• Marianne Tobro

Kui palju und beebi vajab?

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.


Mitu tundi und beebi vajab?

WHO on andnud välja materjali soovituslike unetundidega erinevas vanuses laste kohta.

Unetunnid on 24h perioodi kohta:

  1. 0-3 kuud – 14-17 tundi, koos uinakutega.

  2. 4-11 kuud – 12-16h, koos uinakutega.

  3. 1-2 aastat – 11-14h, koos uinakutega, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.

  4. 3-4 aastat – 10-13h, võib sisaldada uinakuid, regulaarse ärkamise ja uinumise ajaga.


Mulle meeldib see materjal, sest vahemikud on küllaltki laiad ja lapsed ongi ju nii erinevad ning ongi väga raske öelda, kui palju just see konkreetne laps und vajad. Vaja minevad unetunnid olenevad minu kogemusel ka palju näiteks aastaajast ja päevasest aktiivsusest. Minu lapsed magavad talvisel ajal vabalt 1-2 tundi ööpäevas rohkem kui suvisel ajal ja seda olenemata sellest, milline on parasjagu meie elutempo.


Mitu uinakut võiks beebil päeva jooksul olla?

Jälle, hästi individuaalne, oleneb lapsest. Enamus beebidel ei ole umbes kuni kolmanda elukuu täitumiseni selgeid ja kindlaid uinakute aegu ja sagedust. Kõik oleneb konkreetsest päevast, eelmise uinaku pikkusest ja miljonist erinevast tegurist veel. Mingi rütmi tekkimist võib ootama hakata alles peale seda. Ka peale seda ei maga veel beebid kellaaja järgi, vaid rütmi järgi. Jälgi, kui kaua jaksab sinu beebi üleval olla (hakka teda haigutamisest alates edaspidi 15 minutit varem magama panema) ja nii saad teada kui kaua sinu beebi üleval jaksab olla. Uinakute arv päeva jooksul sõltub palju nende pikkusest. Lühemaid uinakuid võib päeva jooksul olla rohkem ja kui sinu laps on pikem magaja, siis võib uinakuid olla vähem. Tavaliselt lähevad uinakud pikemaks ka vanuse kasvades. Kui beebi on umbes 9 kuud vana, siis võid hakata rohkem jälgima ka kella ja proovida vaikselt, kas ja kuidas sinu lapsele kellaaja järgi magamine sobiks. Mõne beebi puhul võib seda juba ka varem proovida.


4-6 kuud – 4-5 uinakut

6-9 kuud – 3 uinakut

9-16 kuud – 2 uinakut


Päevaste uinakute kohta on saada väga vähe tõenduspõhist infot ja selga on ka see, et beebidele võivad sobida väga erinevad variandid. Kui sinu beebi on rõõmsameelne nii päevaunede vahel kui ka unest ärkamisel, siis on tal kõik hästi ja ei ole vaja tabelite pärast muretseda.


See on selline väga umbkaudne näidis beebi unest. Kui sinu laps magab teisiti ja teie jaoks see TOIMIB, siis ära hakka muretsema ja jätkake nii nagu te praegult teete. Kui ei toimi, siis võibolla leiad siit idee, mis võib olla valesti.


Koolitaja loal olen kasutanud blogi postituse koostamisel Holistic Sleep Coaching materjale.

Kui sul on raskusi või küsimusi oma lapse une kohta, siis uuri ka ema ja beebi videoloengu kohta.

©Malviine OÜ - Kõik õigused kaitstud 2020

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.

Marianne_edited.png