top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Kuidas beebit rahustada?

Esimestel elukuudel on beebi ainsaks väljendusviisiks nutt. Ta ei oska öelda, mis talle ebamugavust põhjustab ja mõnikord on väga raske aru saada, miks ta nüüd rahul ei ole. Kas tal on gaasivalud? Kas ta on näljane? Kas tal on koolikud? Miks ta magama ei jää? Kas ma sõin midagi, mis seda põhjustab? Üleväsimus? Ülestimuleeritus? ... Kui su beebi praegu nutab ja sa googeldades selle postituse peale sattusid, siis loe üle, mida veel (või uuesti) proovida.


Võta paus

Kui mina veel värske beebi ema olin, siis ma mind ajas täiega närvi, kui öeldi, et jää lihtsalt ise rahulikuks ja küll siis beebi ka rahuneb ning kui ema on närviline, siis on ka beebi närviline. Noh... Paraku see nii on. :) Kerge on kinni jääda suletud ringi, kus beebi on rahutu, sest x > vanem muutub ärevaks > x on ammu lahenenud, aga nüüd on beebi rahutu, sest vanem on ärev > vanem on veel ärevam... Beebi sünnib siia ilma väga ebaküpsena. Ebaküps on ka tema aju, mis ei ole veel võimeline selleks, et beebi suudaks end ise maha rahustada. Ta "laenab" sinu lähedal olles kaasregulatsiooni (co-regulation) käigus osat sinu ajust, et maha rahuneda. Ehk kui sina oled rahulik ja toetav, siis tunneb ta end oht on möödas, tal on turvaline ja ta on toetatud ning ta alarm saab välja lülituda. Et see soovitus ei jääks ainult pealiskaudseks targutamiseks, siis olen enda maha rahustamise kohta kokku pannud eraldi terve blogi postituse siin: Kuidas beebit rahustades ise rahulikuks jääda?


Paku võimalust imeda

Imemine rahustab beebit. Rind ei ole ainult toit, vaid see on ka läheduse, turvatunde ja lohutuse allikas. Kui sinu laps ei saa rinnapiima, ta on nii rahutu, et ei suuda isegi rinda võtma hakata või tundub, et rinna pakkumine muudab last rahutumaks, siis võid pakkuda lapsele lutti. Kui laps lutist keeldub või sa ei soovi talle lutti pakkuda, siis võid pakkuda lapsele (puhtaks pestud ja lühikeseks lõigatud küünega) väikest sõrme nii, et küüneplaat on all pool, vastu tema keelt. Tihti aitabki juba selleks, et laps hakkaks sõrme imema, et veidi rahuneda ja siis edasi toimivad juba järgmised rahustamise meetodid.


Nahk-naha kontakt

Nahk-naha kontakti pakkumine ei ole ainult enneaegsete või vastsündinud beebide asi. Nahk-naha kontakt on väga kasulik ka palju suuremate beebide puhul, sest ka nemad tahavad väga ema-isa lähedust. Võta laps mähkme väele ja paljaks enda ülakeha ning teile mõlemale peale tekk. Võid niimoodi kas ringi jalutada, pallil õrnalt hüpata või kui laps lubab, siis pikali heita nii, et ta on kõhuli sinu kõhu peal. Nahk-naha kontakt on esimene asi, mida teha ka siis kui beebi on haige ja palavikus! Sinu lähedus ja naha soojus rahustavad beebit, annavad turvatunnet ning soojus tema kõhu vastu vähendab valutunnet. Nahk-naha kontakti võib pakkuda nii ema kui ka isa!


Mida veel proovida?

  • Proovi valget müra. Mõnda last ärritab telekas või raadio, võib-olla sobib talle rohkem pime ja vaikne ruum. Või proovi hoopis lasta lapsele nn valget müra (köögi kubu, föön, tolmuimeja, merekohin youtubest vms). Ka eraldi valge müra aparaat kulub igas beebi peres ära!

  • Vaheta kohta. Mine teise tuppa. Kui laps oli on kiigus, siis proovi teda rahustada süles. Kui ta ei rahune süles, siis proovi teda natuke kõigutada kärus. Pane laps linasse või ergonoomilisse kõhukotti ja jaluta.

  • Paku rinda/pudelit/lutti teises asendis. Kui tavaliselt imetad pikali, siis paku istudes. Kui istudes imetamine on ka tavaline, siis proovi näiteks jalgpalliasendit või laid-back asendis imetamist.

  • Hoia last kägaras nii, et tema jalad on vastu kõhtu.

  • Hoia last kõhuli oma käe peal nn tiiger puul asendis ja jaluta mööda tuba.

  • Laula lapsele, kiiguta, paita, kallista.

  • Vaheta mähe, kõik riided (äkki oli miski ebamugavalt?) ja kontrolli ega ühegi tema sõrme-varba ümber pole keerdunud juuksekarvu.

  • Alusta otsast peale ja proovi kõike uuesti.

Nahk-naha kontakt ja vaikne laulmine-ümisemine-kõikumine on see, mis on aidanud mind minu lastega kõige rohkem, ükskõik, kas nutu põhjuseks on olnud haigus, kõhuvalu või üleväsimus.

bottom of page