top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Millal imetamine võõrutada?

Mis on imetamise võõrutamine?

Sageli mõeldakse võõrutamisest rääkides seda lühikest juppi imetamisteekonna lõpus, kus võetakse vastu otsus, et vot nüüd me hakkame võõrutama ehk lõpetame selle rinnaga toitmise ära. Tegelikkuses on võõrutamine kõvasti pikem periood, mis algab juba kõige esimese lisatoidu ampsuga ja lõpeb kõige viimase imetamiskorraga. Seega on võõrutamine tervikuna hästi pikk periood, mille jooksul on ootuspärane näha, et imetamiskorrad pikas plaanis vähenevad, kuid alati mitte lineaarselt ehk võib endiselt ette tulla päevi, kus laps küsib uuesti justkui sada korda rinnale.


Seega, kui mõtled imetamise võõrutamise peale, siis tea, et:

  • on ootuspärane, et toitmiskordade arv ei vähene lineaarselt ja vahepeal on lapse huvi rinna vastu väiksem ja siis võib jälle suurem olla;

  • kogu imetamise lõpetamise protsess võtab aega, aga see aeg on hästi individuaalne - üldjuhul mida rohkem on lapsel hetkel toitmiskordi seda kauem võtab aega võõrdumine;

  • võõrutamine on lihtsam perioodil, kus ka lapse enda huvi rinna vastu on väiksem.


Millal imetamine võõrutada?

WHO soovitab, et esimesel kuuel elukuul toita beebit rinnapiimaga ja seejärel jätkata rinnapiima pakkumist koos eakohase lisatoiduga kuni 2-aastaseks saamiseni või kauem.

See on üldine soovitus ja juhis, millest võid lähtuda, kui sul ei ole põhjust, miks soovid võõrutada varem.


Millal võõrutada, millal mitte?

Ta on liiga vana ja ei saa piimast enam midagi

Kui minu poole pöördutakse võõrutamise sooviga, siis mind huvitab see, mis on võõrutamise soovi taga. Meil on väga levinud suhtumine, et imetamise puhul 1 aasta on mingi oluline piir. See on nii miinimum kui ka maksimum piir. Varem nagu ei tohi, sest siis saad hukkamõistu osaliseks ja väga palju hiljem oleks nagu ka veider. Võib-olla oled ka kuulnud, et peale esimest eluaastat pole rinnapiima enam vaja, laps ei saa sealt midagi, piim on lurr või on veider nii vanale lapsele rinnapiima anda. See ei ole tõsi. Nõustamisel on tavaliselt sellised vestlused üsna lühikesed, sest saan jagada tõenduspõhist infot ja kinnitada, et ka väikelapseeas on rinnapiim väga kasulik. Imetamine on suhe sinu ja lapse vahel ja sa ei pea imetamist lõpetama sellepärast, et keegi kolmas arvab, et seda peaks tegema.


Ema tervis ja ravimid

Tuleb ette olukordi, kus emale kirjutatakse ravimid ja arst soovitab imetamine võõrutada. Või kardad ise, et välja kirjutatud ravim mõjub lapsele halvasti. Mõnikord tuleb võõrutamise soovitus automaatselt ja pikema aruteluta, kui laps on 1-aastane ja vanem. Tegelikult on olukordi, kus on võimalik jätkata imetamisega ja samal ajal võtta ravimit ja hoolitseda oma tervise eest. Antidepressantide tarvitamine võib üks selliseid olukordi olla. Kui soovid imetada, siis küsi oma arstilt, kas on olemas alternatiive, mille korral on võimalik imetamist jätkata. Küsi, kuidas see ravim imetamise korral käitub. Kõik arstid ei pruugi olla sellega kursis ja võibolla saad küsida infot ka meedikust imetamisnõustaja või proviisori käest. Kui imetamisega sobivaid alternatiive pole ja ravi edasi lükkamine on sinu tervisele kahjulik, siis tuleb imetamine lõpetada. Imetamisnõustaja saab toeks olla nii emotsionaalselt kui ka anda nõu, kuidas last edasi toita.


