top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Rinna ja uinumise lahku viimine ei ole võluvits. Miks? Millal see aitab?


Kas sinu laps hakkas paremini magama, kui rinna ja uinumise lahku viisid?

Kui otsid infot lapse une parandamise kohta, siis tihti üks esimestest soovitustest on rinnaga uinumise vältimine ja iseseisva uinumise õpetamine. Tõesti, mõnikord see aitab, toimib ja laps hakkab paremini uinuma ning ärkab vähem ka öösel. Teine kord tekitab rinnaga uinumise vältimise soovitus hoopis palju stressi. Kas iseseisva uinumise harjutamine võiks praegu ka sinu beebi paremini magama aidata? Või vajab ta midagi muud?


Rinnaga uinumine pole halb harjumus, mis üksi uneprobleeme põhjustaks

Kõigepealt on oluline aru saada, et rinnaga uinumine ise üksi uneprobleeme ei põhjusta. Rinnal uinumine on loomulik ja normaalne viist lapse magama aitamiseks. Rinnaga uinumise vältimine ei ole garantii, et uneprobleeme kunagi ei teki ning mõnikord on rinnaga uinumise vältimine ise põhjuseks, miks (une)probleemid tekivad.


Rinnaga uinumise nimetamine halvaks harjumuseks on kahjulik müüt, sest:

  • See on nende naiste pingutust pisendav ja alandav, kes last rinnaga magama aitavad. Rinnaga lapse uinutamine võib olla kurnav, aga see vaev pole halb töö. See väärib tunnustamist. Lapse rinnaga uinutamine pole laiskus või kergema tee valimine.

  • See tekitab asjatut süütunnet neis emades, kelle jaoks rinnaga lapse magama aitamine on okei.

  • See tekitab asjatut stressi ja läbikukkumise tunnet neis emades, kelle jaoks imetamine on okei, aga nad kohusetundlikult ja lapsele parimat soovides püüavad rinnal uinumist vältida, kuid see ei toimi. Kui öeldakse, et rinnata uinumine on norm (laps peaks suutma seda teha) ja rinnaga uinumine "ema õpetatud halb harjumus", siis kergelt tekib tunne, et teed midagi vähe või valesti. Tegelikult käitub su beebi nagu beebi ja sa ei pruugi midagi valesti teha.


Millal iseseisva(ma) uinumise harjutamine ei aita või võib isegi kahjulik olla

Panen korraks pähe imetamisnõustaja mütsi. :) Beebid söövad ja magavad korraga. Üldine soovitus imetamisnõustajatelt on lapsele pakkuda rinda nõudmisel kuni ta ise rinnast lahti laseb. Eriti väiksemate beebide puhul võib uinumisel imetamise vältimine põhjustada (eriti koos kunstliku toitmisvahede pikendamise ja näljamärguannete ignoreerimisel nt luti abil ja toitmiskorra varem lõpetamisega) vedelikupuudust, madalat kaaluiivet, rinnastreiki ja imetamise enneaegset (soovimatut) lõppemist. Oma imetamisnõustajana tegutsemise aegadel olen unekoolist põhjustatud rinnastreigi, madala kaaluiibe ja paar korda isegi haiglaravi vajadusega kokku puutunud. Seda eriti alla 6-kuuste beebide puhul. No judgement, kui see on sinuga juhtunud. Süüdi on halb informatsioon ja vähene toetus. Loe imetamise ebaõnnestumisest ja süütundest SIIT (avaneb uues aknas).


Uni on olulisem, kui uinumise viis. Ajutine pikem uinumise aeg või mõni vahele jäänud uinak ei ole maailma lõpp, kuid kui rinnaga uinumise vältimise tõttu laps enam üldse magama ei jää ja ta saab vähem und, siis on sul ühe probleemi asemel nüüd kaks probleemi - uinumisraskustega laps JA üleväsimus, mis teeb uinumise lapse jaoks veel raskemaks. Selline olukord tekib üldjuhul siis, kui lapse uneprobleemi taga oli tegelikult midagi muud ja rinna-uinumise lahku viimisega püütakse "ravida" probleemi, mille algpõhjus oli mujal. Näiteks ärkab ta tihti hoopis mõne segava keskkonnateguri tõttu või vajaks kohendamist uinumise aeg või miski päevakavas. Algpõhjusega tegelemata uni paremaks ei lähe. Üldjuhul, kui lapsel on raskusi ka rinnal uinumisega, siis on seal taga midagi enamat.


