top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Milline on ülitundlik beebi?

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Iga inimene on erinev. Iga beebi on erinev. Iga beebi juba sünnib erinevana. Mõni beebi on kohe sünnist saati kõvahäälsem kui teine, mõni on aktiivsem ning mõni beebi on ka tundlikum kui keskmine beebi. Täna kirjutan sulle natukene neist beebidest, kes on palju tundlikumad kui enamik beebisid.


Mida tähendab ülitundlikkus?


Ülitundlikkus tähendab vastupidavust erinevatele stiimulitele nagu näiteks heli, valus, temperatuuri vahetus, puudutus või lõhnad. Mitte igasugune stress pole kahjulik. Stress on normaalne ja edasiviiv kuni konkreetse inimese taluvuse piirini ja see taluvus on inimestel väga erinev. Ka beebidel on stressi taluvuse piir erinev. Liiga palju stressi on kahjulik. Kui sinul on keskmisest tundlikum või ülitundlik beebi, siis see tähendab, et temal tekib kahjulik stressi tase väiksema koguse või intensiivsusega stiimulite kohta. Sinu beebi annab üleliigse stressiga kaasneva vastuse (nutt või mõnikord “ära kukkumine”) varem kui teised beebid.

Ehk siis inimkeeli – sinu beebi kannatab vähem möllu enda ümber.


Kuidas käitub ülitundlik beebi?


Tundliku beebi vannitamine


Toon näiteid. Kui vannitada tundlikku beebit, siis võib ta olla rahutu või isegi nutma hakata. Miks on nii, et mõni beebi naudib vanni, aga mõni ainult nutab? Põhjus võib olla selles, et vannitoa valgustus, mis on sinu jaoks tavapärane, on sinu beebi jaoks liiga intensiivne. Kui eredale valgusele lisada veel ka temperatuuri muutus ja märg vannivesi, siis on seda tema jaoks lihtsalt liiga palju. Ta ei saa kõigi nende stiimulitega korraga hakkama. Sellise beebi puhul võib abiks olla näiteks hämaramas valguses vannitamine (nt küünlavalgus) ja esialgu koos rätiku või bodyga beebi vanni panemine, et veega kohanemine oleks leebem.


Tundlik beebi seltskonnas


Tihti ei talu ülitundlikud beebid suuri seltskondasid. Mõni beebi on kohe seltskonnahing. Talle meeldib ema-isa sülest teiste nägusid uudistada ja uusi emotsioone kogeda. Teine beebi nutab kohe, kui lähete kaubanduskeskusesse või sünnipäevapeole, sest kõik need uued lõhnad, taustahelid ja kõik muu on talle liiga ärritavad. Tema stressitase tõuseb liiga kõrgele ja ta annabki nutuga sellest märku.


Tundliku beebi imetamine


Näiteks võib tuua ka piimavoolu imetamisel. Kannatamatu beebi ei suuda oodata, millal ometi piima tulema hakkab ja ta saab kiire piimavooluga ideaalselt hakkama. Tundlikumale beebile, kes ei armasta nii kiiret rabistamist, võib tugev piimavool söömise ajal väga häiriv olla, ta ärritub, sest kõht on tühi ja süüa tahaks, aga piim ei tule nii nagu tema tahaks kuni ta lõpuks on nii ärritunud, et ei suudagi süüa. Võib tunduda nagu ta keelduks rinnast või oleks tissiga kuri, aga tegelikult on tal raske selle olukorraga lihtsalt toime tulla ja ta vajab abi. Tihti on abi laid back asendist. Kui sellest ei piisa, siis suhtle imetamisnõustajaga. Sellises olukorras on võimalik lahendusi leida.


Kuidas aidata ülitundlikku beebit?


Parim lahendus sünnib ilmselt siis kui püüad olla mõistev beebi nutu ja rahutuse suhtes, püüad leida need olukorrad ja tegurid, mis temale väga rasked on ja esialgu proovite leida sellise elurütmi, mis ei oleks beebile väga kurnav. Siis saab tasapisi edasi vaadata, millega ta natuke vanemana jälle hakkama saab. Tundlikkus ei lähe mitte kunagi ära. Seda ei ole võimalik ära harjutada. On ainult võimalik õpetada beebile toimetulekut tema tundlikkusega. Pisikesel beebil seda võimekkust pole ja ta vajabki väga palju sinu abi oma emotsioonidega toime tulemiseks. Kui näiteks beebikoolis on tema jaoks liiga suur seltskond, siis proovi leida mõni muu viis, et saaksid olla inimeste seas nii palju, et ka sinu vajadused täidetud oleksid. Võibolla üks külaline teie kodus on talle okei. Peamine nipp ongi ilmselt see, et proovid jälgida, mis sinu lapsele sobib nii rutiini kui ka keskkonna ja tegevuste mõttes ning püüad võimalikult palju talle seda võimaldada ja kui mingi raske olukord tekib, siis toetad teda. Tema nutt ei ole sinu pihta, nutt on tema suhtlusviis.


Tundliku beebi vanem olla ongi palju raskem.


Loe ka blogi postitust sellest, kuidas beebit rahustades ise rahulikuks jääda.

bottom of page