top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Kui sünnituskogemus jätab sügavad haavad

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Sünnitus on väga intensiivne kogemus ja arvan, et keegi ei taha mulle vastu vaielda, et see on täiesti elumuutev kogemus. Miks mõnikord läheb aga nii, et haigla uks jääb seljataha, õmblused paranevad ja beebi kasvab, aga sünnituskogemus endiselt kummitab? Miks ei unune valu, kui beebi on rinnale pandud?


Peaasi, et laps on terve?

Uskumatult paljudel naistel on valusaid mälestusi oma sünnituskogemusest. Mitte ainult füüsiliselt valusaid, vaid läbi elatu on psühholoogiliselt nii valus, et jätab sügava haava. Seda haava ei näe, aga seda on tohutult raske tunda ja sellega elada. See, et lõpuks on kõik elus ja terve, ei tähenda, et kõik on hästi. Need nähtamatud haavad võivad mõjutada selle pere elu väga olulisel määral.


Milline mõju võib olla keerulisel, traumeerival sünnituskogemusel?

 1. Ema tunneb, et tema ja lapse vahel ei ole tekkinud sidet.

 2. Ema tunneb, et ta pole emana piisav. Mõnikord kuni selleni välja, et ta tunneb, et lapsel on temata parem.

 3. Sünnitusest mõelda on raske ja sellest mõeldes/rääkides tuleb nutt peale.

 4. Naine ei taha rohkem lapsi saada, sest ta ei taha rohkem seda õudust läbi teha.

 5. Naine ei suuda lõpetada oma sünnituskogemusest rääkimist või mõtlemist. See hakkab mõnikord segama igapäevaelu, suhtlemist lähedastega, und.

 6. Kui naine tunneb pettumust, et mõni lähedane on teda alt vedanud, siis võib see oluliselt halvendada suhet ja omavahelist suhtlemist.

 7. Raske kogemus võib olla seemneks sünnitusjärgse depressiooni või ärevuse tekkimisel.


Milline kogemus on traumeeriv?

Igasugune keisrikogemus ei ole traumeeriv. Mõnikord on keisrisünnitus väga ilus positiivne sündmus. Mõnikord on üks keiser sama sünnitaja jaoks õudne ja teine imeline! Igasugune kiire ja loomulik sünnitus ei pruugi olla sünnitaja jaoks positiivne kogemus. Selliseid üldistusi ei saa teha. Mõnikord ei pruugi haigusloost või sünniloost välja lugedagi, et kogemus võiks olla traumeeriv, sest inimesed näevad olukordi erinevalt.

Traumeeriv sünnituskogemus on sügavalt isiklik – mis on mõnele inimesele traumeeriv ei ole seda üldse mitte teisele. Seega ei ole kindlaid kriteeriume sellele, milline on traumeeriv sünnituskogemus ja milline mitte. Kogemus on traumeeriv siis, kui inimene tunneb, et see on talle traumeeriv.


Millal võib sünnitusest saada traumeeriv kogemus?

 1. Kui naine tunneb, et tal pole mitte mingisugust võimu, kontrolli või otsustusõigust toimuva üle, aga ta seda tahab.

 2. Kui ootused ei täitu. Näiteks kui naine soovis peale sünnitust last kohe rinnale, aga mingil põhjusel ta seda ei saanud.

 3. Kui naine tunneb, et teda koheldakse halvasti, lugupidamatult, masinlikult. See “halvasti” võib olla väga erinev erinevate inimeste puhul.

 4. Kui naine tunneb, et teda ei kuulata või tema soovid/vajadused pole olulised.

 5. Kui naine ei tunne ennast turvaliselt, hoituna, kaitstuna.


Mõnikord juhtub sünnitusel midagi, mis jääb sind koormama, mõni hetk, mis tundub raske, ootamatus või mõni olukord, mis rahu ei anna. Mõnikord tunned, et oled täiesti katki. Mõnikord ei ole sellist tunnet, et sünnikogemus on traumeeriv, aga võid tunda viha, kurbust, hirmu, pettumust. Birth Story Medicine® sünniloo kuulamise protsess võib olla sulle siin abiks, et vaadata oma lugu teise nurga alt, avastada oma loos midagi uut ning vaadata kogu kogemust enda suhtes kaastundlikumalt ja leida uusi mõtteid.

Sünniloo kuulamise kokku leppimiseks kirjuta mulle kiri@mariannetobro.ee või facebookis.

bottom of page