top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Millal peab tegema unekooli? (Spoiler: EI PEAGI!)

Esmakordselt (või ka mitmendat korda) lapsevanemaks saades on uut infot tohutult palju. Palju on ka neid, kes ütlevad, et teavad täpselt, kuidas kõige õigem on ning tihti räägivad nad üksteisele täpselt vastupidist juttu. Suure hulga ja vastuolulise info juures ongi keeruline aru saada, mis lõpuks siis normaalne on, kus te oma lapse unega olete, kas midagi on vaja muuta ja kui ongi, siis kuidas.


Pealkirjas esitatud küsimusele võivad erinevad nõustajad väga erinevalt vastata. Enne sellele küsimusele vastamist selgitan natuke lähemalt oma lähenemist unele ning leebele ja rahumeelsele vanemlusele. See on minu "õige." Pakun sulle ideid, et oleks kergem erinevate nõuannete seas orienteeruda. Kõigile selline lähenemine ei sobi ja see on ka okei.


"Kuidas ma saan panna oma last tegema x?" asemel küsi "Kuidas ma saan oma last aidata?"


Kuidas ma saan panna oma last ise uinuma või öö läbi magama?


Levinud mõtteviis, mis leebet vanemlust ei peegelda, küsiks, et kuidas ma saan panna oma last midagi tegema. Kuidas ma saan panna oma lapse iseseisvalt uinuma? Kuidas ma saan ta panna öö läbi magama? Siia on juba sisse kirjutatud sund, mingi huvide konflikt ja võitlus.


Kuidas ma saan oma last aidata?


Leebet vanemlust peegeldab küsimus, et kuidas ma saan oma last aidata. Kuidas ma saan oma last aidata, et ta saaks hästi magada? Mis see hästi on praeguses vanuses? Mis teda segab ja kuidas ma saan need segajad eemaldada? Mis on normaalne ehk mida ma saan oma lapselt üldse eeldada praeguses vanuses? Kuidas ise toime tulla selle normaalsega ja mida enda elustiilis muuta? Oluline on mõelda lapse JA vanema vajaduste täitmisele ja mitte ohverdada ühte teisele.


Iseseisev uinumine ja öö läbi magamine ise ei ole halvad või mitte leebed eesmärgid, kui motivatsioon on kõigi pereliikmete vajadustega arvestamine ja meetodid nende eesmärkide täitmiseks on ka kõigi vajadustega arvestavad.


Millised meetodid on leebed?


Unekool, unetreening, harjumuste muutmine, leebe unekool - kõiki neid mõisteid kasutatakse väga erinevas kontekstis. Sõnastusest olulisem on asja sisu. Sa ei pea mulle kirjutades hakkama hoolikalt sõnu valima hirmus, et ütled midagi valesti või kasutad termineid valesti. Põhjus ja motivatsioon seal taga, lapse arengu ja vajadustega arvestamine on valitud sõnadest olulisemad. Ja tihti vanemad ei teagi veel, mis on normaalne ja milline lähenemine neile kõige rohkem meeldib ning siis saamegi ka sellest alustada.


Kui kasutada leebet vanemlust väljendavaid sõnu mitte leebete eesmärkide juures, siis ei tee see kogu üritust kokkuvõttes leebeks. Mujal maailmas on näiteks levinud see, et leebeks unekooliks nimetatakse meetodit, kus lapse lihtsalt üksi nutma jätmise (cry it out, cio, extinction) asemel kasutatakse piiratud ajaks lapse üksi nutma jätmist (controlled crying). Ehk lapse õhtul voodisse panemise ja hommikuni ukse kinni panemise asemel soovitatakse last kontrollimas, "toetamas”, lohutamas käia iga teatud aja tagant. Esimesega võrreldes võib teine ju leebem olla, aga see ei tee meetodit sisuliselt leebeks*.


*Kui sa oled oma lapsele sellist unekooli teinud, siis see ei tähenda, et ma arvaks, et sa halb lapsevanem oled. Ma mõistan meeleheidet, mis selleni viia võib. Sellest, kuidas tulla toime süütundega, saad lugeda siit. Sellest, miks ma seda laadi unekooli ei soovita, saad lugeda siit.


Millal siis peab unekooli tegema?


See on küsimus, millega minu poole tihti pöördutakse. Levinud on mõtteviis, et unekool on miski, mis tuleb üks hetk ära teha, et laps õpiks magama jääma ka pikemalt magama/unetsükleid ühendama. Tegelikult laps oskab juba magada ja magama jääda ning uni pole miski, mida peaks eraldi õpetama. Unekooli ei peagi kunagi tegema. Jah, lapse magama imetamine (või lapse muul viisil magama aitamine) ongi normaalne ja sellepärast ei pea end süüdi tundma. Üks hetk hakkavad kõik lapsed abita uinuma. Abiga uinumist ei pea mingil kindlal ajal välja harjutama, kui teie pere jaoks see korraldus toimib ja sobib. Kui see enam teie pere jaoks ei toimi ega sobi, siis ongi õige aeg sellega tegeleda.


Õige aeg unega tegeleda on:

  • Raseduse ajal, et teada, mida oodata ja mis on normaalne. Selleks on hea variant pisibeebi une e-kursus.

  • Kui tahad teadlikumaks saada. Tahad teada, mida oodata, mis on normaalne, kuidas aru saada, et lapsel on mõni unemure ja soovid tervislikke uneharjumusi luua. Vaata ka beebi une e-kursuse infot.

  • Kui miski une juures ei toimi või varem toiminud korraldus enam ei toimi ja on vaja leida uusi lahendusi. Kui su laps on 10-12kuud vana või vanem ja soovid võõrutada rinnaga toitmist, siis vaata siia. Kui su laps on 4-24 kuud vana, siis vaata ka siia.


bottom of page