top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Rinnapiima välja pumpamisest enneaegse lapse emale

Sul on sündinud enneaegne laps. Järsku oled sa olukorras, milleks sa polnud valmis, mida sa ei valinud. Imetamise loengutes tavaliselt ei räägita, mida teha, kui sünnib enneaegne laps. Või äkki sa ei jõudnuski sellisesse loengusse, nagu mina omal ajal, sest lapse sünnini oli ju veel nii kaua aega. Kui minu laps sündis, siis ma polnud jõudnud veel üldse end imetamise põhitõdedega kurssi viiagi kui juba oli mul beebi, kes oli intensiivis ja ma pidin hakkama talle rinnapiima viima. Sellepärast püüan võimalikult lühidalt kirja panna kõige olulisema, mida on vaja teada rinnapiima ja imetamise kohta, kui sul on sündinud enneaegne laps, keda ei saa kohe otse rinnast toita.

Peale enneaegse lapse sündi

 1. Hakka piima välja sõõrutama esimesel võimalusel peale lapse sündi. See võiks toimuda esimese 6 tunni jooksul.

 2. Rinnapiima tuleks välja lüpsta nii tihti nagu vastsündinu sööks ehk vähemalt 8 korda ööpäevas. Rinnapiima koguse suurendamiseks võid seda ka tihemini teha.

 3. Alguses on rinnapiima kogus väike, 1-2 teelusikatäit, rinnad tunduvad pehmed ja see on normaalne. Umbes teise nädala lõpuks on ootuspärane rinnapiima kogus 750-1000ml ööpäevas, aga piisav on igasugune kogus, millest sinu lapse toitmiseks piisab.

 4. Alguses on kergem rinnapiima käsitsi sõõrutada, et väike kogus pumba kogumissüsteemi seintel kaduma ei läheks. Pigista tilgake piima nibule ja tõmba see väiksesse nõelata süstlasse või kogu piim väikse teelusika peale või pisikesse topsi. Kuidas käsitsi rinnapiima lüpsmine käib loe siit.

Paari päeva pärast

 1. Rohkem piima hakkab tulema tavaliselt 3. päeval. Mõnikord ka palju hiljem, võib-olla isegi nädala pärast. Piima koguse suurenemise jaoks on oluline regulaarne piima sõõrutamine ja kui sul ei hakka piima rohkem tulema, siis konsulteeri imetamisnõustajaga, et üle vaadata, kas piima lüpsmise tehnikas või sageduses on midagi, mis võib seda põhjustada.

 2. Kui rinnas on juba rohkem piima, siis on kergem seda välja pumbata rinnapumbaga. Olenevalt lapse vanusest ja tervislikust seisundist võib juhtuda, et pead piima välja pumpama päris pikka aega. Kui sul on võimalus, siis soovitan soetada omale elektriline rinnapump, mida on võimalik kasutada mõlemal rinnal korraga. Rinnapumpa on võimalik ka rentida. Ka haiglates on olemas rinnapumbad ja kui sulle pole elektrilist rinnapumpa veel pakutud, siis küsi ise.

 3. Mõnikord on vaja esimestel päevadel anda beebile doonorpiima. See ei tähenda alati, et sinul oleks piima liiga vähe või midagi on valesti, vaid enneaegne laps võib vajada suuremat kogust piima enne, kui emal on rohkem piima rinda tulnud. Seda tuleb tihti ette, eriti pisemate enneaegsete puhul. Doonorpiim on lapse tervisele parim valik, kui oma ema piima pole võimalik anda.

 4. Kui sul on juba rinnapiima rohkem, kui sinu tita vajab, siis ära viska imelist kraami ära, vaid kogu see säilituskottidesse ja saada koju sügavkülma ootama. Võib-olla tekib hetk, kus läheb seda endal vaja. Võid ka ise piima annetada emapiimapanka.

Kas stressi tõttu võib piim otsa saada?

