top of page
 • Writer's pictureMarianne Tobro

Rinnast võõrutamine

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Tasakaaluks postitusele “5 põhjust, miks imetada ka väikelast” kirjutan ma nüüd ka võõrutamisest. Minu idee eelmise postituse kirjutamisel ei olnud mitte see, et nüüd igal juhul kõik emad peavad oma last x kaua aega imetama, vaid et see on ka üks valik ja kui see perele sobib, siis on see väga okei valik. Iga pere olukord on erinev ja mõnele perele see variant ei sobi. Seega on okei valik ka võõrutamine.


Mõlemad variandid võivad olla õiged. Tee see otsus lihtsalt iseenda olukorrast lähtuvalt ja mitte välise surve tõttu, sest keegi teine ei tea ja ei saa öelda, mis teile õige on.

Kui sa ei tea, mida teha, siis ma võin aidata sind otsustamisel. Koos saame läbi kaaluda erinevate variantide plussid-miinused, saame arutada alternatiivseid variante. Otsuse teed sina, aga ma võin aidata asju läbi mõelda. Kui sul on lapse imetamisega mingeid raskusi, aga soovid jätkata, siis otsime variante, kuidas neid konkreetseid probleeme lahendada. Kui soovid võõrutada, siis otsime teile sobiva meetodi võõrutamiseks. Lihtsalt infoks, sest peale väikelapse imetamise postitust pöördus minu poole mitmeid inimesi küsimusega, et kas tohib nii suure lapsega ka pöörduda. Muidugi tohib ja selleks me, imetamisnõustajad, olemegi. 🙂

Aga nüüd lõpuks siis võõrutamisest ka.


Kuidas võõrutada laps rinnast?

See oleneb lapsest ja perest, et milline variant teile sobib. Üks väga oluline teadmine on see, et lisaks toidule on imetamine lapsele ka läheduse ja armastuse allikas. Seega tähendab lapse jaoks rinna keelamine ka tõrjumist ja armastuse pakkumisest keeldumist. Ma ei ütle seda süütunde tekitamiseks või selleks, et sa mõtleks võõrutamise suhtes ümber. Seda on vaja mõista sellepärast, et sa ise saaksid ka aru, kuidas teha võõrutamist lapse ja enda jaoks lihtsamaks ning et sa mõistaks oma last ja pakuks talle seda, mida ta vajab. Võõrutamine on väga raske ka sulle, kui tunned end kurvana või süüdi võõrutamise pärast. Isegi kui sa tead, et võõrutamine on teile õige, siis võib see ikkagi emotsionaalselt raske olla. Tee endaga ka kõigepealt rahu. Sa võid enda vajadustele ka mõelda. See ei tähenda seda, et sa oma last ei armasta ja talle lähedust ei paku. Armastus ja lähedus ei kao teie suhtest koos imetamise lõppemisega ära. Lähedus lihtsalt muutub. Paku teadlikult lapsele palju füüsilist kontakti. Palju kallistusi, süles ja kaisus olemist, paitamist ja massaaži. Paku talle rohkelt tähelepanu, koos olemist ja koos tegemist. Meisterdamist, nunnutamist, koos laulmist, naljatamist, märkamist, talle silma vaatamist, tema pahameele mõistmist ja kaastunnet.

Leia võõrutamiseks õige aeg, kus teie elus pole suurt stressi (kolimine või muud elukorralduse muutused), sa oled valmis selleks, et see võib olla sulle ja lapsele keerulisem aeg (sul on toetajad, kellele kurta raskel hetkel!) ning oled valmis, et laps vajab mõnda aega rohkem tähelepanu ja lähedust. Võõrutamisel võiks te mõlemad terved olla ja lapsel pole muid suuri asju hetkel käsil. Näiteks ei ole hea aeg võõrutada, kui laps on haige, talle tulevad uued hambad, ta harjutab või on äsja ära õppinud uue oskuse, ilmad on väga palavad ja lapse vedelikuvajadus on suurem või kui sul ei ole vaimujõudu lapsele rohkem pühenduda, et teda võõrutamisel toetada. Kui energia puudus on võõrutamise põhjuseks, siis tulebki kaaluda plusse ja miinuseid, alternatiivseid võimalusi ning otsustada selle kasuks, mis on parasjagu võimalik parim.


Kuidas siis päriselt võõrutamisega pihta hakata?

Leia endale siit nimekirjast sobiv(ad) variandid.

