top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Kuidas beebit rahustades ise rahulikuks jääda?

Ilmselt tead, et beebi nutuhoo ajal või teda magama pannes on oluline ise rahulikuks jääda. Kui oled ise niigi väsinud, päev on olnud pikk ja ta juba pikemat aega jaurab, siis üks hetk väsib ka kõige armastavam vanem. Rahumeelsus ja rahulikuks jäämine ei ole miski, mis oleks sõltuvuses armastuse suurusest. Sa võid väga oma last armastada ja ikka on sul raske rahulikuks jääda. See kui kerge või raske on sul rahulikuks jääda sõltub nii sellest kui täis sinu tass parasjagu on, temperamendist kui ka eneseregulatsioonioskustest.


Kui ma aastaid tagasi esimest korda sellest teemast kirjutasin, siis oli see veel üsna tundlik ja tabu teema. Mul on hea meel näha, et laste peale ärritumisest ja raskustest rahulikuks jäämisega räägitakse aina enam. See on oluline teema, sest

1) Beebi eest hoolitsemine võib olla väga intensiivne ja väsitav ning väsimuse korral ärritumine on HÄSTI inimlik! Häbistamine ja vaikimine ei aita kedagi.

2) On olemas reaalselt abistavaid tehnikaid ja oskusi, mida saad omandada, et sul oleks kergem!

3) Kui vanem ei oska oma ärritumisega toime tulla, siis tagajärjed lapsele võivad olla väga rasked. Seda saab ära hoida.


Kui beebi nutab ja enam üldse ei jaksa

Alustamegi ehk nendest kõige ekstreemsematest olukordadest. Kui tunned, et kaan hakkab pealt ära lendama, siis anna laps teise täiskasvanu kätte või kui oled üksi, siis pane laps kinnisesse võrevoodisse ja mine teise tuppa. Üksi võrevoodis nutmine on turvalisem, kui kontrolli kaotanud vanem. Ka väiksem raputamine võib olla beebile väga ohtlik. Usu mind, selliseid olukordi on teistel vanematel ka. Mõnikord on hetkeks eemaldumine ja enda kogumine kõige vastutustundlikum ja armastavam tegu.


Miks on beebi nutt sinu jaoks ärritav?

Lapse nutt muutub tihti palju ärritavamaks hoopis sellepärast, et me alateadlikult anname sellele mingi suurema tähenduse, kui tal tegelikult on. Loe instagramist minu postitust triggerite ja lapse nutu kohta.


Ta ei karju sinu peale

Tea, et ta ei karju sinu peale. Ta ei nuta sinu peale. Ta ei nuta sinu pihta. Ta ei tee etteheiteid, ta ei ütle nutuga muud kui seda, et tal on mingil põhjusel raske. Jube raske on jääda rahulikuks, kui tekib tunne, et keegi karjub sinu peale. See võib tunduda ründav. Beebi ei karju sinu peale, vaid ta väljendab oma muret, sest muudmoodi ta ei oska. Ta ei püüa olla raske või teha sinu elu raskeks. Ta ei saa lihtsalt endava veel paremini hakkama.


Beebi nutt ei ole maailma lõpp

Mõnikord ta lihtsalt nutabki ja sa ei saagi teada, miks. Ole kohal, aita endal rahulikuks jääda ja toeta beebit. Igat nuttu ei peagi vaigistama ja mõnikord on väga hea nutuga suur emotsioon välja saada. Mõnikord sa ei saagi tema muret ära lahendada kohe. Toeta oma beebit süles hoidmise, kallistuste, paitamise või laulmisega. Sellest piisab, et sa tema jaoks olemas oled! Või kui kiire reageerimine on raske näiteks teise lapse eest hoolitsemise tõttu, siis hüüa talle, et emme/issi kohe tuleb või teen x ära ja siis tulen kohe sinu juurde.


Vesi rahustab

Vesi on paljudele väga rahustav. Pese käsi külma veega. Joo vett. Võimalusel mine dušši alla. Mine lapsega koos vanni.


Mine pissile

Tegele teadlikult sellega, et sinu põhivajadused oleksid täidetud. Sinu nöör on palju lühem, kui tunned end ebamugavalt ja enesetunne on halb. Jah, tihti ei ole see nii lihtne saada palju rohkem unetunde, aga mõtle siis sellele, et tunneksid end mugavaltnii palju kui võimalik – mugavad riided, võta pehme pleed peale. Pane laps turvaliselt voodisse ja mine käi wc-s ära. Ja väga oluline – söö hästi, joo hästi. Joo vett, teed ja kohvi, kui soovid ja seda naudid. Tee nii, et koguaeg oleks külmkapist midagi kiirelt võtta, kui on raskem päev ja midagi valmistada ei jõua. Hoolitse selle eest, et tunneksid end võimalikult mugavalt ja hästi, siis on kergem ka vastu pidada rasketele hetkedele.


Pane muusika käima või laula

Kui sa muudkui ketrad oma peas seda, et miks ta juba ei rahune ja mis tal viga on, siis on väga kerge ennast ise veel rohkem närvi ajada. Laulu ümisemine või vaikse rahuliku muusika kuulamine võib abiks olla nii sulle enda rahustamisel kui ka seeläbi lapsele.


Hinga sügavalt ja aeglaselt

Beebi tunnetab sinu hingamise ja südamelöökide järgi sinu meeleolu ja tihti ongi beebil väga raske rahuneda, kui olete juba mõlemad närvis. Üks hetk oletegi suletud ringis, kus sina oled närvis, sest beebi oli närvis, aga tema mure sai ammu lahendatud ja nüüd ta on närvis juba lihtsalt sellepärast, et sina oled närvis ja kõik on närvis ning keegi ei saa aru, miks. Saad aidata beebil (või vähemalt endal) rahuneda kui teadlikult hingad sügavamalt ja aeglasemalt. Pane silmad kinni ja kujuta ette, kuidas kõik pinge ja stress koguneb sinu kopsudes oleva õhu juurde ja koos pika välja hingamisega läheb kõik pinge koos õhuga sinu kehast välja.


Kasuta mantraid

Korda endale lauseid, millel on sinu jaoks tähendus. Näiteks:

  • He's not giving me a hard time, he's having a hard time. Ta ei püüa mu elu keeruliseks teha. Tal on lihtsalt raske praegu.

  • Mul on turvaline. Nutt ei ole maailma lõpp.

  • See ei kesta igavesti.

  • Ma valin rahu. Ma valin armastuse.

Loe ka ideid, kuidas beebit rahustada, kui ta nutab. Kui rahulikuks on raske jääda, sest beebi ei maga hästi, siis võid ideid leida beebi une e-kursustelt.

bottom of page