top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Kuidas harjutada beebi iseseisvalt ja oma voodis uinuma?

Kindlasti tead juba, et lapsel on hea kasvada peres, kus vanemad on rahulolevad ja rõõmsad. On loomulik, et rõõmu on tunda raske, kui oled magamata, kurnatud ja stressis, sest pere unekorraldus ei toimi. See postitus on sulle, kui tunned, et rinnal uinumine, kaisus magamine või kussutamine on muutunud väsitavaks ja on aeg edasi liikuda oma voodis magamise suunas. See postitus on ka sulle, kui oled tundud frustratsiooni, meeleheidet või isegi hirmu, et sinu laps ei hakkagi kunagi oma voodis magama, sest miski ei ole toiminud. Kirjutan, mida laps iseseisvaks ja oma voodis uinumiseks vajab ning milliseid samme on vaja teha, et lõpetada rinnal uinumine ja kussutamine.


Lahenda uneprobleemid.

Kui soovid, et su laps uinuks iseseisva(ma)lt oma voodis, siis kõigepealt on vaja lahendada uneprobleemid. Kui sinu lapsel on raskusi uinumisega ka sinu intensiivse abi korral, siis on see märk, et miski segab tema uinumist. Mõtle järgnevate tegurite peale:

 • Uinumise ajastamine - on ta piisavalt väsinud? Liiga väsinud ja selle tõttu pahur ning ei suuda rahuneda?

 • Segajad - on tal ebamugav? Temperatuur, valgus, riietus, sügelus, tühi kõht, märg mähe?

 • On ta magamistuppa minnes rahulik? Või on ta pahur, rahutu, ärritunud? Kuidas aitad tal rahuneda, kui ta ei ole rahulik?

Saad edasi liikuda järgmise sammu juurde, kui laps uinub sinu abil lihtsalt ja kiiresti (15-20min jooksul).


Täida vajadus intensiivse abi taga.

Rinnal, pudeliga või kussutades uinumine ei ole ainult harjumus ega mitte ka ainult vajadus, mille peab lihtsalt ära kannatama. Tõenäoliselt ei olnud see nii, et ärkasid ühel päeval ja otsustasid, et harjutad oma lapse ainult süües või kussutades magama jääma. See lihtsalt toimis kõige paremini või oli üldse ainus viis, mis toimis! Lähedus on lapse põhivajadus ja sinu abil uinumine täidab seda vajadust. Kui soovid, et laps uinuks iseseisvalt ja oma voodis, siis tuleb täita tema läheduse paaki teisel ajal ja võibolla ka teisel viisil. Oma lapse läheduse paaki saad täita ka läbi mõeldud unerutiini ajal. Iseseisvalt uinuv ja oma voodis magav laps ei saa vähem lähedust. Lähedus muudab aega ja viisi. Ka rinnal uinuvad ja kaisus magavad lapsed ei ole läheduse puuduses. Ta saabki rinnal uinumise ja kaisus magamisega oma läheduse vajaduse ju kätte. Kui see teie peres hästi toimib, siis ei ole vaja seda muuta.


Loo uued uneseosed KOOS toimiva uinumise viisiga.

Lisaks lähedusvajaduse täitmisele aitab rinnal, kaisus või kussutades uinumine lapsel ka rahuneda. Laps ei saa rahuneda, kui ta on rahutu või ärritunud. Rahunemine aitab lapsel uinuda. Uneseosed aitavad ka lapsel rahuneda, sest laps teab, mis toimub ja mida temalt oodatakse. Uneseosed ei ole halvad asjad. Meil kõigil on uneseoseid. See on tööriist, mis aitab su lapsel uinuda. Küll aga on see samm koht, kus asjad tihti rappa lähevad.


Üks päev laps uinub rinnal või kussutades. Talle sobib ja tal on kõik hästi. Teine päev pannakse laps voodisse ja ta ei saa aru, mis toimub. Mis värk on? Ma olen väsinud, ma tahan magada, aita mind. Nii ei käi magama jäämine. Ja tõenäoliselt on palju nuttu, sest laps püüab sulle öelda, et nii me ju magama jäämist ei tee. Järeldatakse, et laps ei oska või ei ole võimeline ning nüüd on kas vaja teha unekooli või tuleb leppida olukorraga.


Selleks, et lapsel oleks kergem loobuda intensiivsest abist, on vaja enne vana harjumuse vähendamist tutvustada uusi uneseoseid, millele toetuda rinnal uinumise või kussutamise lõpetamise korral. Kui sa võtad lapselt ära toimiva uinumise viisi ja midagi asemele ei anna, siis tal ongi raske ja ongi nuttu palju. Juuruta uusi uneseoseid just mõnusatel hetkedel, kui tundub, et laps võiks hästi magama jääda, et tal tekiks uue märguande ja une vahel positiivne seos. Kui hakkad uusi viise uinumiseks pakkuma olukorras, kus sa toimiva seose kohe ära võtad ja laps nutab palju, siis ilmselt ei teki seda positiivset seost ja muutus on raske nii talle kui ka sulle. Ja nii võidki tundideks patsutama jääda.