 1. Ära paku, aga ära keela, kui laps rinda küsib. Kõige leebem variant võõrdumiseks, aga kui laps valmis ei ole, siis võib võtta kaua aega.

 2. Lükka rinna saamist edasi. Kui laps küsib rinda, siis paku talle süles raamatu vaatamist või mõnd muud lemmik koos-tegemist (lähedus ja tähelepanu), vahepala või juua. Kui ta ei lepi, siis anna ikkagi rinda.

 3. Ütle lapsele, et ta saab rinda siis kui… on õhtutudu aeg, riided vahetatud, see raamat vaadatud, emme on köögis ära käinud vms. Äkki natukese aja pärast on rind juba meelest läinud või ta vähemalt harjub sellega, et ta ei saa kohe kui ta nõuab. Mida kannatamatum laps, seda lühem ootamise aeg esialgu. Toimib vähe suuremate laste puhul.

 4. Vähenda iga nädala-paari tagant imetamiskordi ööpäevas. Alusta nendest, millest on ta parema meelega nõus loobuma.

 5. Enneta rinna küsimist ja paku selleks ajaks asendustegevusi. Näiteks kui laps küsib rinda alati kodus kui sa istud diivanile, siis mõneks ajaks leia endale mõni teine istumise koht või olge mõnda aega rohkem kodust väljas. Anna lapsele vahepala ajal, kui ta on harjunud rinda saama.

 6. Kui laps pole nõus veel tervest imetamiskorrast loobuma, siis piira imetamise kestvust.


Võibolla aitaks hoopis öine rinnast võõrutamine?

Rinnaga toitmine ei ole kõik või mitte midagi. Võid võõrutada lapse rinnast osaliselt ja jätkata rinnaga toitmisega siis kui sulle see ka sobib. Võid imetada ainult päeval või öösel, ainult kodus, ainult hommikul või ainult õhtul. Öiseks võõrutamiseks on lapsed valmis erineval ajal. Alla 10-kuust last mina väga karmilt öösel ei võõrutaks, sest mõni tõesti vajabki öösel süüa. Vaata oma last ja otsusta selle järgi.

 1. Kui sulle võiks palju abi olla öisest võõrutamisest, siis võid proovida järgnevaid nippe lapse öisest söömisest võõrutamiseks:

 2. Paku ise päeval rohkem rinda. Võib kasutada ka väiksema lapse puhul.

 3. Väldi segajaid, et laps sööks päeval rinda rohkem. Lülita välja telekas ja raadio ning minge näiteks magamistuppa ja imeta pikali. Samuti sobib igas vanuses lapse puhul.

 4. “Tangi” laps enne ööund täis. Paku ise rinda enne ööunne minekut näiteks iga 2 või isegi 1 tunni tagant ja soodusta pikka rinnal olekut enne uinumist. Ka võib nooremate puhul proovida.

 5. Paku topsist-tassist vett. Äkki tal on tõesti janu.

 6. Piira ligipääsu rindadele. Pane selga kõrge kaelusega pluus näiteks.

 7. Vanema lapse puhul seleta ja räägi, et kui on ööune aeg, siis rinnad ka tuduvad. Kui õues läheb valgeks, siis saab jälle rinda.

 8. Võta laps kaissu nii, et ta on seljaga sinu poole.

 9. Kaasa lapse isa. Las tema võtab lapse öösel kaissu ja lohutab teda.

 10. Vähenda imetamise kestvust. Anna lapsele rinda aga luba tal imeda ainult nii kaua kui laulad ära mingi kindla laulujupikese.


Kui tunned, et midagi on valesti, see ei toimi või ei klapi – usalda oma sisetunnet. Kui laps reageerib suure klammerdumisega, siis on see märk, et ta ei ole võõrutamiseks veel valmis. Võid võtta aja maha, pakkuda palju lähedust ja võõrutamisega veel oodata. Kui on kindel plaan võõrutada ja sul pole võimalust aega maha võtta, siis võõruta pigem kiiresti, aga seda enam paku lapsele lähedust ja päeval muud toitu ning tihti vahepalasid.


Imetamine on suhe ema ja lapse vahel ning imetamissuhte tingimused peavad sobima mõlemale osapoolele. See, mida arvab keegi inimene kuskil, ei ole siin üldse oluline.

Soovin teile iseotsustamise julgust!

Sul on veel küsimusi? Osale võõrutamise teemalisel e-kursusel!

bottom of page