• Marianne Tobro

Kuidas beebi ja väikeste laste kõrvalt rohkem liikuda?

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Väga raske on väikeste laste kõrvalt leida seda hetke, et lisaks kõigele muule tegeleda veel trenniga. Minul küll vähemalt on! Sellepärast palusin Riinal kokku panna blogi postitus ideedega, et kuidas võiks rohkem liikumisvõimalusi leida igapäevastes tegevustest.


Aga kes on Riina? Ta kirjutab enda kohta nii:

Olen kolme lapse ema ja ootan meie pere neljandat last. Vaagnapõhja- ja süvalihaste sünnitusjärgse taastumise ning treenimise põhjalikum huvi tekkis mul mõned aastad tagasi. Tänasel päeval soovin, et minu kogutud teadmiste läbi saaksid kasulikku informatsiooni oluliste teemade kohta teisedki naised. Nii saab minu kaasabil leida lahendusi igapäevaste liikumismustrite avastamiseks ja teistsuguste liikumisharjumuste tekitamiseks. Kohtumisteni!

Siin on Riina kirja pandud nipid:


Kuidas beebi ja väikeste laste kõrvalt rohkem igapäevaselt liikuda?

Mäletan veel hästi, kui palju käisin esimese lapse kõrvalt igapäevaselt pikkadel kärutamise tiirudel. Trennis käimine tol hetkel ei klappinud, aga see värskes õhus liikumine andis alati nii hea tunde. Teist last ootama jäädes käisin kuni viimase piirini tööl. Tööd, kodust elu ja rasedust hallates ei õnnestunud mul kuigi palju liikumisele või trennis käimistele mõelda.

Läksid mõned aastad veel mööda ja jäin ootama kolmandat last – trennis käimiseks jäi aega üha vähemaks. Logistika oli täiskohaga tööl käies ja laste ning perega toimetades veelgi keerulisem. Nii hakkasin otsima ideid, kuidas mahutada rohkem erineval viisil liikumist igapäevaellu beebi ja väikeste laste kõrvalt. Järgnevalt leiad 10 soovitust, kuidas oma ellu liikumisvõimalusi lisada.


1. #stackyourlife ehk mitu kärbest ühe hoobiga

Leia võimalused nö ühe tegevuse või ettevõtmisega katta mitu erinevat kategooriat (töö, pere, trenn, õppimine, kogukond, lõbus aeg). Igal inimesel on need kategooriad natuke erinevad, aga suures pildis toimib see ikka samamoodi.

Näiteks: kanna beebit (NB! erinevatel viisidel, mitte ainult kandevahendis ja mitte kärus), käi jala ja aja asju – poes, postkontoris, kogukonna toimetusi tegemas, mida iganes vaja. Nii on sul ligipääs põhimõtteliselt lõputule treeningule.


2. käi beebi või väikeste lastega poes, kanna neid või poekaupu süles erinevatel viisidel (#varyyourcarry)

Nii avastate ja õpite lastega koos maailma tundma, saate erinevatel viisidel liikuda – vali võimalusel lapse kõrvale kükitamine, keha pööramine tema poole nii et puusad on paigal, jälgi lapse liikumist ja proovi seda jäljendada.


3. Toiduvalmistamine annab palju uusi võimalusi

Väikeste laste kõrvalt peab kodus päris üksjagu toitu valmistama – siin on võimalus valida toidu valmistamine madalamatel pindadel või miks mitte suisa põrandal. Kui sulle hügieen muret valmistab, võid alati põrandale nt lina panna ja selle peal toimetada. Nii oled lastele lähemal ja nad näevad, millega tegeled ja saad nendele varakult toiduvalmistamise saladusi jagada. Nii saavad ka liigesed ja lihased täiesti teistsugust koormust kui kõrge töötasapinna ääres toimetades.


4. Mugavustsoonist välja

Vaata üle, millised kohad oled kodus seadnud nii, et kõik oleks eriti mugav ja käe järgi sätitud. Need on need kohad, mis aitavad meil küll aega kokku hoida, aga kokkuvõttes ei anna need juurde aega rohkem liikumiseks.

Pane mõned tihti kasutuses olevad asjad kõrgematele riiulitele, et oleksid sunnitud ennast sirutama. Pane mõned asjad madalatele põranda ligidal olevatele riiulitele, et peaksid igapäevaselt rohkem kükitama. Vähenda tavapärase kõrgusega toolidel või diivanitel istumist ja vali ebamugavam variant – su keha tänab sind selle eest hiljem kui sa ennast sinna ebamugavasse varianti just tundideks ei unustanud.


