top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Mida teha, kui õhtuti on beebi rahutu ja pidevalt rinnal?

Need õhtud, kus tita muudkui rinda küsib ja ilma rinnata üldse olla ei taha, nutab ja siis natukese aja pärast jälle rinda küsib nagu teda polekski toidetud… Rinnad on pehmed ja tunduvad tühjad. Oh, see on raske ja kurnav. Ja muidugi paneb muretsema, et mis on lahti! Miks ta nii tihti õhtul rinnal on kuigi hommikul ja päeval on nagu kõik korras ja piima on piisavalt. Mida teha, et õhtud ei oleks nii keerulised? Selline tihe õhtune rinnal käimine on tegelikult beebide seas üpris tavapäevane ja normaalne, aga ma saan täiesti aru, miks see ühele emale muret tekitab. Sellepärast panen kirja sellise käitumise põhjused ja mõned soovitused, et mõistaksid oma beebit paremini ja saaksid ka omal stressi maha.

Kas piim on õhtuks otsas?

Rind ei ole tass, mida mingi hetk täidetakse ja mille puhul oleks oht, et kui päeval tita usinasti sööb, siis õhtuks võib tass tühjaks saada ja siis ongi jama. Nii ei ole. See on esimestel nädalatel väga normaalne, et rinnad on tuntavalt täis, sest sinu keha alles harjub ja õpib, kui palju piima tootma peab. Aja jooksul, kui sinu keha saab koostöös lapsega paremini aru, millal ja kui palju ta süüa vajab, siis ei lähe enam rinnad nii tuntavalt täis ja see on normaalne, sest piim tekib ka beebi söömise ajal. Kui tita kasvab ja tunneb, et nüüd ta tahaks rohkem süüa, siis ta ise “tellib” piima juurde ehk siis on tihedamalt ja pikemalt rinnal ning annab sinu kehale märku, et nüüd on vaja rohkem piima toota. Kui beebi sööb, siis toidukorra alguses saab ta lahjemat eelpiima, mis on talle nagu joogipiimaks. Mida toidukorra lõpu poole, seda rasvasem on piim. Ehk siis need õhtud, kus rinnad tunduvad täiesti tühjad, ta tegelikult väikeste piisakeste kaupa saab seda rasvast piima, mis on tema aju arengule eriti kasulik.

Kui sa endiselt muretsed, kas sul ikka piima jätkub, siis loe ka blogi postitust siit.

Miks on beebi õhtuti pidevalt rinnal ja rahutu?

 1. Öösel ja vastu hommikut on piima vool parem, sest öösel ja hommikul on imetamist toetavate hormoonide tase ema kehas kõrgem. See on normaalne. Õhtuti ja tiheda imetamise korral võib piimavool tulema hakata aeglasemalt kui päevasel ajal ja see on ka normaalne. Ma saan aru, et see on stressi tekitav. Samas on selline olukord tavapärane ja see pole märk, et piim hakkaks otsa saama või midagi oleks valesti.

 2. Õhtuks on kogunenud ka pika päeva jagu emotsioone. Sinu beebi on alles väga algaja selles elamise värgis ja tema jaoks on väga keeruline läbi seedida kõik need päeva jooksul kogutud emotsioonid, uued lõhnad, helid, mustrid jne. Ta areneb nii kiiresti ja kogeb nii palju uusi asju ning päeva lõpuks on kõike seda lihtsalt palju. Ta vajab sinu abi, et kõige sellega toime tulla. Lähedus ja imemine mõjuvad talle rahustavalt.

 3. Paljud beebid teevad imetamismaratone ka selleks, et teha ööune alguses üks veidi pikem unesutsakas.

 4. Üleväsimuse või ülestimuleerituse korral aitab ka rind beebit väga hästi ja ta teab seda.

 5. Õhtud ongi kõigile rasked. Õhtul tahaks sina tõenäoliselt natuke oma aega, sul on ka pikk päev seljataga – kõik on väsinud ja kui beebi uni ei tule lihtsalt, siis stressitase tõuseb kõigil ja see ise juba mõjub beebile nii, et ta tahab rohkem lähedusest ja rinnast lohutust.

Mida teha, et õhtud lihtsamad oleksid?

 1. Planeeri oma päeva üks mõnus puhkepaus enne õhtut. Sa tead, et õhtud on keerulised, see on selline asi, mille osas on äärmiselt raske midagi ette võtta ja selle vastu võitlemine on energia raiskamine. Aita ennast pigem nii, et puhkad enne õhtust aega, et sul oleks rohkem jaksu vastu pidada.

 2. Ära unusta enda vajadusi. Isegi kui sinu tita tahab pidevalt rinnal olla, siis pole mingi patt teha väike paus selleks, et saaksid käia wc-s, joomas ja võtta mõne ampsu. Nahk-naha kontakt issiga sellel ajal on ka suurepärane viis, kuidas beebit rahustada ja täita tema läheduse vajadust. Kui sinu enesetunne on parem, siis on kergem rahuneda ka sinu beebil.

 3. Varu meelelahutust. Kui sa juba tead, et su beebi on nagunii tükk aega rinnal, siis ei ole see kuidagi halb mõelda ka sellele, et kuidas enda meelt sellel ajal lahutada. Kõrvaklappidest podcasti või audioraamatu kuulamine võivad olla head variandid, kui telekas või muud tegevused sinu titat segavad.

 4. Beebi rahustamise ideid võid leida veel siit blogi postitusest.

 5. Beebid on erinevad! Tee seda, mis teie jaoks toimib!

bottom of page