top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Valu imetamisel ei pea kannatama

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Sa tead, et imetamine on lapsele kõige kasulikum ja sa tahad oma last rinnaga toita, aga sa ei kujutanud ette, et see nii valus on. Sa vaatad kella ja ainuüksi see, et poole tunni pärast tuleb uus söögikord peale tekitab sellist pinget, et nutt tuleb vägisi peale. Mõni ema on isegi öelnud, et sünnitamine oli imetamise kõrval väike asi.


Kas imetamine peab valus olema? Ei.


Jah, rinnad peavad harjuma. Kui sa oled üle pika aja (või esimest korda elus) palju rasket trenni teinud, siis peale seda ka on lihased hellad. Imetamisega on samamoodi. Kui laps sünnib, siis on rindadel järsku väga suur koormus, sest vastsündinud beebi tahab toitmist väga tihti. Seega on päris tavaline, et esimesed nädalad peale sünnitust on rinnad hellad, tundlikud või kergelt valulikud. Nooh, inimeste valutundlikkus on erinev ja raske on kirjeldada seda “normaalset” hellust. Kui seda, mis sa tunned on raske kannatada ja kirjeldaksid seda sõnaga “piin”, siis ei ole tegemist enam hella valulikkusega.


Emad on aga tugevad ja vastupidavad ning oma beebi nimel valmis kõigeks. Nii tugev, aga ei pea olema, et piinavat valu kannatada. Eriti kui annab selles osas midagi ette võtta. Tihti on vastsündinu puhul valu põhjus vales imemisvõttes ja siin saab imetamisnõustaja aidata.

Millal valu puhul imetamisnõustaja poole pöörduda:

  1. nibudel on lõhed, marrastused, villid ja need on katki, veritsevad

  2. sa kardad järgmist toitmiskorda

  3. rinna haaramine on nii valus, et “varbad on krussis” ja/või hoiad hinge kinni

  4. kui juba suurema beebi puhul tekib valu uuesti

  5. ka siis kui muud tunnused puuduvad, aga imetamine on valus kas terve toitmiskorra ajal, ainult alguses või ka imetamise vahepealsel perioodil


Ära kannata valu ja kutsu imetamisnõustaja koju.

bottom of page