Mõnikord on tugevas stressiolukorras või suure muretsemise tõttu rinnast piima raske kätte saada. Piim ei saa lihtsalt järsku päeva pealt otsa ega kao ära, vaid tugevate emotsioonide tõttu ei tööta piima väljutamine. Kui tunned end jälle rahulikumana, enesekindlana ja lõõgastunult, siis hakkab ka piim rinnast uuesti kergemini voolama. (Hea öelda, eks.) Sa saad ise kaasa aidata piima väljutamisele ja hormoonide tööle, kui näiteks pumpad piima vahetult peale lapse kängurus hoidmist. Vaatad pilti või videot lapsest. Jood sooja teed. Palu partneril või mõnel teisel lähedasel enda õlgu masseerida. Soojenda rindu enne pumpamist. Vaata oma lemmik sarja või kuula mõnusat muusikat. Mõtle ka ise, millised olukorrad sind võiks rahustada ja pinget maha võtta ning katseta. Mõnikord aitab pinget maha võtta ka see, kui paned pumbale peale nt õhukese salli, paned silmad kinni ja kujutad väga täpselt ette seda, kuidas piima tuleb ja pudel aina enam täitub. Kui muudkui mõõdad pilguga kogust ja sulle tundub, et seda on vähe, siis see ise võibki negatiivselt mõjuda. Pingeid maandada võib aidata ka lähedasega oma muredest rääkimine või kogemusnõustajaga suhtlemine.

Kuidas pumbata välja rinnapiima

 1. Pese käed, soojenda rinnad, säti end mugavalt istuma nii, et nõjatud kergelt ettepooole. Jälgi, et su õlad ja selg ei oleks pinges ja et sa saaksid oma käsi ka mugavalt toetada.

 2. Masseeri rinda ja nibu.

 3. Pumpa mõlemast rinnast nii kaua kuni piima tuleb. (Või korda-mooda kummastki)

 4. Jätka rindade pumpamist ükshaaval ja samal ajal masseeri rinda nibu suunas. Võid kahe sõrmega teha “jooni” mööda rinda nibu suunas või võtta rind pihku ja õrnalt rütmiliste liigutustega suru sõrmi kokku. Masseeri läbi kogu rind kuni ühtki piimatilka enam minuti jooksul ei tule.

 5. Kui muretsed piima koguse pärast, siis võid peale pumpamist ka käsitsi rinnast piimatilgakesi välja pumbata. Või pumbata veel mõnda aega edasi ka siis, kui piima enam ei tule.

 6. Vali pumba võimsus ja masseerimise tugevus nii suur, kui kannatad, aga mitte selline, mis põhjustab valu.

 7. Mõlema rinna tühjendamine võtab aega tavaliselt 20-30 minutit.

Kui tihti ja millal pumbata

24 tunnise perioodi jooksul võiks pumpamiskordi olla alguses vähemalt 8 korda. Näiteks võid pumbata päeval 2-2,5h järel ja öösel 3-4h järel (piima koguse suurendamiseks 1,5-2h tagant päeval ja 2,5-3h tagant öösel).

Skeem 1 6.00 – 9.00 –  11.30 –  14.00 – 15.30 – 18.00 – 20.30 – 23.00 – (ühe korra ka öösel nt kell 1 või hoopis vastu hommikut)

Skeem 2 6.00 – 8.00 – 10.00 – 12.00 – 14.00 – 16.00 – 18.00 – 20.00 – 22.00 – 00.00 (Mõnikord ei ole nii pikk vahe öösel parim variant ja piima kogus võib väheneda või täis rinnad tekitavad suurt ebamugavust. Katseta, kuidas sulle sobib.)

Skeem 3 6.00 – 9.00 (maraton pumpamine) – 12.00 – 15.00 – 18.00 – 21.00 – 00.00

Kui piima tootmine on hästi käima läinud ja piima kogus on stabiilselt 750-1000 ml ööpäevas, siis võid ettevaatlikult vähendada ükshaaval pumpamiskordi, aga jälgi, et ööpäevane rinnapiima kogus ei hakkaks vähenema. Kui hakkab, siis lisa jälle pumpamiskordi. Võimalik, et piisab ka harvematest pumpamiskordadest, kui pumpad pikemalt.

Tihe pumpamine võib olla keeruline ja kurnav, oluline on leida endale toimiv rütm, mis on tehtav ja olemas on piisav piima kogus tita jaoks. Olen enneaegse lapse ema ja tean, mida tähendab mitmekuuline pumpamine, haiglas elamine ja mure lapse tervise pärast. Kui sul on raskusi pumpamisega või soovid muud infot, siis kirjuta mulle kiri@mariannetobro.ee

bottom of page