Millal iseseisva(ma) uinumise harjutamisest on abi


Igas vanuses on okei anda lapsele võimalus erinevatel viisidel uinumiseks

Ma ei taha tekitada ka (asjatut) hirmu iseseisva uinumise harjutamise ees. See, et rinnaga uinumine on normaalne, ei tähenda, et rinnata uinumine on halb või kahjulik või et poleks mõistlik katsetada, harjutada ja anda lapsele võimalust ka muudel viisidel uinumiseks. Igas vanuses on rinnata uinumise harjutamine ja lapsele uinumiseks võimaluse andmine okei, kui jälgid lapse märguandeid.


Näiteks, kui näed, et laps on rahulik ja valmis uinuma, siis proovid rinna pakkumise asemel teda magama aidata kiigutamise, ninajuure silitamise, patsutamise, unelauluga. Kui ei toimi ja ta muutub rahutuks ning annab märku, et soovib rinda, siis pakud seda. Iseseisev uinumine ei pea käima plaani ja unetreeninguna. Võid algusest peale aeg-ajalt katsetada erinevaid asju ja vaadata, kuidas laps reageerib. Mis talle meeldib. Millisesse uinakusse jääb ta lihtsamalt (enamasti on päeva esimene uinak soodne aeg). Kui toimib, siis on hästi ja kui ei toimi, siis proovid mõni teine päev või midagi muud uuesti. Proovid nii palju, et laps ei väsiks üle, aga annad talle võimaluse ning võid isegi üllatuda, mis saab.


Iseseisev uinumine ei pea olema kõik või mitte midagi!


Harjumus uinuda (ainult) rinnal ja see pole (enam) kõigile osapooltele sobiv

Väga okei on rind ja uinumine lahku viia ka ema algatusel. Mõni laps ei kasuta võimalust :) iseseisvalt uinuda isegi, kui oled talle seda regulaarselt pakkunud. Rind on tema lemmik, talle mõnus ja tal ei ole motivatsiooni ega soovi muid pakutud viise kasutada. Tal ei ole suuri uneprobleeme ja ta magab üldjoontes hästi ning tal on tugev eelistus rinnaga uinumise suhtes, aga see ei tähenda, et rinnata uinumine talle kuidagi halb oleks. Imetamine on suhe kahe osapoole vahel ning selle tingimused peavad sobima mõlemale!


Kõik inimesed virguvad unetsüklite vahel. On osa lapsi, kes virgumise korral pigem annavad endast märku ja küsivad abi, et edasi magada. Iga unetsükli vahel virgumine ja rinna küsimine ei ole tingimata märk sellest, et lapsel mingi probleem oleks ja kindlasti ei ole see märk, et laps nutukooli vajaks, aga rinnata uinumise harjutamine võib olla abiks küll, et ta ei vajaks iga virgumise korral uuesti uinumiseks nii intensiivset abistamise viisi.


Kokkuvõtteks rinna ja uinumise lahku viimisest

  • Head harjumused on need, mis teile sobivad, toimivad ja aitavad kõigil rohkem und saada. Halvad harjumused on need, mis ei toimi, ei sobi või on tervist kahjustavad (nt mahla pakkumine pudelist). Rinnaga uinumine üksi uneprobleeme ei põhjusta.

  • Rinnaga uinumise vältimine või unekool ei paranda und, kui lapse uneprobleemide algpõhjus ei saa lahendatud.

  • Uni on olulisem, kui uinumise viis. Kui sul on valida magamata lapse ja rinnaga uinumise vahel, siis vali teine.

  • Igas vanuses on okei katsetada, harjutada ja anda lapsele võimalus muul viisil uinumiseks.

  • Iseseisev uinumine ei pea olema kõik või mitte midagi! Loomulik ja leebe iseseisva uinumise harjutamine võtabki aega. Ei pea olema kindel/piiratud aeg, plaan ja unetreening.

  • Imetamine on suhe kahe osapoole vahel ning selle tingimused peavad sobima mõlemale! Kui sage imetamine ja rinnal uinumine sulle (enam) ei sobi, siis on väga okei rind ja uinumine lahku viia ema soovil ja algatusel.

Rinnata ja iseseisvama uinumise harjutamisest ja muudest põhjustest, mis öösel ärkamist põhjustada võivad, räägin Beebi une e-kursusel.


bottom of page