• Marianne Tobro

Sünnitusjärgne peretoetus – mida siis teen

Mul on väga suur rõõm teada anda, et pakun nüüd ka sünnitusjärgse peretoetaja teenuseid Pärnus. Rõõm on suur kahel mulle väga olulisel põhjusel – ma ise oleksin väga vajanud sellist teenust kui minu lapsed sündisid ja ma olen super elevil sellest, et ma seda nüüd ise teha saan. Kuna meil ei ole tegemist väga levinud teenusega, siis kohe seletan lähemalt, kes on sünnitusjärgne peretoetaja ja mida ma täpselt siis teen.

Kes on sünnitusjärgne peretoetaja?

Sünnitusjärgne peretoetaja (sünnitusjärgne doula, sünnitusjärgne toetaja) on abiline perele sünnitusjärgsel perioodi. Toetus sisaldab nii praktilist abi, emotsionaalset tuge kui ka kaasaegset informatsiooni beebi ja lapsevanemaks olemise kohta.

Kellele peretoetaja teenus mõeldud on?

Esimesed nädalad ja kuud peale beebi sündi võivad olla kõike muud kui kerged isegi kogenud vanemate jaoks, sest järsku on vaja hakkama saada kõige sellega, millega varemgi, aga lisaks on üks väike inimene (või mitu), kelle eest on ka vaja hoolitseda. Eriti keeruline on olukord siis kui beebi on rahutu, sünnitus oli raske emotsionaalselt või füüsiliselt, kodus on veel väikseid lapsi või perel pole palju lähedasi abiks. Eriti siis kui üks vanematest on peamine laste hooldaja ja partnerit ei ole või ta töötab välismaal või väga tiheda graafikuga. Võib-olla tahad sa juba raseduse ajal kindel olla, et sa ei jää sünnitusjärgsel perioodil kõigega üksi ja sul on keegi, kelle käest küsida, kes tuleb abiks ja kes lihtsalt on olemas sinu jaoks ja kuulab, et algus oleks võimalikult sujuv ja palju rõõmu pakkuv. Kokkuvõttes on teenus kõigile peredele, kes tahavad tunda vähem muretsemist ja stressi ning rohkem enesekindlust, olla väljapuhanum ning kes tahavad lapsevanemaks olemisest rohkem rõõmu tunda.

Mida ma sünnitusjärgse peretoetajana siis täpselt teen?

  1. Nõustan ja toetan rinnaga toitmisel või vajadusel muul viisil beebi toitmisega.

  2. Toetan ema füüsilist ja emotsionaalset taastumist sünnitusest.

  3. Vajadusel juhendan beebi eest hoolitsemisel. Näiteks beebi une ja pere magamise korraldamist, aitan nutu põhjuste välja selgitamisega ja annan nippe beebi rahustamise kohta, beebi vannitamise, turvalise kodu loomise ja palju muu kohta.

  4. Hoian beebit kui ema tahab puhata, pesemas käia või vanema lapsega aega veeta.

  5. Tegelen suuremate lastega, Aitan neil beebi ja uue elukorraldusega kohaneda ning pingeid maandada läbi erinevate eakohaste mängude, meisterdamiste ja kunstitööde abil. Võimalusel teen seda koos vanematega.

  6. Valmistan ette toidu mitmeks päevaks, aitan kerge koristamisega.

Mõnikord teen perede toetamiseks kõiki ülal nimekirjas olevaid asju, aga mõnikord vaid paari perele olulisemat. Kõik oleneb konkreetse pere vajadustest ja soovidest. Täpsed eesmärgid ja ülesanded lepin kokku iga perega eraldi.

Teen kõike seda hinnanguvabalt ja konfidentsiaalsuskokkuleppeid järgides. Minu tuleku ajal võib olla kodu sassis ja juuksed kammimata. Võid olla täpselt selline nagu sa oled ja sa ei pea mulle muljet avaldama. Miks mind muidu vaja on?

Mida ma EI tee:

  1. Ma ei paku meditsiinilisi nõuandeid ega soovita ravimeid.

  2. Ma ei tee otsuseid pere eest. Ma pakun toetust, informatsiooni ja selgitusi, aga pere on alati see, kes teeb oma valikud ja otsustab, mis on parim lahendus nende pere jaoks.

Kuidas see käib?

Sa võiksid ühendust võtta minuga nii pea kui sul mõte tekib, et äkki sul võiks minust kasu olla. Ideaalis juba raseduse ajal, aga kui sa alles nüüd mind avastasin ja sul beebi juba käes on, siis ei ole sellest ka hullu midagi. Kõigepealt me saame kokku kas sinu juures või kohvikus ja saame tuttavaks. Vaatame, kas me omavahel sobime. Kui meil omavahel klapp puudub, siis läheme sõbralikult laiali ja kulu sellega sulle ei kaasne. Kui me mõlemad arvame, et me võiks omavahel sobida, siis räägime juba täpsemalt, et millised on täpselt sinu soovid ja millist sünnitusjärgset kogemust sa ootad. Soovi korral võime mõned korrad ette valmistuseks kohtuda ka raseduse ajal. Kokkulepped paneme kirja ja mina hoian end piisavalt vabana, et sinu juurde tulla kui beebi on sündinud. Üldiselt võikski esimene visiit olla üsna pea peale koju saamist või isegi haiglas, et tagada sujuv algus imetamisele. Koduvisiidid on tavaliselt kuni 3 tundi ja täpselt nii tihti või harva kui sa pead vajalikuks ja olen sulle kättesaadav ka telefoni, messengeri ja e-maili teel.

Hetkel võtan vastu kliente, kelle sünnitustähtaeg on juuni lõpu poole või hilisem. Kui oled ka sünnitusjärgsest peretoetusest huvitatud, siis helista (527 5805) või kirjuta (kiri@mariannetobro.ee) ja lepime kokku (tasuta) tutvumiskohtumise. Pakun teenust Tartus.

  • Facebook
  • Instagram

©Malviine OÜ - Kõik õigused kaitstud 2020

Kodulehekülje sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata. Avalikustamisel peab säilima viide info algallikale va juhul kui ei ole kokkulepitud teisiti. Veebilehe sisu võib printida vaid isiklikuks kasutamiseks.