top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Miks mu beebi ometi ei maga?

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Küsimus, mida ma olen ilmselt kõige rohkem kuulnud ja ise omal ajal kõige rohkem küsinud. Magamatus on piin. Nagu päriselt, see on üks piinamise viise. Pole üldse mingi ime, et beebi uni on teema, millest nii palju beebi vanemate seas räägitakse ja mis nii palju küsimusi ja stressi tekitab. Miks ta siis ei maga? Püüan ära katta peamised põhjused ja anda ka mõned peamised nipid, kuidas olukorda võibolla veidi parandada saaks.


Tal ongi kõht tühi

Beebi magu on väike ja tema soolestik lühike. Rinnapiim on kergesti seeduv ja peabki olema, sest nii on beebi tervisele hea. Beebi sööbki tihti. Vastsündinu puhul 10-12 söögikorda ööpäevas on tavapärane, see on normaalne ka suurema beebi puhul, kuigi mõistlik ootus on ka tavaliselt 8 korda ööpäevas, kui pole just käsil kasvuspurti, hammaste kasvatamist või muud muret. Kui söögikordadest suurem osa on jäänud ööajale, siis soovitan tihedamini rinda pakkuda päeval. Võid katsetada ka enne ööunne minekut tihedamat täis tankimist, kui beebi nõus on rohkem ja tihedamini sööma.


Nii on turvalisem

Beebi ei tea, et ta on turvalises kohas ja öösel ei tule hunti teda ära sööma. Tema mõtlemine on ebaküps ja ta ei suuda ennast maha rahustada, kui ta on näinud halba und või ta lihtsalt igatseb emmet ja lähedust. Ta kontrollib, kas emme on ligida ja täidab oma turvatunde paaki. Kõige parem ja kiirem variant on selleks rinna küsimine, sest noh, emme on ka rinna küljes, nahk-naha kontakt on mõnus ja rahustab ning rinnapiim aitab hästi uinuda. Kergem uni ja tihedam ärkamine on turvalisem ka sellepärast, et see aitab ennetada hällisurma. Abiks võib olla see, kui beebi magab sinu lähedal. Mõnele beebile piisab mõnikord ka puhtalt sellest, kui paned oma käe tema peale, kui ta virguma hakkab. Aja jooksul aitab ka beebit see kogemus, et emme on ligidal ja tuleb mu juurde, kui ma teda kutsun. Mõni 6+ kuud beebi lepib ka kaisukaga. Oluline teadmine on ka see, et kui lapsel on raskem päev või ta tahaks rohkem (füüsilist) lähedust, siis ta kipub seda kompenseerima öösiti. Nii ongi lihtne sattuda sellesse suletud ringi, kus laps püüab oma läheduse vajadust täita öösiti, sest vanemad on liiga väsinud, et päeval tema suurenenud lähedusevajadust täita.


Ta pole ise uinumiseks ja üksi magamiseks valmis

Ükski inimene ei maga lihtsalt järjest hommikuni. Kõik me virgume aeg-ajalt öö jooksul, kohendame tekki, vahetame külge, aga tavaliselt me ei mäleta seda. Ka täiskasvanu uni koosneb tsüklitest nagu beebi oma, aga beebil on rohkem kerget und ja neid kergemaid ärkamisi ning tihti on neil raske ühest tsüklikst teise üle minna. See põhjustabki sagedasi ärkamisi isegi siis kui beebi tegelikult tahaks magada ja ta pole näljane. Enamus beebid ei oska ise ühest unetsüklist teise üle minna ja vajavad selleks vanema abi.


Ta on üleväsinud

Üleväsinud beebit on üliraske magama saada ja mõnda aega kogunenud üleväsimusega beebi ärkab öösiti tihedamini, uinub siis raskemalt ning on ka muidu rahutum. Üleväsimuse korral reageerib beebi keha nii, et tõuseb stressitase, mis ei lase rahuneda, uinuda ja uni on rahutum. Üleväsimuse puhul on nipiks väsimuse märkide jälgimine ja ükskõik, mis moodi lapse uinutamine, et üleväsimust vältida. Oma voodis magamise harjutamised ja muud muutused võiks jääda sellesse perioodi, kus üleväsimus on juba lahendatud. Kuigi iga laps on erinev ja tema unevajadus on erinev, siis mingi suuna võib anda lapse unevajaduste tabel ning kui näed üleväsimuse märke, siis lihtsalt beebi varem magama panemine.


Ta on ülestimuleeritud

Ka ülestimuleeritud beebit on keerulisem magama saada. Kui sinu beebi jaoks on päevaemotsioone olnud liiga palju, siis nahk-naha kontakt, rahulik koos olemine, kontakti loomine ja muud rahustavad ja maandavad tegevused võivad abiks olla. Hoo maha võtmine rahustavate unerutiinide näol võib ka väga abistav olla.


Ta pole piisavalt väsinud

Ja mõnikord ta lihtsalt ei tahagi enam nii palju magada! Tavaliselt juhtub nii, et kui oled ühe päevase korraldusega juba ära harjunud, siis beebi tahaks juba seda muuta ning ühte und näiteks ära jätta. Kui beebi viimane uinak jääb nii hiliseks, et lükkab edasi ööune aega nii palju, et ööpäevane uneaeg jääb sellest väiksemaks kui koos viimase uinakuga, siis on aeg viimane uinak ära jätta. Vihjeid võib anda ka jälle beebi unevajaduste tabel.


Millal pole tihe ärkamine ja keeruline uneaeg enam normaalne?

Ma olen olnud see suures unepuuduses ema, kes vihastas iga kord, kui öeldi, et see on normaalne, et beebi öösiti ärkab. Uni on lapse tervisele ja arengule väga oluline, rääkimata vanematest. Kust maalt läheb siis piir selle normaalse ärkamise vahel ja kust maalt muutub tihe ärkamine või vähene magamine ebanormaalseks? Abi võikski otsida juba siis kui magamatus mõjutab negatiivselt teie elu, suhteid või tervist. Siinkohal ei pea see abi või lahendust kindlasti olema unekool. Tihti aitab olukorda parandada juba mõni väike kohandus, et laps magaks natuke paremini, vanemad saaksid puhata ning kõik saaksid olla rõõmsamad inimesed. Oled huvitatud? Vaata minu videoloengut unest või kirjuta kiri@mariannetobro.ee ja lepime kokku aja personaalseks nõustamiseks.

bottom of page