• Marianne Tobro

Millal on beebi võimeline öö läbi magama?

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Insta Q&A ajal küsiti minult, et millal on beebi võimaline ilma söömata öö läbi magama. Mul on selle üle väga hea meel, sest see on põnev teema, aga mitte selline, millele ma suudaks ühe lausega vastata. Ma ise mõnikord kardan juba küll, et ma patran jube palju ja konkreetseid vastuseid ei anna, aga ei ole olemas ühte ja ainsat olukorda ning ühte ja kindlat vastust, mis kõigi beebide puhul kehtiks. Sellepärast püüan ma anda sulle kõige olulisema taustateadmise, mida arvestada, et ise enda jaoks see otsus teha, millal on sinu beebi jaoks õige aeg öisest toitmisest loobuda.


Miks beebi öösiti ärkab?

 1. Tal ongi kõht tühi või janu. Inimbeebid on loodud olema vanema lähedal. See tähendab, et on normaalne ja loomulik, et beebi tahabki süüa ka öösiti. Nii on ka beebile turvalisem st öine virgumine vähendab ka hällisurma riski.

 2. Nii on loodud ka rinnapiim. Rinnapiim oma koostiselt ongi selline toit, mida süüaksegi suht tihti, st paari tunni tagant. See ei tähenda, et su piim oleks lahja või sellel oleks midagi viga, vaid loodus ongi niimoodi ette näinud, et ema ja beebi on esimesel aastal üksteisele väga lähedal ja tihti kontaktis.

 3. Nii on loodud ka imetamine. Öösel on imetamishormoonide tase ema kehas kõrgem kui päevasel või õhtusel ajal ja öine imetamine seetõttu toetab ka rinnapiima tootmist. Pikad vahed öisel imetamisel võivad jällegi tekitada probleeme rinnapiima kogusega. See, kust maalt probleem tekib sõltub aga ema organismi eripäradest ja ka lapse vanusest.

 4. Tihti ei ärka tita ka mitte ainult söömiseks, vaid mingil muul põhjusel nagu näiteks paha uni, unetsükli vahetus, külm, pissihäda, märg mähe vms ja rind või ka pudel on lihtsalt vahendid, mis aitavad tal suhteliselt kiiresti uuesti magama jääda.


Seega, kui sinu jaoks öine imetamine toimib, siis ei ole vanust, millal sa kindlasti PEAD oma lapse öisest söömisest võõrutama. Öine imetamine ei ole kahjulik. Hammastele ka mitte.


SAMAS ärkavad beebid öösiti ka näiteks järgnevatel põhjustel:


 1. Harjumus rinnaga uinuda. (Jah, need beebid, kes rinnaga uinuvad, ärkavad ka öösiti tihedamini, mis ei tähenda, et rinnaga uinumine oleks halb harjumus, kui teile see variant sobib. See on ok. Kui teile nii sobib.)

 2. Mõni väike asi ajab üles, näiteks pissihäda ja tital puudub oskus ise uuesti uinuda.

 3. Beebi kompenseerib öise söömisega päevast kaloripuudujääki näiteks juhul, kui lisatoidu kogused kasvavad liiga kiiresti, lisatoit on liiga “lahja” või ka siis kui beebil on lihtsalt käsil mõni kiire arengu periood ja tal pole aega keskenduda söömisele.

 4. Miski magamiskeskkonna juures häirib, nt palav-külm, väikseks jäänud kinniste jalaotstega tudukas, valgus vms.

 5. Üleväsimus, üle- või alastimuleeritus.


Need kõik on ju tegelikult teemad, millega on võimalik tegeleda ja mille lahendamise puhul võiks eeldada pikemat und.


Mida öise toitmise võõrutamisel arvestada?

