine imetamine on väga kasulik ka rinnapiima kogusele.)

Beebi vajadus lähedusele on täpselt samasugune põhivajadus nagu soe tuba ja toit.


Kas lapse kaissu võtmine on turvaline?

Laste surmasid ei ole rohkem nende koos magavate perede seas, kes teevad seda turvalise koos magamise põhimõtteid järgides. Seega, igasugune kaisus magamine ei ole turvaline. Kaisus magamine on turvaline siis, kui teha seda teadlikult.

Enamus koos magamise õnnetusi on seletatavad ebaturvaliste praktikatega. Äkksurma riski kaisus magamisel suurendab:

 1. Diivanil, tugitoolis koos beebiga magamine.

 2. Alkoholi/narkootikume tarvitanud täiskasvanuga koos magamine.

 3. Ema rasedusaegne suitsetamine ja ka peale sündi suitsetava täiskasvanuga koos magamine.

 4. Täiskasvanu haigused või ravimite tarvitamine, mis soodustavad sügavat und (nt mõned antidepressandid, unerohud).

 5. Lapse enneaegsus, madal sünnikaal.


Soovitused äkksurma riski vähendamiseks ja turvaliseks kaisus magamiseks:

 1. Imeta. Kui pole võimalik beebit 100% rinnapiimaga toita, siis ka osaline imetamine on väga kasulik.

 2. Beebi pannakse magama selili või külili. Kõhuli magama beebit ei panda. Kui laps keerab end ISE kõhuli, siis on see ok ja ei pea teda öösel pingsalt muudkui tagasi keerama.

 3. Kui ka beebi ei maga kaisus, siis samas toas magamine alla 6 kuuse vanuse beebi puhul on väga soovitatud riskide vähendamiseks.

 4. Madrats olgu kõvemapoolne ja sirge pinnaga. Beebile ei sobi magamiseks väga pehme madrats, kuhu ta sisse vajuda võib, kott-toolid, padja peal magamine, beebipesa vms. Sellistel pindadel magamine võib toimuda ainult tähelepaneliku järelvalve all.

 5. Beebi ülekuumeneb kergesti. Jälgi, et tal poleks palav (katsu kukalt, mitte käsi-jalgu). Ideaalis võiks magamistoa temperatuur olla 16-20 (17-21) kraadi. Beebile piisab kaisus magades samasuguse paksusega riietest nagu sul endal magades seljas on. Kaisus magamisel ei tohi kasutada mähkimist ega magamiskotte, sest need piiravad häda korral beebi liikumist ja siputamisega märku andmist.

 6. Voodis pole üleliigseid esemeid nagu lisapadjad, lisatekid, pehmed mänguasjad, ruloo nöörid, lambi/raadio juhtmed jms. Voodis võib olla vaid kasutusel olev tekk ja vanemate padjad. Beebi patja ei vaja 2. eluaastani. Kui voodis magaval täiskasvanul on pikad juuksed, siis tuleb need kinni panna, et vältida juuste keerdumist üle beebi kaela.

 7. Madratsi ja voodiraami/seina vahel olevad praod puuduvad või tuleb need täita. Voodi on piiratud, et vältida lapse kukkumist.

 8. Tekid, voodipesud ei lähe lapsel üle pea. Kui sulle meeldib end hästi teki sisse mässida, siis jälgi, et paneksid lapse magama kõrgemale ja magaksid ise allpool, et tekki peale võttes ei kataks see beebi pead. Mõnikord võib hea nipp olla ka see, et paned endale teki asemel peale pika-sooja pluusi, et ülakehal tekita ka soe oleks.

 9. Lapse magamisruumis (tegelikult üldse lapse eluruumis) ei suitsetata. Ei suitsetata ka vahetult enne lapse juurde voodisse minemist.

 10. Alla 3kuune laps magab oma imetava ema kaisus. Teiste täiskasvanute kaisus võib ta magada siis, kui ta on vanem kui 3 kuud.


Mida teha, kui beebi on enneaegne ja/või pudeliga toidetav?

