top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Mida tähele panna kui toidad beebit pudelist

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Tihti arvatakse, et mis see pudelist toitmine siis ära ole – beebile pudel suhu ja tehtud. Selle pildiga me oleme harjunud, pudelist toitmine ei ole meie jaoks võõras ja kui keeruline see siis olla saab. Päris nii lihtne see siiski ei ole. Ka pudelist toitmisel on oluline teada mõnda asja, et see lapsele võimalikult ohutu oleks ja et saaksid täidetud ka muud beebi vajadused, mis rinnaga toidetavatel lastel imetamise ajal täidetud saavad.

Ma tean, et pudeliga toitvad emad nagunii juba saavad hukkamõistu vasakult ja paremalt, niiet ma ei hakka siin üldse rääkima sellest kui kasulik/kahjulik üks toitmisviis on või ei ole. Igasugune vihje selles suunas on tahtmatu. Ma kirjutan ainult sellest, millised on need olulised asjad, mida tähele panna ja mida tavaliselt minu kogemusel emad ei tea.


Paku pudelist toidetavale lapsele samasugust lähedust nagu ta rinnaga toites saaks.

Kui toidad beebit pudelist, siis hoia teda ikkagi enda lähedal, vaata talle silma ja suhtle temaga. Lapse üksi voodisse või lamamistooli sööma jätmine ei ole hea variant ka siis, kui sa oled samas toas ja jälgid teda, et talle piim kurku ei läheks, sest beebi vajab ka palju lähedust ja füüsilist kontakti. Toitmise ajal lapsega suhtlemine on väga oluline lapse arengu jaoks ja selleks tasub aega võtta.


Hoia last suhteliselt püstises asendis ja pudelit peaaegu pikali (paralleelselt põrandaga, mitte lutt põranda suunas).

See on väga oluline koht, mida tavaliselt ei teata. Kui beebi on pikali ja pudel püstises asendis, siis on lapsel peaaegu võimatu teha midagi muud kui süüa. Nii ongi tal valida vaid neelamise või lämbumise vahel ja on väga tõenäoline, et laps sööb üle. Hoia last püstises asendis ja pudelit suht pikali (paralleelselt põrandaga), et lapsel oleks võimalik lutt suust ära lükata kui tal on kõht täis. Pikali lutipudelist söömist seostatakse ka tihedate kõrvapõletikega.


Jälgi lapse märguandeid ja ära sunni teda pudelit lõpetama.

Lase lapsel ise pudel suhu haarata, mitte ära sunni last pudelit võtma. Võid lutiga paitada tema huuli, et ta pudelit haarama hakkaks. Toida last siis kui ta on näljane ja ära sunni last pudelit lõpetama kui tal enam toidu vastu huvi ei ole. Kui beebi on lõpetanud ja laseb pudeli suust lahti, siis ära liiguta pudelit suus või ärgita muudmoodi teda rohkem sööma. Kui söömise ajal lekib beebi suunurgast piima, beebi kugistab või vehib kätega, siis katkesta toitmine ja paranda asendit. Kui see ei aita, siis võibolla on talle vaja aeglasema vooluga lutti.


Tee toitmise ajal pause ja vaheta külge.

Kiire söömine ei ole hea asi. Kui laps sööb kiiresti, siis ta ei tunne õigel ajal, et kõht on täis ja ta sööb jälle üle, mis suurendab ülekaaluriski ning see omakorda paljude raskete haiguste riski. Vali aeglase vooluga lutt ning tee pause toitmise ajal. Beebi pudelist toitmine võiks aega võtta umbes 10-20 minutit. Vaheta toitmise ajal ka asendit, toeta beebit näiteks teise käega, et stimuleeritud saaks lapse mõlemad silmad ja mõlemad kehapooled.


Lohuta beebit kallistuste ja hellitustega, mitte pudeliga.

Õnnetule ja rahutule beebile paku palju lähedust, nahk-naha kontakti, kiiguta, laula ja proovi muid nippe. Kui beebil on kõht täis, aga ta tahab endiselt imeda, siis paku talle kuivlutti. Kui beebi ei võta lutti, siis pese korralikult puhtaks oma käed ja lase tal imeda oma sõrme.


Katseta ajastatud pudelist toitmist.

Video on inglise keeles.Kas tahaksid lugeda ka ohutust piimasegu valmistamisest ja säilitamisest ning nippe kuidas piimaseguga last toita näiteks reisil? Anna mulle sellest teada, siis tean postituste teemasid planeerida!

bottom of page