Seda on väga raske öelda, sest sellist kindlat vanust või kaalunumbrit, mis kõigi perede puhul toimiks, ei ole olemas. Pole ka mingit kokkulepet spetsialistide vahel, et mis võiks olla soovituslik vanus, millal öise toitmisega tegeleda võiks. Kõik soovitused ja vanused raamatutes ja muudes materjalides on konkreetse nõustaja isiklik tõekspidamine ja tõenäoliselt imetamisnõustaja soovitus on ühes otsas ja unenõustaja omad teises. (Ja ma olen mõlemat… Kuidas ma nüüd sellest välja keerutan end…)

Seega tulebki igale olukorrale ja perele eraldi otsa vaadata ja arvestada beebi vanust, tervist, kaaluiivet, toitmisviisi, riski imetamisprobleemide tekkeks, konkreetset plaani või soovi, öiste söömiste põhjuseid, kui tihti tita öösiti sööb, vanemate tervist ja elu-olu, toetusvõimalusi, tõekspidamisi ja üleüldse selle pere konkreetset olukorda.

No näiteks ei oleks see kindlasti olenemata vanusest lapse huvides, kui ta öösiti kompenseerib päevast kaloripuudujääki ja siis hakataks öist söömist võõrutama ilma päevase söömisega tegelemata. Samas, kui näiteks 6-kuune terve laps ärkab öösiti iga tunni aja tagant, kuid vanemate soov oleks magada näiteks 4 tundi järjest, siis ma ei usu, et see oleks midagi ebamõistlikult isekat ja last kahjustavat.


Millal VÕIB öist toitmist võõrutada?

Ja et mitte enam kaua keerutada, siis ma püüan ka mingeid vähe konkreetsemaid piire anda, milles mina oma töös lähtun. Arvesta siis, et kõik need pole kivisse raiutud reeglid, vaid väga üldised juhised.

 1. Kui tegemist on terve beebiga, kellel pole probleeme toitmise või kaaluga, siis ma julgen eeldada, et ta saab hakkama ööpäevas vähemalt ühe 4-tunnise toitmisvahega, isegi kui teda on vaja leebelt selle suunas nügida.

 2. Kui selle terve ja hästi söönud beebi vanemad on unekriisis*, siis mõnikord tervikpilti arvestades ja kõiki olulisi märke jälgides ma olen peredega selles suunas tegutsenud, et 3+ kuud vana beebi magaks korra ööpäevas vähemalt 6 tundi.

 3. Kui tegemist on imetatava beebiga, kes ei söö veel olulises koguses lisatoitu, siis tuleks jälgida, et tita sööb ka öiseid toitmiskordi vähendades vähemalt 8x ööpäevas. Kui öiseid toitmiskordi vähendada, siis selle arvelt suurendada päevaseid toitmiskordi.

 4. Umbes aastase (+- 3 kuud) terve, heas kaalus ja toitmisprobleemideta lapse puhul ma ei pea öise võõrutamise puhul oluliseks riskiks seda, et laps nälga jääb. Ta võib ärgata, aga kui päevane toitumine on korras, siis tõenäoliselt ei ole see ärkamine toitmisvajadusega seotud.

*unekriis on unenõustamise mõttes olukord, kus olemasoleva olukorra jätkamine ka lähitulevikus tooks kaasa kellelegi pereliikmetest tõsiseid negatiivseid tagajärgi. “Ma upun” olukord.

Mis sa arvad, millal on õige aeg beebi öisest söömisest võõrutada? Tule jaga mõtteid või kogemust Küsi külalt fb grupis.

TAHAD BEEBI JA VÄIKELAPSE UNE KOHTA TEADA VEEL ROHKEM?

SAA TEAVITUSI UUTEST MATERJALIDEST

Kellelegi ei meeldi spämm. Püüan saata kasulikku ja asjalikku sisu ning soovi korral saad end igal ajal listist kustutada.

AVASTA UUT UNE INFOT MINU SOTSIAALMEEDIAST

©Malviine OÜ - Kõik õigused kaitstud 2020

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.

Marianne_edited.png