top of page
  • Marianne Tobro

Manipuleerivad ja halbade harjumustega beebid

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Kas sa oled kuulnud kedagi ütlemas, et beebi manipuleerib, kui ta nutab või sülle tahab? Et rinnal või kaisus magama jäämine on halb harjumus? Räägime lähemalt müütidest, mis beebide halbade harjumuste ja manipuleerimise kohta kaasas käivad.


“Ta manipuleerib sinuga, et sülle saada.”

Beebidel on hästi arenemiseks lisaks söögile ja soojale toale vaja ka lähedust ja kontakti vähemalt ühe inimesega. Lähedus on tema põhivajadus nagu toit. Kui lähedus ja hoolitsus on puudulik, siis ei arene beebi nii hästi nagu ta muidu areneks. Kui ta küsib sülle või sinu lähedale, siis sellepärast, et ta vajab sinu armastust ja hoolt, mitte sellepärast, et ta tahaks sinu elu kuidagi väga raskeks teha. Mõni beebi vajab rohkem lähedust kui teine, aga see ei tähenda, et ta oleks ära hellitatud, vaid ta lihtsalt ongi sündinud sellisena. Seda ei saa välja harjutada. Beebi võib küll harjuda sellega, et keegi ei tule tema vajaduste peale, keegi ei hoolitse tema eest, kui tal vaja on, aga ta ei hakka lähedust vähem vajama. Pigem iseseisvub aja jooksul kiiremini see laps, kes saab piisavalt lähedust ja kontakti.


“Rinnal/süles/kussutades uinumine on halb harjumus.”

Küünte närimine ja suitsetamine on halvad harjumused. Rinnal uinumine on bioloogiline norm. Ise rahunemine on oskus, mis ühest küljest on arenguline (võimekus) ja teisest küljest harjutatav (erinevate tehnikate omandamine, nt meditatsioon). Beebi lihtsalt ei ole seal maal, et ta suudaks ennast ise reguleerida ja end maha rahustada, kui ta on endast välja läinud või tunneb end halvasti. Isegi paljud täiskasvanud ei oska seda tervelt teha! Mõtle, kui paljudel on probleeme emotsionaalse söömise, suitsetamise, alkoholi liigtarvitamisega stressiolukorras, karjumisega jne… Beebi vajab enda reguleerimisel vanema abi, see tähendab rahustamist, kinnitamist, et kõik on ok ning vanema rahulikku hingamist, südamelööke jne, et ta suudaks maha rahuneda. Tal ei ole ratsionaalset mõtet, mis ütleks talle: “Oot, see halb unenägu oligi lihtsalt halb unenägu ja hiigelrotte tegelikult pole olemas, ma parem rahunen, sest ma tean, et emme on väsinud ja ma saan ise hakkama.”


“Ta kasutab sind lutina.”

Lutt on rinna asendus, mitte rind luti asendus. Laps vajab rinda, mitte lutti. Lisaks tühjale kõhule võib tita rinda küsida ka siis kui ta

  1. kardab,

  2. tunneb end halvasti,

  3. tal on kasvuspurt,

  4. tahab magada ja rind aitab uinuda,

  5. on ülestimuleeritud ja vajab rahunemist,

  6. tal on janu,

  7. tahab emme lähedale.

Rinnast imemine on lihtsalt rahustav, mõnus, soe, turvaline ja pakub lahendus enamikele tema muredele, et ta saaks end hästi tunda. Ta on siin ilmas elanud nii lühikest aega ja selle suure maailmaga kohanemine, õppimine ning arenemine on nii kurnavad ning ema rinnal on see koht, kus tema saab rahuneda, tunda end 100% turvaliselt siin maailmas ja kus ta laeb ennast, et uuesti seda põnevat, aga ka hirmutavad maailma uudistama minna.


“Ta on rinnast sõltuvuses.”

Jah, nagu sina oled hapnikust sõltuvuses. Ma ei tea kui hea oleks sulle hapnik ära keelata. Sõltuvus on olukord, kus inimene ei suuda lõpetada millegi tahtmist, mis on talle kahjulik. Rind ei ole beebile kahjulik, vaid eluks vajalik ja seega ei ole beebi rinna soov mitte sõltuvus, vaid normaalne.


Su beebi ei ole vigane kui ta sind palju vajab ja ka sinul pole mitte midagi viga kui sa oled väsinud ning vajad puhkust ja toetust. Beebi eest hoolitsemine on tihti raske ja kurnav ning nipid, kuidas kõike lihtsamaks teha ning toetus ja mõistmine kuluvad ära. Tule küsi, räägi, kurda “Küsi külalt” grupis, äkki hakkab kergem. 🙂

bottom of page