Tõsi ta on, et suurem on risk enneaegselt sündinud, madala sünnikaaluga beebidel ja neil, kes ei saa rinnapiima. On ju lähedus ja nahk-naha kontakt just enneaegsetele beebidele eriti oluline. Eriti vajavad lähedust just enneaegsed lapsed (tõestatud positiivne mõju tervisele), aga selle otsuse, kus laps magab, pead tegema ise, sest ausalt, MA EI TEA kindlalt, mis kõige parem oleks. Mulle tundub loogiline, et kaisus magamine võiks olla eriti kasulik, aga uuringud näitavad suuremat riski. Võib-olla kunagi lükatakse see ümber, võibolla leitakse mingi muu seos. Minu küsimus on, et kas koos magamise kasud, lähedus ja imetamise kasud kaaluvad üles riski? Loe veel lähemalt enneaegse lapsega kaisus magamisest siit. Kui aga kaisus magamine pole teie jaoks parim variant, siis võiks olla hea lahendus vanema voodi külge kinnitatav voodi. Nii on beebi oma pinnal, aga samas endiselt vanema lähedal. Igal juhul vähendab ju riski ka see, kui beebi vähemalt 6 kuud vanematega samas toas magab. Ka oma voodis magades tuleb jälgida seda, et seal ei oleks üleliigseid pehmeid asju nagu pehmed mänguasjad, padjad, lisatekid. Ma kahtleks ka võrevoodi pehmendustes, sest pole üldse kindel, kas need beebit kuidagi kaitsevad või midagi pehmendavad, kuid ohuks võivad nad olla küll. Eriti beebi puhul, kes ise voodis juba ringi liigub. Kui beebi sikutab end juba põlvedele, siis on õige hetk võrevoodi põhi liigutada kõige madalamale tasemele, et vältida kukkumist. Ka oma voodis magades tuleb hoolega jälgida seda, et voodi lähedal ei oleks nööre ega juhtmeid. Ma ei tea kuidas, aga mingi imenipi läbi on minu natuke üle aastane laps suutnud ronida aknalauale. Seega on hea vaadata voodit ka selle pilguga, et kas lähedal on midagi, mida saab kasutada ronimiseks.


Kokkuvõte – kuhu siis beebi magama panna

Mulle tundub kaisus magamine väga loomulik lahendus. Tihti saab kaisus magades ema rohkem und, sest laps uinub paremini, lapse tervisele on lähedus ja imetamine väga kasulikud ning see tundub kuidagi loomulik lahendus. Kaisus magamine ei ole mitte kuidagi vastutustundetu, laisk ega kahjulik, kui teha seda teadlikult.

Igasugune kaisus magamine ei ole turvaline. Nagu ka igasugune eraldi magamine ei ole turvaline. Turvaline on kaisus magamine siis kui järgida turvalise koos magamise praktikaid, sama kehtib ka siis, kui beebi magab eraldi. Reaalsus on see, et enamus vanemad, kas kogemata või meelega üks hetk magavad nii, et beebi on kaisus. Sellepärast soovitan ma vanemate voodi ette valmistada ka sel juhul kui olete plaaninud eraldi magamist ja igal juhul vältida koos beebiga magamist diivanil. Voodi on iga kell turvalisem. Kõike seda teades ei saa mina öelda, milline magamiskorraldus on teie peres kõige õigem. See, kus beebi magab peab toimima teie pere jaoks, see on teie otsus. Tehke see otsus teadlikult.

Lisalugemist ja kasutatud allikad:

Co-sleeping and SIDS: A guide for health professionals

Research on Bed Sharing, Infant Sleep and SIDS

Caring for your baby at night

Co-sleeping and Bed-sharing

Health professionals’ guide to: “Caring for yout baby at night”

What Every Health Professional Should Know

Why the Conflicting Results on Bedsharing Risk?

Kui oled väsinud lapsevanem, kes tahab, et tema beebi paremini magaks, kuid pole nõus oma last ka paariks minutiks üksi nutma jätma, siis vaata ka ema ja beebi une videoloengut.

bottom of page