top of page
  • Writer's pictureMarianne Tobro

Vead, mida vanemad beebi une muutmise juures teevad

Kodulehe sisu ei ole lubatud avalikustada, levitada või kasutada mistahes muul viisil ja kohas ilma Malviine OÜ kirjaliku loata.

Tegelikult päris vigu une juures on ju raske leida, sest kõik oleneb sellest, mis on sinu eesmärk lapse une juures. Vigadeks on vast pigem turvalisuse küsimused. Aga mitte beebi une turvalisusest ei taha ma täna kirjutada, vaid suutsin ikkagi välja mõelda ka 4 universaalset viga beebi une muutmise juures, mida tihti tehakse ja mis on vead olenemata sellest, mis on sinu eesmärk beebi une juures.


Tahad muuta midagi, sest nii vist peab


Sa loed beebigrupist või ütleb keegi kõrvalseisja, et "laps peaks ikka oma voodis magama" või "minu laps küll magab terve öö" ning sa mõtled, et sinul ongi midagi valesti. No ja mõnikord ju tegelt ongi raske ja igatseks ise ka natuke rohkem puhkust. Tegelikult on normaalsus väga lai mõiste ja see, et tuttava laps magab terve öö oma voodis, võib olla sama normaalne kui sinu lapse kaisus ja rinnal magamine. Väga lihtne on korjata omale tänavalt üles probleem, mida sul enne üldse polnud ja millega tegelemise peale pole energiat vaja üldse raisata. Sellisest punktist midagi muutma hakata on raske, sest motivatsioon seal taga on nii ja naa ning seega ka vanema signaalid lapsele võivad olla segased.


Järjepidevuse puudumine


Kuigi on väga ok teha iga une aeg ja iga päev seda, mis just nüüd parasjagu teile sobib ja seda ma ei peaks veaks, siis kui sa tahad muuta mingit konkreetset harjumust, jõuda konkreetsesse punkti, siis ei ole abiks see kui sa proovid midagi 1-2 korda, siis järgmist ja järgmist ning lõpuks oled pahane, sest miski ei toimi. Ei toimigi esimese korraga. Vali välja meetod, mida sa rakendad ja ole järjepidev. Ma loodan, et mu mõte on arusaadav, sest ma EI taha öelda, et välja valitud meetodit ei tohiks pooleli jätta, kui selgub, et see siiski ei sobi teile (näiteks laps reageerib väga nutuselt). Sellises olukorras jäta muidugi pooleli ning see asi teile praegult ei toimigi. Kui mingit välistavat tingimust ei esine, siis ole järjepidev. Ikka mitme nädala ja kuu jagu järjepidev. Jah, endiselt mõnikord ei toimigi, aga kui sa järjepidev ei ole, siis ei toimi suht kindlasti.


Keskendumine meetodile/unekoolile esimesena või ainsana


Mõnikord vanemad otsiks nagu mingit ühte nippi/tabletti/nuppu, mis lahendaks plaksust uneprobleemi. Seda ei juhtu, kui sa jätad tegelemata põhjustega (üleväsimus, ala/ülestimuleeritus, keskkond, lapse täitmata vajadused jne) ja jätad arvestamata põhitõed (bioloogia). Ma saan aru, et palju lihtsam on võtta samm-sammuline juhis, eriti kui sa megaväsinud oled, aga lapse uneprobleem ei ole üks asi vaakumis mis ootab ühte universaalset nippi, mis kõik lahendab. Enne tuleb välja selgitada põhjused ning seejärel leida nendele põhjustele lahendused, mis on ka tehtavad selles peres, lapse arengut arvestavad ja pere väärtustega kooskõlas.


Ainult beebi une süüdistamine vanema väsimuses


Haakub vägagi palju eelmise punktiga, aga on nii oluline, et vajab eraldi rääkimist. Kui sul on beebi ja sa oled väsinud, siis see ei tähenda, et sa oled automaatselt väsinud sellepärast, kuidas su laps magab. Tihedamini kui sa arvaks, juhtub seda, et unenõustamisel oleme me tegelenud rohkem ema kui lapse unega. Hea kontrollküsimus siin on järgmine: Kui su laps magab, siis kas sa suudad uinuda? Tuleb tihti ette ka seda, et ema koormus ongi ulmeline, aga "tööna" või väsitava tegevusena ei võeta arvesse emotsionaalset tööd, mõttetööd ja vastutust, mis emal on. Tal ongi liiga palju palle korraga õhus ning see ei ole väsimus, mida lahendab magamine.


Ma loodan, et sellest nimekirjast oli sulle kasu ja sa saad aru, et kui mõni punkt käib sinu pihta, siis see on kirjutatud sinu abistamiseks, et saaksid paremini edasi liikuda ning jõuda kohta, kus sa oled rahul ja õnnelik. Me kõik oleme inimesed, kõik teeme vigu (hei, ma tean neid vigu nii hästi sellepärast, et MA OLEN NEID TEINUD) ja kindlasti ei ole vaja nende asjade pärast end veel rohkem süüdi tunda.


bottom of page