5. Kasuta rohkem põrandat

Toiduvalmistamise juures juba mainisin, aga siin veelkord täiesti oma punktina – kasuta erinevateks tegevusteks rohkem põrandat. Istu ja mängi lastega või beebiga põrandal, maga põrandal. Kui see on su jaoks esialgu liiga ebamugav, siis vaata, et läheduses oleks tekke, istumispatju, joogaplokke või massaažirulle – need annavad sulle natuke lisatuge, kuni keha rohkem uute mustritega harjub.

Võid proovida ka seda, et põrandale minekuks ei kasutaks liiga palju lisatuge kätelt.


6. Mänguväljaku võimalused

Kasuta võimalust mänguväljakul ka ise liikuda. Kui laps soovib ainult kiikuda, saad samal ajal ise näiteks kükke teha. Kui laps ise juba ringi toimetab või liivakastis mängib, saad samuti erinevaid harjutusi teha. Neid võimalusi on nii palju, mis ei vaja otseselt matti või treeningvahendeid. Su enda keha on üks parimaid raskuseid ja treeningvahendeid.


7. Müra lastega

Ole neljakäpukil, selili või püsti – lastele meeldib enamjaolt mürada. Miks peaks see ainult isa olema, kellele need liikumisvitamiinid jagatakse. Lase lapsel enda otsas turnida, ronida jne. Samal ajal jälgi, kuidas sind su keha toetab ja vajadusel kasuta erinevaid hingamisharjutusi, et süvalihastele meelde tuletada sind toetada. Käpuli põrandal liikumine on samuti väga hea võimalus erinevatele lihastele koormust anda.


8. Pesuga tegelemine

Kui palju pesu sa igal nädalal pesed ja kuidas seda kokku voldid? Vali asjade voltimiseks põrand ja saad need hetked ära kasutada väljaasteteks, kükkideks, kerepööreteks jne.


9. Laste erineval viisil kandmine

Jälgi teadlikult, kuidas oma last kannad – kui ta on ilma kandevahendita süles, siis vaata, et su pahkluu-põlv-puus oleksid kenasti üksteise kohal ja et su rinnakorv ei oleks tahapoole kaldus. Kasuta rohkem käsi, kui erinevatele enda kehaosadele lapse toetamist. Alguses on ehk raskem, aga käelihased saavad päris kiirelt tugevamaks ja suudavad last kauem hoida. Lase ka lapsel ise õppida ennast rohkem kinni hoidma su küljes. Vaheta tihti, millisel kehapoolel last hoiad ja kasuta erinevaid asendeid.

Nii saavad iga kord lapsi kandes ka su kehatüvi ja süvalihased heaks toimimiseks vajalikku koormust. Kui koormus tundub liiga suur, siis on abi uute liikumismustrite õppimisest ja teadlikust vaagnapõhja- ja süvalihaste treeningust.


10. Vali liikumist võimaldav riietus

Vaata üle oma igapäevane riietus, millega oled kodus ja liigud õues. Kas need riided on sellised, mis võimaldavad sul vaevata ennast sirutada, kükitada, suuremaid väljaasteid teha? Või piiravad riided su erinevate kehaosade liikumisulatust. Lastega õue minnes ja mänguväljakul liikuda soovides on oluline, et ka õueriided annaksid võimaluse erineval viisil liikuda.

Mida oled ise teadlikult jälginud, et saaksid päeva jooksul rohkem erineval viisil liikuda? Mis sinu jaoks kõige raskem on olnud liikumisvõimaluste leidmisel? Kuidas see teema sinu jaoks oluliseks on muutunud?

Pikemalt ja põhjalikumalt olen teemad lahti kirjutanud oma blogipostituses “Kuidas on võimalik laste kõrvalt rohkem liikuda?“. Vaagnapõhja- ja süvalihaste teadliku treeningu teemadel saad rohkem lugeda lehelt www.diastaas.ee ja kaasa rääkida Facebooki grupis Liigu teadlikult.

Väga vahva! Mina sain küll ideid. 🙂 AITÄH, Riina!

VEEL POSTITUSI

TAHAD BEEBI JA VÄIKELAPSE UNE KOHTA TEADA VEEL ROHKEM?

SAA TEAVITUSI UUTEST MATERJALIDEST

Kellelegi ei meeldi spämm. Püüan saata kasulikku ja asjalikku sisu ning soovi korral saad end igal ajal listist kustutada.

AVASTA UUT UNE INFOT MINU SOTSIAALMEEDIAST

  • Instagram
  • Facebook
  • Facebook group