Uneprobleemid

Mõnikord soovitakse rinnapiim võõrutada lootuses, et laps hakkab siis öö läbi magama. See võib juhtuda, aga ei pruugi. (Vt postitust Rinna ja uinumise lahku viimine ei ole võluvits. Miks? Millal see aitab?) Beebid ei ärka mitte selleks, et rinda küsida, vaid nad virguvad/ärkavad muul põhjusel ja küsivad rinda, sest see aitab neil uuesti magama jääda. Sa ei taha peale võõrutamist olla olukorras, kus laps ärkab endiselt öösiti väga tihti, aga nüüd pole sul enam ka tööriista, mis suhteliselt kiiresti ja lihtsalt aitas lapsel uuesti magama jääda. Kui ta kiiresti ja lihtsalt ka rinnaga magama ei jäänud, siis on see märk, et lapsel on uneprobleem. Hea mõte on enne võõrutamist natuke detektiivitööd teha ja mõelda, miks laps ärkab, mis tema und segab ja eemaldada need takistused ning teha päevasel ajal ettevalmistusi, et laps saaks hästi magada ka peale rinna võõrutamist. See on suur teema, mida ühes blogi postituses ära katta ei saa. Rohkem infot öiste ärkamiste põhjustest ja lahendustest leiad beebi une e-kursuselt.


Vähene huvi lisa/kodutoidu vastu

Mõnikord soovitakse võõrutada lootuses, et siis hakkab laps paremini sööma kodutoitu. Kui lapsel on päriselt söömisega mõni probleem, siis ta ei hakka rinnapiima võõrutamise korral kodutoitu rohkem sööma ja jääb ilma ka olulistest toitainetest, mida ta seni rinnapiimast sai. Kehva sööja puhul tuleb rinnapiima võõrutamisega ettevaatlik olla ja mõelda kõigepealt, miks laps ei söö, mõelda läbi toitmiskordade ajastus, õhkkond jms. Tuleb ette, et on perioode, kus laps eelistab rinnapiima või kodutoidu kogused ei ole nii suured, kui sa ootaks. Uuri enne võõrutamise kallale asumist rohkem seda toitmise teemat ja otsusta siis. Konsulteeri näiteks Teresaga.


Sa ei soovi enam imetada

Imetamine on suhe kahe inimese vahel. Nendeks osapoolteks on ema ja laps. Nemad otsustavad, kui palju, mis tingimustel ja kui kaua. Kui tunned misiganes põhjusel või lapse vanuses, et on aeg lõpetada, siis ongi aeg lõpetada.

Millega alla 2-aastase lapse võõrutamise puhul arvestada?

Alla aastase lapse puhul tuleb rinnapiim asendada piimaseguga. 1-2 aastase lapse puhul on tema menüü endiselt erinev suure lapse või täiskasvanu omast. Menüü tuleb endiselt läbi mõelda ja rinnapiimale alternatiiv leida, aga ta ei vaja asenduseks enam piimasegu või väikelaste piimajooke, mis on sarnases pakendis piimasegule.


Kui väikelapse imetamine on väsitav, aga soovid imetada

Kui tunned, et imetamine on liiga väsitav või isegi kurnav, aga soovid ikkagi imetada, siis tea, et väga okei on seada imetamisega piire. Rinnapiim ei ole enam tema põhitoit ja sa võid piirata imetamise sagedust, kohta ja aega. Ka imetamiskommete õpetamine lapsele on väga oluline ja sa ei pea kannatama ära valu või ebamugavust, kui laps kraabib, küünistab või mudib sind viisil, mis on sulle ebamugav. Kui imetamine on muutunud kurnavaks, aga tegelikult ei soovi sa imetamist päris lõpetada, siis on piiride seadmine see, millele mõelda.


Kokkuvõttes - millal siis võõrutada?

WHO soovitab imetada last kaks aastat või kauem kuni emale ja lapsele see sobib. Samas kui sa ise tunned, et tahaks varem võõrutada, siis ära lase kellelgi teisel öelda, et varem ei tohi. Imetamine on küll oluline, aga mitte ainus või kõige olulisem asi. Sa ei ole võõrutades halvem ema. Ära lase kellelgi teisel öelda ka seda, millal pead võõrutama. Väikelapse imetamine on normaalne. Spetsialistid saavad anda sulle infot, et saaksid teha teile parima otsuste, aga otsus on sinu oma.


Kui sinu laps on ligi aastane ja tunned, et varsti on aeg imetamist piirata või võõrutada, siis vaata ka minu rinnaga toitmise võõrutamise e-kursust! E-kursusel kuuled näiteks:

  • Mis järjekorras võõrutada?

  • Kuidas last ette valmistada ja teda toetada, et võõrutamine oleks võimalikult leebe ja nutuvaba?

  • Kuidas imetamisel piire seada?

  • Kuidas võõrutada une eelne toitmiskord, öine imetamine ja päevane imetamine?

Rohkem infot e-kursuse kohta saad siit.


bottom of page