top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Kuidas vastata soovimatutele nõuannetele

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Laste eest hoolitsemise ja kasvatamise kohta on nõuandeid pakkuda väga paljudel inimestel. Mõnikord on nõuanded kasulikud ja hea on saada ideid kogenumatelt, aga mõnikord, kui nõuanded pole oodatud, siis on need jube tüütud. Suhtlemine usinate targutajatega võib olla väga stressirohke, sest soovimatud nõuanded kõlavad tihti rohkem kriitika kui aitamisena ja siis võid tunda, et sind rünnatakse. Eriti kui tundub nagu mõni inimene arvaks, et ainult tema teab, kuidas just kõige õigem on ning soovitus kõlab rohkem käsuna kui informatsiooni jagamisena.


Mida ta sulle soovitustega tegelikult öelda tahab?

Enamasti ei ole soovitused pahatahtlikud, aga tihti on need rohkem seotud soovitaja enda olukorra kui sinuga. Näiteks kui su vanaema pidevalt muretseb, kas lapsel on ikka piisavalt soe ja soovitab muudkui talle rohkem riideid selga panna, siis arvesta sellega, et:

 1. vanainimesel ongi kergemini külm ja võibolla ta kannab enda külmatunnet lapsele üle,

 2. tavaliselt tema põlvkonna inimestel ei ole kombeks otse öelda, et ta sellest pisikesest inimesest nii väga hoolib ja see on tema viis seda väljendada.


Mõnikord “kas tal külm ei ole” või “ta on kindlasti näljane” tähendab hoopis “ma hoolin temast” ja “ta on mulle tähtis ja sellepärast ma muretsen” või siis “ma tahan kuidagi panustada, aga muudmoodi ei oska” või ta tahab lihtsalt teemas kaasa rääkida, aga muudmoodi ei oska. Ta otsib oma kohta uues rollis ja tahab ka olla oluline, hinnatud ja vajalik.


Soovitused võivad olla väga agressiivsed ka siis, kui inimene ise tunneb end mingil teemal väga ebakindlalt. Näiteks kui lapse tervisele ongi tegelikult kasulikum alustada lisatoiduga hiljem, aga tema hakkas lisa andma väga varakult, siis mis see ütleb tema kohta? Et tema tegi eksis? Või kui x tegelikult ikkagi ei juhtu kui teha y, siis tema oli rumal ja ei teadnud kuidas õige on? Mõnikord on väga raske tunnistada oma eksimusi ja lihtsam on silmaklapid peas edasi jääda oma seisukoha juurde.


Seega on tihti soovitused seotud palju rohkem soovituse andja soovide, hirmude ja tõekspidamistega ning ütlevad väga vähe selle kohta kui hästi sa tegelikult oma asjadega hakkama saad. Püüa harjutada ka seda, et sa lihtsalt ei võta teise inimese soovitusi kui enda probleemi, vaid kui tema oma.


Aga mida siis soovimatutele nõuannetele vastata?

 1. Lihtsalt kuula ära ja tee ikka nii nagu teed. Vasta näiteks: jaa, mhmh, ahah, huvitav mõte.

 2. Aitäh soovituse eest, mõtlen selle üle.

 3. Leia soovitaja jutust midagi, millega sa nõustud ja ütle seda kõva häälega välja. Siis kiida teda millegi eest, millega ta sinu meelest hästi hakkama saab.

 4. Küsi, milline oli tema kogemus või tulemus, kui ta oma soovituste järgi käitus.

 5. Tore, et teil see toimis.

 6. See on tõesti huvitav lugu.


Kui on vaja rohkem piire panna:

 1. Aitäh soovituse eest, aga meile sobib praegune variant hästi.

 2. Jah, olen sellest kuulnud, aga me oleme enda pere jaoks juba sobiva variandi leidnud.

 3. Ei, mulle/meie perele see variant ei sobi.

 4. Ma tegelikult ei otsi soovitusi selle teema kohta. Ma tulen küsin su käest kui nõu vajan.

 5. Tänan soovituse eest, aga olen teemat juba põhjalikult uurinud ja endale sobiva variandi leidnud.

 6. Ausalt öelda olen ma viimasel ajal nii palju vastukäivaid soovitusi kuulnud, et olen täitsa väsinud sellest ja tahaks nüüd natuke ise vaadata ja mõelda. Ma küsin ise, kui selle teema kohta soovitusi otsin.


Eriti üleolevate inimeste puhul:

 1. Teeme nii, et sa hakkad selle teema kohta soovitusi siis jagama, kui oled ise selle kõik läbi teinud.

 2. Küll on tore, et ma kohtusin oma elu eksperdiga. Oota, ma lähen toon paberi ja pastaka, et kõik kirja panna. (Ja siis muidugi ära enam tagasi mine.)


Kas oled ka väga agarate soovitajatega kokku puutunud? Tule jaga kogemust Küsi külalt facebooki grupis.

bottom of page