Vähenda või lõpeta vana seos ja toeta lapse rahunemist.

Kui uus positiivne uneseos on loodud, siis on sul olemas tööriist, millele toetuda ja saad vähendada ja lõpetada vana seost. Kui harjumuspärane uinumise viis on sinu lapsele väga armas ja päeva pealt muutuse tegemine tähendaks palju nuttu, siis võib olla mõistlik kõigepealt seda vähendada samm-sammult. Rinnal uinumise korral eemalda rind varem või kussutamise asemel kõigepealt vähenda kussutamise intensiivsust, asenda see kiigutamisega ja seejärel mõtle voodis uinumise peale.


Peame arvestama, et me ei saa kontrollida lapse uinumist. Me ei saa õpetada lapsele uinumist. Uinumine on normaalne kehafunktsioon, mis juhtub ise, kui laps on rahunenud. Rinnal uinumise ja kussutamise lõpetamisel keskendu lapse rahunemisele ja kui laps on rahunenud, siis uinumine juhtub ise. Lapsed ei ole võimelised rahutust olekust ise rahunema või õppima rahunemist üksi voodis nuttes. Laps on võimeline ise oma voodis uinuma, kui miski ei sega uinumist, tema vajadused on eelnevalt täidetud ja ta on rahunenud. Sinu ülesanne on luua need tingimused, toetada lapse rahunemist ja siis saab ta uinuda ka ilma rinna ja kussutamiseta ning oma voodis.


Kokkuvõte

Konkreetne ja lühike vastus küsimusele, kuidas saada laps iseseisvalt oma voodis uinuma:

 • Lahenda uneprobleemid. Jälgi, et uinumine oleks optimaalselt ajastatud, kõrvalda segajad ja jälgi, et laps saaks päeval piisavalt liikuda ja maailma avastada ning tal oleks kõht täis.

 • Täida vajadus intensiivse abi vajamise taga. Loo lapsele läheduse paaki täitev unerutiin.

 • Loo uued positiivsed uneseosed.

 • Vähenda ja lõpeta vana uneseos keskendudes lapse rahunemise toetamisele.


Võta siit veel kaasa:

 • Rinnal uinumine või kussutamine ei ole halvad harjumused, kui need teie perele sobivad ja toimivad. Su laps ei uinu ainult rinnal ega maga ainult kaisus, sest tal oleks midagi puudu või ta ei saaks piisavalt lähedust. Ta saabki oma lähedusvajaduses sinu lähedal magamisega täis ja see on okei, kui see toimib ja sobib.

 • Oma voodis magav laps ei saa vähem lähedust ega tunne vähem armastust. Ta saab oma lähedusvajaduse täidetud teisel ajal.

 • Nutukool ei ole lahendus uneprobleemidele. Laps ei õpi magama ega ennast rahustama. Ta õpib oma vajadustest mitte märku andma. Rinnal uinumise ja kussutamise lõpetamine ei tähenda ainult harjumuse muutmist ega ole ka ainsad viisid, kuidas lähedust pakkuda või rahunemist toetada. Läheduse pakkumise aega ja viisi on okei muuta, rahunemist teistel viisidel toetada on ka okei.

 • Pole kellegi teise asi öelda, kuidas sinu laps uinub ja kus magab. On palju võimalusi, kuidas olla hooliv ja armastav lapsevanem. Muutusi teha on okei, aga tee neid õigetel põhjustel. Kui tunned, et saad olla parem inimene ja lapsevanem, kui su laps magab oma voodis, siis on see teie pere õige. Kui tunned, et naudid lähedust ja kaisutamist uneajal, siis on see teie pere õige.

Oled valmis oma voodis uinumisega tegelema?

Kui sul tekkisid nüüd küsimused:

 • Kuidas uinumist ajastada?

 • Kuidas aru saada, mis beebi uinumist segab? Kuidas neid segajaid kõrvaldada?

 • Kuidas toetada beebi rahunemist? Kuidas ise rahulikuks jääda?

 • Kuidas luua läheduse paaki täitvat unerutiini?

 • Kuidas luua uusi uneseoseid ja mis need uued seosed olla võiks?

 • Kuidas täpselt olemasolevat harjumust vähendada või lõpetada?

 • Mida teha, kui beebi ikkagi nutab?

Neile küsimustele saad vastuse beebi ja väikelapse une e-kursuselt. E-kursuse info leiad siit.


bottom of page